17.4 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Këto zgjedhje a do t’i japin Kosovës rrugën finale të shtetësisë?

Shkruan; Qazim THAÇI

Që nga paslufta këto zgjedhje jo vetëm për shkak të formës zgjedhore, por për faktin se janë në një kohë kur Kosova është në mesin e zgjidhjeve të mëdha dhe jetike, vijnë këto zgjedhje. Pra, zgjedhjet e 6 tetorit ose do të finalizojnë defintivisht rrugën e Kosovës se ka duhet të shkojë për shtetësinë reale, e jo shtetësinë e fjalëve.

Njëri nga liderët politik që është edhe kandidatë për kryeministër potencon se dhe befasisht pyet “Si mund të ketë një detyrë një lider,kur ai në jetën e tij s’ka pasur asnjë detyre e as një vend pune.ka jetuar me ëndrrat se kjo është keq ,e duhet bërë mirë kështu e ashtu.

Por ,që në fakt, kurrë në jete s’ka marrë asnjë vendim”… . Apo si mund të bëhet kryeministre kur bie fjala një kandidate pohon se dhe kryetari i partisë ka deklaruar për këtë post do të i sjellë ministra të mirë, Kjo edhe mund të duket e thjeshtë por,që në fakt kërkon maturi secili nga ata që garojnë.

Garat në Kosovë jo rrallë e ngrisin adrenalinën e kandidatëve siç janë ata për kryeministra deri në ato pozita saqë nuk munden as të mendojnë më logjikshëm. Jo rastësisht njëri nga ish politikanët e dikurshëm i edukuar me frymë atdhetare, tani i mënjanuar padrejtësisht nga politika pohon se në “:Gjuhën e fushatave është gjuhë e dal jashtë kontrollit” Kjo tregon se në këtë parafushatë është elektrizuar dukshëm pozita e secilit nga këta kandidatë.Mirëpo, tashmë dihet botërisht se koha është që Kosova të finalizojë rrugën.

Nëse Kosovës i duhet kryer arrestimet, ato është e vështirë dikush ti kryejë.

Mirëpo, proklamimi i përditshëm që po e bënë Kadri Veseli,të thuash se instinktivisht është përcaktuar se ky ato mund ti bëjë në këtë drejtim përcaktimi të luftojë korrupsionin dhe në anën tjetër guximi dhe besojmë edhe besimi i dhënë nga faktori ndërkombëtar edhe nga SHBA e ka bërë këtë të mundshëm.

Kurse tashmë gara e nxehtë pritjet që i ka Kosova nuk e dërgojnë larg datën e zgjedhjeve tjera largë. Janë dy parimet parësore luftimi i korrupsionit dhe fakti i dialogut që pastaj të kemi zgjedhje të reja. Zgjedhjet e radhës pastaj do të jenë për zhvillim ekonomik.

Këtë fakt të thuash se dijnë shumica e qytetarëve e më së miri e dijnë ata që po garojnë për kryministra. Mirëpo, ajo që është mbresë e shumë kosovarëve është fakti se legjislaturat e zgjedhjeve asnjëra nuk po e përmbush afatin prej katër vitesh aq sa edhe duhet të jetë legjislatura zgjedhore.Kurse gjuha e kandidatëve tashmë ka filluar të ashpërsohet gjithnjë e më shumë edhepse është fushata parazgjedhore.

E para kjo fushat, në këtë periudhë druaj se pas zgjedhjeve secilës parti poltike pastaj kur të humbim do të ju shërbejë si një lloj “akuze” për shkelje të rregullave zgjedhore. Prandaj, është një befasi e para e pasluftës që në këso periudhe parafushate të bëhet fushatë. Ajo që kësaj radhe vlenë të themi është se besojmë se po vije drejt vetëdijësimit është fakti se fushata zgjedhore duhet të ndërrojnë formën, kjo për shkak të stilit të jetës, Ato mund të bëhen në studio televizive tani në këtë formë.

E pasi që dihet se secila shtëpi ka tv, aty ku mund të marrin përcaktimet dhe aderimet për të votuar ata që mendojnë se do të avancojnë shtetin.

Këto zgjedhje janë të qarta dhe definuese se ka duhet të shkojë Kosova .

Andaj ,votuesit i duhet më shumë mendim se ku do ta vendosin votën e tyre, nëse, ate e vendosin pavetëdije, nga aty ku nuk shihet drita jeshile për të ardhmen, është e drejtë e secilit të votojë. Por, jo pastaj të kërkohet përgjegjësi për pasaktësi vote.Gabimi në votë sjellë gabim për të jetuar jetën normale në secilin shtet e kjo padyshim se vlenë edhe për Kosovën.

Tri herë mendo një herë voto.

- Advertisement -

Më Shumë

Malisheva mbetet me vetëm një rast aktiv me COVID-19

Në Komunën e Malishevës deri më tani janë shëruar 75 persona të prekur me COVID-19 dhe ka mbetur vetëm edhe një rast aktiv. Edhe...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Vritet një protestues 19 vjeçar në SHBA

Një person është vrarë në Detroit gjatë protestave të dhunshme që kanë mbërthyer një numër të shteteve amerikane, raporton The Guardian. 19-vjeçari është vrarë pasi...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

VV-ja me peticion kërkon zgjedhje

Lëvizja Vetëvendosje me peticion do të kërkojë zgjedhje, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që i dha të drejtë dekretit të presidentit Hashim Thaçi për...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Prizren: Aktakuzë për tentim vrasje, kanosje dhe armëmbajtje pa leje

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet F.K., për shkak të dyshimit të bazuar...

Gruaja e George Floyd përkrah vajzës 6 vjeçare ju drejtohet mediave, kërkon drejtësi (Video)

Vdekja e qytetarit nga Minneapolisi, George Floyd, i cili e humbi jetën pasi një polic i vuri gjurin në fyt për nëntë minuta, gjatë...

Prizren: Aktakuzë kundër tetë personave për falsifikim të dokumenteve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve M.H., D.G., A.R., M.B., D.M., E.Xh., F.Xh., dhe B.A., për shkak...

Djali i Fatmir Limajt thotë se s’do të jetë Ministër në Qeverinë Hoti

Djali i Fatmir Limajt, Durimi ka mohuar se do të jetë Ministër në Qeverinë Hoti. Ka thënë se përmendja e tij si Ministër është...

Nathalia Felix “provokon” me bikini, Douglas Costa nuk përmbahet

Nathalia Felix, partnerja e Douglas Costa, është një ndër modelet më seksi në botë. Bukuroshja braziliane ka më shumë se 470 mijë fansa në...

Haxhi Shala, “xhokeri” i Qeverisë së re

Vizita e mbrëmshme e presidentit Hashim Thaçi dhe e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj te deputeti Haxhi Shala ka qenë vendimtare në sigurimin e votës së...

Kuvendi sot mban seancë për votimin e Qeverisë Hoti

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë, ndërsa në rend dite është votimi për Qeverinë Hoti. Seanca do të mbahet në ora 11:00, ndërsa...

‘Jam gocë për shtëpi’, me leckë në dorë dhe duke kërcyer, Rike Roçi pastron shtëpinë

Edhe pse Rike Roçi ka preferuar që kohët e fundit të qëndrojë sa më larg ekranit, ajo vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale,...

Seanca për votimin e Qeverisë Hoti mbahet nesër në ora 11:00

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje për të shqyrtuar kërkesën e Lidhjes Demokratike të Kosovës për mbajtjen e seancëes për...

Rahovec/Arsimtari i kryeministrit Hoti: Kurrë nuk ka pasur notë katërshe në shkollë

Bilall Hoti, mësuesi i kryeministrit të ri, sot është parë i emocionuar që një nga nxënësit e tij shembullorë u bë kryeministër. Në një intervistë...

Lajmet e Fundit

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...

Balaj-Halimaj: Emërimi im zëvendëskryeministre, nuk është befasi

Zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, demantoi zërat se ajo nuk është përzgjedhur për këtë potë nga strukturat e partisë dhe se...

Edhe 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Kompania e ujësjellësit në Prizren kërkon nga konsumatorët të paguajnë faturat

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizren kërkon nga të gjithë konsumatorët që t’u përmbahen pagesave të rregullta të faturave mujore për shërbimet...