10.6 C
Prizren
E enjte, 28 Maj, 2020

Çka po pret LDK’ja

LDK nuk kontribuon asgjë duke u vetëkënaqur me rezultatet e sondazheve që e nxjerrin parti të parë. Nëse nuk dëshiron të bëhet “bisht i askujt” në protesta, atëherë i takon të marrë përgjegjësinë që i takon për të përçuar pakënaqësinë qytetare. T’i ftosh njerëzit për të protestuar në rrugë nuk është marre. Marre është të mbetesh në bisht të zhvillimeve. Duke vegjetuar

Imer Mushkolaj

“Nuk i bëhemi bisht askujt”. Kjo ishte përgjigjja e njërit ndër nënkryetarët e LDK’së, Agim Veliut për Express, kur u pyet nëse partia e tij do t’i bashkohen protestës së thirrur nga Vetëvendosje, me kërkesë rrëzimin e qeverisë.

“Ne e kërkojmë rrëzimin e qeverisë, por jo me këto metoda. Këto metoda nuk janë të pranueshme”, tha Veliu, pa sqaruar se cilat janë tjerat metoda “të pranueshme”.

Në këtë mënyrë, Veliu konfirmoi se LDK nuk e ka ndërmend të ndërmarrë asnjë hap që do të mund të çonte në rrëzimin e qeverisë, veprimet e së cilës zakonisht i kritikon në konferencat e të premtes.

LDK këtë kohë po përjeton momente vetëkënaqësie dhe po e shijon “fitoren” e sondazheve, që po e nxjerrin në vend të parë, si partinë më të madhe. Zyrtarëve të saj sikur po iu mjafton kjo situatë, për të arsyetuar delirin që e ka kapluar partinë, ndërkohë që keqqeverisja vazhdon pa u ndalë nga askush.

Zyrtarë të LDK’së vazhdimisht thonë se kjo parti është institucionaliste, por kjo nuk nënkupton se duhet të vegjetojë pa provuar të gjitha mjetet demokratike për rrëzimin e qeverisë. Protesta është një ndër to.

Ndryshe nga Veliu, deputetja Vjosa Osmani është shprehur se LDK është pro protestave, por nuk i përkrah ato të dhunshmet. “LDK është partia e parë që ka protestuar që nga koha kur kundërshtonte regjimin e Milosheviqit. Ne jemi pro organizimeve në masë. Por assesi nuk jemi për protesta të dhunshme me gaz lotsjellës e mjete të tjera”, ka thënë Osmani.

* * *

Në një situatë të tillë, natyrisht, më shumë zë vend fjala e Agim Veliut. Ai di të reagojë kur ndonjëri nga “të rinjtë” e partisë deklaron diçka që nuk i vjen përshtatit udhëheqësisë së vjetër.

Është e vërtetë se LDK ka organizuar protesta paqësore në vitet ’90. Pikërisht për këtë është absurde që tash LDK nuk shpreh gatishmërinë për protestë, tash kur përballë nuk e ka regjimin e Milosheviqit. Siç ështe absurde që LDK të presë që qeveria të rrezohet me mocion mosbesimi, ndërkohë që vetë e pranon se opozita nuk i ka votat e mjaftueshme.

Askush nuk po thotë se LDK e Vetëvendosje duhet të organizojnë protesta të dhunshme dhe të bëjnë grusht shteti. Por, si partia më e madhe që është, LDK’së i takon të vihet në ballë të protestave masive paqësore, për të përçuar mesazhin e qartë kundër qeverisjes së keqe. Po e përsëris: nuk mjaftojnë konferencat për shtyp, as reagimet në studio televizive e në rrjete sociale.

Pakënaqësia e qytetarëve duhet të kanalizohet dikah, duhet të kanalizohet nga dikush. Nëse nuk e bën opozita, kush duhet ta bëjë?

Më e lehta është të qëndrosh anash dhe të lexosh rezultate sondazhesh që të japin më shumë pikë karshi partive të tjera. Por, kaq nuk mjafton. Aktivizmi politik është më i nevojshëm se asnjëherë. Nëse nuk ka fuqi të organizojë opozitën për mocion mosbesimi dhe t’i sigurojë votat që mungojnë, atëherë le të zgjedh metodë tjetër për të shprehur pakënaqësinë. E ka obligim ta bëjë një gjë të tillë, në radhë të parë për votuesit e vet.

* * *

E dimë. Secila parti politike protestat përpiqet t’i shfrytëzojë edhe për kapital politik, për poenë partiakë, për interesa elektorale. Por, kjo nuk don të thotë se protesta nuk duhet organizuar. Protestat janë të nevojshme, janë të domosdoshme. Të protestojë kundër korrupsionit, hajnisë, nepotizmit, të protestojë kundër keqqeverisjes është detyrë e secilit qytetar që ka zgjedhur të jetojë në këtë vend. Dhe jo vetëm.

LDK mund të vazhdojë vegjetimin, duke mos marrë përgjegjësi për asnjë proces në vend, por kjo nuk është zgjidhja e duhur.

LDK e di se në çfarë situate u gjend në fillim të qeverisjes së kaluar, kur dhjetëra mijëra vetë braktisën vendin. Njësoj po ndodh edhe tash, madje në përmasa edhe më të frikshme.

Në situatën në të cilën gjendet vendi, LDK e asnjë parti tjetër opozitare, e as shoqëria civile nuk e kanë luksin të sillen si skandinavë.

Vetëvendosje tashmë ka nisur organizimet nëpër komuna për t’iu kundërvënë me protesta qeverisë. Pavarësisht se qëllim mund t’i ketë edhe përfitimet elektorale, pyetja themelore që duhet shtruar është: a ka nevojë për protesta? Nëse përgjigjja është pozitive, atëherë nuk ka asnjë arsye që të mos reagohet, të mos protestohet. Nëse LDK çdo ditë na tregon se sa keq po qeveriset vendi nga ky koalicion, se sa ka korrupsion e nepotizëm, nuk ka kurrfarë arsye të hezitohet për të protestuar. Në këtë rast, pyetja legjitime është: çka po pret LDK’ja?/Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Vetëm edhe një rast aktiv me COVID-19 në Malishevë

Sot është shëruar edhe një person nga Komuna e Malishevës, i cili ishte i prekur me COVID-19, duke e quar numrin e të shëruarve...

118 testime të reja u kryen në QRShP në Prizren

Gjatë ditës së sotme, në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike në Prizren janë marrë mostrat e 118 personave të cilat janë dërguar për analiza...

PDK-ja në Prizren: Përherë përkulemi para martirëve të ‘Tusuzit’

Partia Demokratike e Kosovës në Prizren, ka përkujtuar masakrën në lagjen ‘Tusuz’, në 21 vjetorin e gjenocidit serb, ku u masakruan 27 civilë të...

Klopp pas futbollistit të Wolves

Trajneri i Liverpoolit, Juergen Klopp e ka kontaktuar personalisht sulmuesin e krahut, Adama Traore, të cilin dëshiron ta transferoj në “Anfield Road” gjatë kësaj...

Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar të enjten se Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik. “Në dokumentin ‘Informata,...

Karantinë e çmendur, Kinsey Wolanski nuk është vetëm e bukur

Kinsey Wolanski tashmë ka marrë skenën në Tik Tok. Bukuroshja amerikane, e cila u bë e famshme kur u fut në fushë në finalen...

Rexhaj: Çështje ditësh se kur do të hapen çerdhet, po shikojmë mënyrën se si duhet të funksionojnë

Pasi rastet e para të të infektuarve me COVID-19 u shfaqën në muajin mars, Qeveria e Kosovës ndërmori masa strikte për mbylljen e pothuajse...

Modelja del komplet e zhveshur rrugëve të Nju Jorkut

Modelja e famshme, Naomi Campbell, vazhdon të mbetet një ndër emrat që po shënon histori në botën e modelizmit. Supermodelja ka pozuar së fundmi nudo...

Qeveria Kurti mbrëmë vonë mori vendim, a do të ketë sot protesta?

Qeveria në detyrë Kurti mbrëmë vonë në mesnatë ka marrë një tjetër vendim që legjitimon protestat e thirrura në sheshin e Prishtinës. Kryeministri në detyrë,...

Zyrtari i BIK-ut: Disa shtete myslimane po mashtrohen nga Rusia e Serbia

Pas raportimeve për vrasjen e një mercenari serb në Libi, i cili po luftonte në kuadër të grupit paramilitar rus Vagner, ka reaguar në...

Dritëro Agolli: Kur në Kosovë takova Azem Shkrelin

Azem Shkreli ishte nga shkrimtarët e parë të Kosovës që njoha nga afër. Nga ai kisha lexuar poezi dhe kisha dëgjuar të më tregonte...

Studimi/ Koronavirusi do të na “ndajë” deri në 2025

Masat për distancimin social për shkak të Covid-19 mund të zgjasin deri në vitin 2020 dhe se virusi mund të rikthehet deri në vitin...

Prizren, aktakuzë ndaj tre personave për armëmbajtje pa leje dhe përdorim të armës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet K.B., L.C., dhe Sh.Z., për shkak të...

Eksperti kosovar i arsimit: Është shumë herët të flitet për hapjen e shkollave

Dukagjin Pupovci, ekspert i arsimit, është shprehur se ende është herët të flitet për hapjen e shkollave, ndonëse tashmë në Kosovë ka filluar zbutja...

Malisheva s’ka raste të reja me koronavirus qe 23 ditë

Në 23 ditët e fundit nuk është konfirmuar asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë. Aktualisht në këtë komunë janë vetëm dy raste...

Lajmet e Fundit

Gjykata Kushtetuese vendos që përfaqësuesit e popullit në Kuvend vendosin për qeverinë e ardhshme

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur me votë unanime që vendi nuk shkon në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por hapet rruga për krijimin...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

I postojnë fotot e sikletshme, mbesa e bosit të Lamborghini shpërthen në Instagram

Një polemikë e madhe ka shpërthyer në Romë, konkretisht me Elettra Lamborghini. Bukuroshes italiane, e cila është mbesa e Ferrucio Lamborghini, themeluesit të makinën...