10.4 C
Prizren
E mërkurë, 3 Qershor, 2020

“DokuKids” për eksplorimin e së vërtetës nëpërmjet animacionit

Animatorja Ana Nedelkoviq ka gënjyer për moshën dhe gjininë e saj, çfarë ka nxitur të qeshura në mesin e dhjetë fëmijëve që janë pjesë e punëtorisë “E vërteta kundër rrenës”, në kuadër të edicionit të 18-të të “DokuFestit”. Ajo e ka bërë një gjë të tillë të enjten për t’i bërë fëmijët të kuptojnë vijën ndarës midis këtyre të dyjave. Gënjeshtra të tilla të vogla ka thënë edhe animatori Nikola Majdak JR., i cili po ashtu është përgjegjës për këtë punëtori, shkruan sot Koha Ditore.

E pasi që u kërkuan fëmijëve që të prezantojnë veten, edhe disa prej tyre “mashtruan” në prezantimin e tyre. Përmes kësaj loje ata u njoftuan me temën të cilën do ta zhvillojnë në këtë punëtori dyditore. Nëpërmjet krijimit të personazheve të animuara me teknikën stop-motion, për disa sekonda ata do të zhvillojnë një betejë në mes të së “vërtetës” dhe “rrenës”, duke shpresuar që e para të triumfojë.

Kjo është hera e pestë që këta dy animatorë janë duke mbajtur punëtori në kuadër të “DokuFestit”. Nedelkoviq ka treguar se ka qenë sfiduese për ta që të diskutojnë me fëmijët një temë kaq komplekse dhe të vështirë.

“Në programin tonë për punëtori ne po mundohemi që ta adaptojmë atë për moshën e tyre. Baza e kësaj punëtorie është se ata do të imagjinojnë që e vërteta dhe rrena janë disa karaktere të animuara, të cilët do të luftojnë me njëri-tjetrin”, ka thënë ajo.

Duke mësuar teknikën stop-motion, sipas Nedelkoviq, fëmijët në të ardhmen do ta kenë më të lehtë që të punojnë në çfarëdo teknike tjetër të animacionit.

“Animacioni është shumë argëtues dhe i mirë për fëmijët, dhe veçanërisht kjo teknikë. Mirëpo ajo që është e rëndësishme është që animacioni nuk është vetëm për të luajtur, por edhe një mënyrë e mirë që fëmijët të shfaqin ndjenjat dhe emocionet e tyre, të diskutojmë për çështje të rëndësishme shoqërore nga perspektiva e fëmijëve”, ka thënë ajo.

- Advertisement -

Më Shumë

Në Piranë të Prizrenit gjendet një mjet shpërthyes

Një person në fshatin Piranë të Prizrenit ka hasur në një mjet të dyshuar shpërthyes të hënën. Ai ka raportuar rastin, ndërsa mjeti është shpërthyer...

NLB Banka ndihmon bizneset përmes hapësirës reklamuese në medie

Banka NLB ka filluar projektin të titulluar Korniza e Mbështetjes për bizneset të cilat kanë pësuar nga pandemia, duke u ofruar hapësirë reklamuese në...

“Nudo”, tregim nga Ismail Kadare

Nga Ismail Kadare Po sidomos ata të dy lëshuan klithma të vogla admirimi, kur ai, mes punëve të tij, u tregoi një pikturë të madhe...

“Electrum”, monedha e parë në botë

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cila ka qenë...

Një shishe konjak, shitet me shumën marramendëse…

Vera, është pija që koha ia shton vlerën e shijen. Por, një shishe me konjak, tejet e rrallë, nga “Maison Gautier”, që daton nga...

Vritet një protestues 19 vjeçar në SHBA

Një person është vrarë në Detroit gjatë protestave të dhunshme që kanë mbërthyer një numër të shteteve amerikane, raporton The Guardian. 19-vjeçari është vrarë pasi...

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

Këta punëtorë paguhen nga Pakoja Emergjente këtë muaj

Punëtorët e bizneseve veprimtaria e të cilave është ndikuar nga masat kufizuese ndaj COVID-19 këtë muaj pritet t’i marrin pagat e dyta nga Pakoja...

I dyshuari nga Rahoveci për vrasjen dhe djegien e vëllait, e kishte vrarë edhe gruan para disa vitesh

Një vrasje e rëndë kishte ndodhur në fshatin Bërnjak të Komunës së Rahovecit gjatë muajit shkurt të këtij viti. Atje, pas një zënke verbale, vëllai...

Rast i çuditshëm me COVID-19 në Prizren, ritestohet për herën e katërt por nuk del negativ

Prizreni vazhdon të mbetet komuna me më së shumti raste aktive me coronavirus. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë Visar Shehu ka thënë për RTV...

Haxhi Shala tregon çfarë mospajtime ka me Limajn dhe çka do ta bindë ta japë votën

Deputeti i NISMA’së për Kosovën, Haxhi Shala, deri tani ende nuk ka një qëndrim të qartë nëse do të votojë Qeverinë e Avdullah Hotit. Shala...

Presidente ndryshe nga të tjerat, agjentja seksi tenton të blejë klubin rumun

Të pakta janë menaxheret femra në botën e futbollit. Anamaria Prodan është një prej tyre dhe bukuroshja rumune njihet si një modele e njohur...

Sylë Hoxha: Nëse dikush ka hyrë në dhomën e përgjimeve të PTK-së, duhet të përgjigjet

Ish- prokurori i shtetit, Sylë Hoxha, ka deklaruar se qasje në dhomën e përgjimeve të Postës së Kosovës ka vetëm kryeprokurori i shtetit dhe...

Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve

Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...

Aksion vullnetar për riparimin e memorialit të dy ushtarëve amerikanë në Prizren

Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi së bashku me veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sot kanë realizuar një aksion vullnetar për riparimin...

Lajmet e Fundit

Lëvizja Vetëvendosje nuk hyn në seancë

Ka nisur seanca për votimin e Qeverisë së Avdullah Hotit.Në Kuvend mungon i gjithë Grupi Parlamentar i Lëvizjës Vetëvendosje. Më herët LVV nuk e kishte...

Haxhi Shala tregon çfarë mospajtime ka me Limajn dhe çka do ta bindë ta japë votën

Deputeti i NISMA’së për Kosovën, Haxhi Shala, deri tani ende nuk ka një qëndrim të qartë nëse do të votojë Qeverinë e Avdullah Hotit. Shala...

Nis Seanca për votimin e Qeverisë Hoti, Vjosa Osmani s’pranon ta drejtojë atë

Ka nisur seanca ku pritet që të votohet qeveria në krye me Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, raporton Gazeta Express. Seanca është duke...

Vidhet automjeti në Prizren, Policia po heton rastin

Një qytetar ka raportuar dje në Polici rastin e vjedhjes së automjetit, transmeton PrizzrenPress. Sipas ankuesit, nga persona të panjohur gjatë mëngjesit i kanë vjedhur...

Këta punëtorë paguhen nga Pakoja Emergjente këtë muaj

Punëtorët e bizneseve veprimtaria e të cilave është ndikuar nga masat kufizuese ndaj COVID-19 këtë muaj pritet t’i marrin pagat e dyta nga Pakoja...