0.7 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

E ARDHMJA ËSHTË KËTU përkundër të gjitha vështirësive

8 filma do të shfaqen në mbarë botën përmes platformës online të edicionit të sivjetmë të DokuFest. Udhëheqësi i DokuLab, Eroll Bilibani flet për sfidat me të cilat janë ballafaquar për ti krijuar këta filma.

Katërmbëdhjetë pjesëmarrës të programit të këtij viti “Future Is Here” (E ardhmja është këtu) kanë realizuar tetë filma të shkurtër. Këta filma shfaqen në mbarë botën përmes platformës online të edicionit të sivjetmë të DokuFest. Udhëheqësi i DokuLab, Eroll Bilibani flet për të gjitha sfidat me të cilat janë ballafaquar për ti krijuar këta filma.

DokuStories: Studentët e shkollës së filmit të programit të sivjetmë “Future Is Here” kanë përfunduar tetë filma. Cilat ishin sfidat kryesore duke pasur parasysh pandeminë?

Eroll Bilibani: Pavarësisht pandemisë, mbylljes dhe të gjitha pengesave me të cilat jemi përballur gjatë periudhës së produksionit, katërmbëdhjetë student të shkollës së filmit “Future Is Here” ishin më të vendosur së kurrë për t’i përfunduar filmat e tyre të shkurtër, të cilët ne do t’i shfaqim me krenari në mbarë botën përmes platformës sonë të edicionit online të DokuFest. Edhe pse jemi përballur me një sfidë si kurrë më parë, shpirti kolektiv i studentëve tanë adoleshent të udhëhequr nga tutorja e tyre Blerta Zeqiri dhe Andrijana Stojkovic, ia dolën të sjellin në dritë një varg të gjerë të historive emocionuese të cilat kërkojnë vëmendjen e pashkëputur të audiencës. Programi i cili fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej në periudhën mes të janarit-qershorit 2020 u pengua për shkak të pandemisë dhe mbylljes. Kjo e ndryshoi mënyrën tonë të veprimit dhe qasjen e punës me ekipe të veçanta. Në fund, edhe pse shumë ngushtë me kohën, ne ia dolëm të përfundojmë të gjithë filmat disa ditë para se të fillonte festivali.

DS: A u vështirësua procesi krijues nga mbyllja dhe pengesa të tjera? Si ia dolët t’i tejkaloni këto vështirësi?

E.B.: Po! Ekzistonin projekte specifike të cilat kërkonin hulumtim të thuktë dhe një numër intervistash, të cilat fatkeqësisht nuk janë realizuar. Studentët tanë me maturi gjetën zgjidhje alternative që ua mundësuan plotësimin e tregimeve të tyre pavarësisht të gjitha pengesave.

DS: Çfarë historish sjell program i sivjetmë i “Future is Here”?

E.B.: Të gjitha rrëfimet e studentëve tanë janë personale, megjithatë ato prekin çështje universale. Jemi posaçërisht krenar me llojllojshmërinë e temave që këta filmbërës të rinj e të talentuar kanë trajtuar. Ndryshimi klimatik, dhuna në familje në baza gjinore, plagjiatura në ekosistemin akademik në Kosovë, ndikimi i Teknologjisë Digjitale në shëndetin mendor të fëmijëve janë vetëm disa nga temat që janë eksploruar nga këta talent të rinj. Gjëja më e habitshme me këtë gjeneratë të filmbërësve të rinj ishte ndjenja e tyre e solidaritetit dhe mbështetja për njëri tjetrin.

DS: Pse janë interesant për audiencën këta filma të shkurtër?

E.B.: Këta filma do të përdoren në programin tonë arsimor, dhe do t’u ipen mësuesve për përdorim në klasë dhe do të mundësojnë një arritje më të lartë të nxënësve; kuptim më të thellë të çështjeve komplekse dhe promovim të zhvillimit shoqëror. Bashkë me mësuesit, në punëtoritë e ardhshme do të zhvillojmë material didaktike për të mbështetur edukatorët që të arrijnë një gamë më të gjerë të rezultateve efektive të nxënies në përdorimin e filmave. Një përparësi e madhe e këtyre filmave është fakti se studentët tanë kanë trajtuar tema shumë të rëndësishme dhe relevante për shoqërinë tonë, me theks të veçantë brengat e rinisë. Shpresojmë se këta filma do të frymëzojnë gjeneratat e ardhshme për tu bërë agjent aktiv të ndryshimit në komunitetet e tyre.

Ne jemi posaçërisht të lumtur që ky program gjithëpërfshirës është mbështetur nga një prej donatorëve tanë kryesor, National Endowment for Democracy (NED) dhe përmes mbështetjes së tyre të pandarë ne mezi po presim t’i ndajmë përvojat tona dhe metodologjinë në Mal të Zi dhe Shqipëri në vitet që vijnë./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Dhjetë persona në Suharekë bëhen llom, gjuajnë edhe me armë zjarri

re persona në Suharekë kanë pësuar lëndime trupore pasi dyshohet se janë sulmuar fizikisht nga shtatë të tjerë. Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së premtes...

Konfiskohen mbi 28 kilogramë drogë në Vërmicë

Policia dje në Vërmicë ka konfiskuar dy çanta ku kishte 50 paketime me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë me peshë totale prej...

Merkel: Masat kufizuese në Gjermani mund të vazhdojnë deri vitin tjetër

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se masat kufizuese ndaj COVID-19 do të vazhdojnë edhe gjatë festave të fundvitit. Masat kufizuese të vendosura për të...

20-vjeçari nga Prizreni pret gishtat në fabrikë

Një 20-vjeçar nga fshati Lubizhdë e Prizrenit është lënduar të mërkurën derisa ishte në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore...

Qeveria: E hëna do të jetë ditë e rregullt e punës

Qeveria e Republikës së Kosovës, ka sqaruar se dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës. “Në të gjitha...

Prizren, 14 aktakuza kundër 23 personave

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur pesëdhjetepesë (55) aktakuza, kundër gjashtëdhjetetetë (68) personave, për vepra...

926 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Që nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19 në Kosovë, numri i të infektuarve deri më që...

Sigurimi i vaksinës anti-Covid obligim ligjor, shteti paguan 80% të çmimit

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se zgjerimi i kapaciteteve me shtretër ka qenë punë e vazhdueshme...

Pamje: Bora mbulon Brezovicën

Nga mbrëmë kanë filluar reshjet e borës në Kosovë. Reshje bore ka pasur edhe në kryeqytet, derisa nga Brezovica janë publikuar edhe pamje pas reshjeve...

Kërcënohet Ministri Vesel Krasniqi

Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë Vesel Krasniqi është kërcënuar sot teksa mediat po raportojn se i njejti ka pranuar kercenim nga sekretari i kesaj...

Teksti i shkëlqyer i ushtrimeve gramatikore

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Shumëherë dëgjojmë se lëndët si: matematika, fizika, kimia dhe gjuha ( gramatika ) janë të vështira për t`u mësuar. Këtë thënieje...

Shoqata e qumështorëve paralajmërojnë protestë – fillojnë me derdhjen e qumështit tek AUV

Shoqata e Qumështoreve të Kosovës ka paralajmëruar se do të fillojë me përgatitijen për protesta pasi që kërkesat e tyre hasën në vesh të...

Arrestohen dy të mitur në Suharekë, shantazhuan duke ia kërkuar 150 euro një personi që të mos ia publikonin disa foto

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të mitur në Suharekë. Sipas njoftimit 24-orësh të policisë, pas një pune hetimore janë arrestuar këta...

U zhvesh dhe u lidh në mal, 28-vjeçari nga Malisheva e inskenoi gjithë rrëmbimin e tij

28-vjeçari Jetmir Rudi, nga fshati Rud i Malishevës, i cili fillimisht u raportua i zhdukur, e më pas kishte dyshime se është rrëmbyer, ka...

Dy vdekje në Rahovec, një në Suharekë nga Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK...

Rozafë

M'i dhunove gjinjtë nën ftohtësinë e kullës me gur t'moçëm e me shaminë time t'kuqe lidhur fyti murgut i the t'ma pranonte vdekjen larg gjërave që m'i vodhe...

Lajmet e Fundit

Musliu ia kujton Qunit deklaratat për Thaçin e Veselin, e pyet se kur do jep dorëheqje – Ai jep këtë përgjigjje

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka pyetur ministrin e Mbrojtjes, Anton Quni se kur do jap dorëheqje.Kjo sepse ai kishte deklaruar se do jep...

Mungon i akuzuari, dështon seanca për vrasjen e rëndë te “Transiti i ri” në Prizren

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj Orhan Ademaj dhe Albert Ademaj, të akuzuar për...

Policia kufitare në Vërmicë konfiskon rreth 30 kg drogë

Policia e Kosovës në angazhimet e saj të vazhduesheme në garantimin e rendit dhe sigurisë publike, gjatë javës që po lëmë pas ka zhvilluar...

156 biznese përfitojnë 2 milionë euro nga Programi për Rimëkëmbje Ekonomike

Kryeministri Avdullah Hoti, ka marrë pjesë në nënshkrimin e kontratës për financim të projekteve nga Masa e 8 e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike, në...

Paralajmërohet përfundimi i gjysmë vjetorit të parë më herët se që ishte planifikuar

Gjysmë vjetori i parë i këtij viti shkollor mund të përfundojë më herët se që ishte planifikuar. Këtë e ka paralajmëruar ministri Shëndetësisë, Armend...