14.3 C
Prizren
E martë, 7 Prill, 2020

Dramë në “Mizahir Isma”, Rahoveci në gjysmëfinale

Në një super ndeshje, Rahoveci ka mundur Trepçën me rezultat 97:95 (20:22, 17:13, 24:23, 36:27) dhe kaloi në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës.Atmosfera ka qenë e jashtëzakonshme, ku në palestër ishin mbi 3 mijë shikues.

Fillimisht është bërë ceremonia hapëse, ku foli kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Arben Fetahu, i cili theksoi se është i nderuar që Final 8, po zhvillohet në qytetin e Rahovecit, derisa përgëzoi organizatorët për punën e madhe që kanë bërë.

Edhe Alban Rama, ushtrues detyre i kryetarit të KB Rahovecit, deklaroi se kanë bërë çmos që ky Final 8 të jetë i paharrueshëm, derisa edhe Komuna e Rahovecit ka ndihmuar që kjo ngjarje të jetë madhështore.Ndeshja nisi e baraspeshuar me të dy skuadrat që luftuan për çdo top dhe asnjëra nuk arritej të shkëputej.

Kjo bëri që kjo pjesë të përfundojë 20:22. Lojë shumë e bukur dhe e fortë u zhvillua edhe në periudhën e dytë, me mysafirët që kishin epërsi deri në dhjetë pikë, megjithatë, vendasit në fund ngushtojnë shifrat në 37:45, rezultat me të cilin përfundoi pjesa e parë.Lojë edhe më interesante u zhvillua në periudhën e tretë, ku vendasit rikthehet fuqishëm, duke barazuar shifrat në 48:48, e më pas kalojnë edhe në epërsi për një pikë, megjithatë, mitrovicasit ishin në epërsi pas 30 minutash me rezultat 61:68.

Dramë e vërtetë u zhvillua në dhjetë minutat e fundit të ndeshjes. Rahoveci barazon shifrat në 82:82, e kalon në epërsi 84:82, por Trepça kundërpërgjigjet me katër pikë. Fituesi nuk është ditur deri në sekondat e fundit, ku më të vëmendshëm u treguan vendasit dhe fituan 97:95.Rahoveci në gjysmëfinale do të ndeshet me Pejën.

- Advertisement -

Më Shumë

Moratti: Interi ka të drejt të ëndërrojë për Messin, mund ta transferojë

Ish-presidenti i Interit, Massimo Moratti, ka thënë se Interi ka të drejtë të ëndërrojë për ta sjellë yllin argjentinas të Barcelonës, Lionel Messin, në...

Everton ambicioz dhe “pa frena”, tentohet goditja e dyfishtë nga Reali

Carlo Ancelotti e ka shprehur gjithmonë se projekti i Everton është shumë ambicioz. Trajneri italian beson fort që do e çojë në nivele të...

Të martuar për 51 vjet, vdiqën nga koronavirusi për gjashtë minuta dallim

Para pak javësh, Stuart dhe Adrian Baker ishin në gjendje të përsosur shëndetësore. Çifti i pandashëm ka qenë i martuar për më shumë se...

SBASHK: Veprim zhgënjyes i Kushtetueses ndaj Ligjit të pagave

SBASHK reagon ndaj Gjykatës Kushtetuese për shkak të vendimit të kësaj të fundit për të shtuar kohën e pezullimit edhe për tre muaj ndaj...

Presidenti Thaçi përcaktohet për formimin e qeverisë së re, ia kërkon LV-së mandatarin (Dokument)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është drejtuar përmes një letre kryeministrit në detyrë dhe liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke kërkuar nga...

Izolohet një mjek në Prizren

Pas konfirmimit të rastit të dytë me Covid-19, një mjek i shërbimit urgjent nw Prizren, tashmë është izoluar dhe është në pritje të rezultatit...

Banorët dhe opozita s’e donë pushimoren në Nashec të Prizrenit për karantinë

Këto objekte që vite më parë shfrytëzoheshin si pushimore të fëmijëve, tani, në rast nevoje, do të shërbejnë si karantinë për personat që po...

Zafir Berisha: Haskuka ia humbi Prizrenit 500 mijë euro

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka lëshuar akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Sipas tij, Haskuka ia ka humbur Prizrenit...

Pink mposht koronavirusin, dhuron 1 milion dollarë për të luftuar pandeminë

Këngëtarja e njohur Pink tha të premten në mediat sociale se ajo dhe djali i saj kaluan javë të tëra të izoluar pasi rezultuan...

Latifi: Askush s’ka faj që VV-ja prishi herët raportet me LDK-në, vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Smajl Latifi, ka deklaruar se janë të gatshëm të kontribuojnë në formimin e qeveris së re, pasi...

Korishë, 70-vjeçarja e infektuar me koronavirus në gjendje të rëndë shëndetësore

Një 70-vjeçare nga fshati Korishë e Prizrenit, e cila një ditë më parë rezultoi me Covid-19 është në gjendje të rëndë shëndetësore. Për shkak të...

Aktorja e fimit James Bond ndërron jetë në moshën 94 vjeçare

Honor Blackman, aktorja britanike që luajti Pussy Galore në filmin James Bond Goldfinger, ka vdekur në moshën 94 vjeçare. Në një deklaratë, familja e saj...

ShBA, regjistrohen 920 viktima nga COVID-19 brenda 24 orëve

Numri i viktimave nga pandemia e koronavirusit në SHBA është rritur në 4 090, pasi 920 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të...

Ibrës “i prishet qejfi”, vendos largimin nga Milani në verë

Aventura e dytë e Zlatan Ibrahimovic me fanellën e Milanit duket se do të zgjasë vetëm disa muaj, pasi kontrata e suedezit me klubin...

Limaj: Shqetësuese shtimi i rasteve me COVID 19 në Malishevë, Kurti mos ta injorojë këtë komunë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, e ka vlerësuar shqetësuese rritjen e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës. Po kaq shqetësuese, ai...

Në tri ditët e fundit, 14 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditët e fundit kanë ardhur në jetë 14 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Lajmet e Fundit

New York-u varrezë të përkohshme pas tejmbushjes së morgjeve

Viktimat e koronavirusit rreth e qark NewYork-ut mund të varrosen përkohësisht në ishullin Hart ndërsa morgjet e qytetit tejmbushen. Epiqendra e koronavirusit në Amerikë është...

PDK e kërkon një pako emergjente 320 milionëshe, kërkon që seanca të mbahet më 14 prill

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, ka kritikuar qasjen e qeverisë për ndarjen e Pakos Emergjente. Ai ka thënë se kjo parti...

Toni Braxton rikthehet në skenën muzikore me shumë risi

Këngëtarja e famshme amerikane, Toni Braxton, e ka lansuar këngën e re me titull “Do It” si dhe ka nënshkruar kontratë incizuese me kompaninë,...

Je në karantinë, a në injorancën që vetë e zgjodhe?

Letërsia i shërben shoqërisë, sepse ndihmon që kushdo të kuptojë më mirë, veten dhe universin ku i ka rënë për pjesë të jetojë. Shkrimtarët...

Shtyhet përsëri starti i sezonit në Moto GP

Spanja është vendi i dytë në botë me përhapjen e Covid-19 pas SHBA me mbi 140 mijë njerëz të infektuar dhe i dyti edhe...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!