21 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Kosova, ballë për ballë me të vërtetën dhe mashtrimin serbë!

Nga Zafir Berisha

Sot, propaganda është metoda më e shquar e luftës psikologjike e cila praktikohet nëpërmjet medias me shkrim dhe me gojë, dhe shërben për të arrituar qëllimin që i ke vendos vetëvetes, ose ta kanë vendosur të tjerët (punëdhënsit)!

Nje pjesë e mediave të shkruara dhe elektronike në Kosovë, menaxhohen nga individë, të cilët direkt apo indirekt kanë qenë shërbëtor të aparatit të dhunshëm shtetëror të Sërbisë (Jugosllavisë), ku kanë pasur edhe privilegje për shërbimet e tyre, privilegje të cilat i humbën kur u çlirua Kosova nga UÇK-së me ndihmën e Nato-s.

Menjëherë pas luftës, të mbetur “jetim” derisa Serbia u këndell nga humbja në Kosovë, ata përkohësisht gjetën strehë nën ombrellën e ndonjë “komandanti” naiv apo edhe nëpër zyrat e regjimit të përkohshëm të “unmikistanit”.

Një pjesë e tyre duke qenë afër dy burimeve të informacionit, rivendosën lidhjet e vjetra me patronët në Serbi dhe vazhduan misionin e tyre tashmë në rrethana të reja.

Efekti i misionit të tyre tashmë është evident, i prekshëm dhe i dukshëm, thellime i përçarjes politike, fetare, krahinore deri në vëllavrasëse.

Viktima të misionit nga mbetjet serbe në Kosovë fatkeqësishtë ranë edhe disa pseudointelektualë dhe shumë qytetarë, të cilët nuk ishin dhe nuk janë në gjendje edhe sot të dallojnë të bardhën nga e zeza, siç vazhdoin të mos e dallojnë çka është lajmi i fabrikuar për qëllime të caktuara!

Shumë media, disa edhe të rreme, që menaxhohen nga shërbimi sekret i Serbisë si dhe shumë faqe e emra në rrjetet sociale në mënyrë të orkestruar nga një “qendër”, kanë arrritur që shoqrinë tonë ta fusin në një krizë të thellë morale, duke etiketuar çdo gjë që është vlerë në Kosovë. Kjo solli që qytetarët të humbin besimin te njëri-thetri si dhe në institucionet e vendit.

Urrejtja e krijuar tek një pjesë e qytetarve ndaj luftës dhe luftëtarëve të UÇK-së me një anë dhe partive dhe eksponentëve partiak në anën tjetër, ishte dhe mbetet misioni i mbetjeve serbo-sllave në Kosovë, të cilët çdo ditë vijojnë ta infektojnë qytetarin!

Sot, pas 20 vitesh luftë speciale dhe propagandistike, nuk është e rastit as aksidental që luftëtarët e UÇK-së përballen me një gjykatë si ajo e Hagës e cila buron nga raporti i senatorit Dick Marty, raport ky i formuluar nga dosjet e Serbis dhe bashkëpuntorëve të saj, me të cilët UÇK-së dhe qytetarët e Kosovës kanë qenë në luftë për tu çliruar.

Nuk është zbulim i ujit të nxehtë nëse e thu atë që besoi se pjesa e madhe e opinionit e dinë, se qëlimi politik i Gjykatës Speciale me seli në Hag dhe ideatorët e kësaj gjykate (Serbi, Rusi dhe argatët e tyre) kanë për qëllim dhe objektivë për ta barazuar luftën çlirimtare të Kosovës me luftën gjenocidale dhe okupuese të Serbis, për me arritur deri te ajo që e tha Vuçiqi pra disa dite në arsyetimin se pse nuk kërkon falje për atë që ka ndodhur në Kosovë gjatë vitit 1998/99 ; të gjithë kanë bërë krime!

Tendenca për me barazu luftën për liri me luftën okupuse është tendenc për me len rajonin e trazuar dhe gjurmë për me u përsërit historia në emër të “pajtimit”!!!

Dikush i financuar e me vetëdije, mision dhe qëllim, si dhe një pjesë e madhe pa vetëdije po qojnë ujë në mullirin e Serbis!!!

 

- Advertisement -

Më Shumë

Krushjanët këtë vit po vjelin më pak speca

Si pasojë e breshërit e faktorëve të tjerë klimatike, krushjanët këtë vit po vjelin më pak speca. Bujq nga ky fshat që tradicionalisht merren...

Prizren, 3 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 608 mostra...

A do të hapet konkursi për pranimin në konvikte, vjen njoftimi nga Qendra e Studentëve

Qendra e Studentëve të Universitetit të Prishtinës ka njoftuar studentët se ende nuk është marrë ndonjë vendim lidhur me hapjen e konkursit për pranim...

Vdes këngëtari i folklorit, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76-vjeçare. Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet...

Prokuroria ngre aktakuzë ndaj Burdushit për tri vepra penale

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit H.P. për shkak të veprave penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore...

Komuna e Rahovecit përkrahë bujqit që derdhën qumështin në shenjë proteste

Edhe Komuna e Rahovecit ka përkrahur veprimin e fermerëve të cilët derdhen sasi të qumështit në lum në shenjë proteste për shkak të mungesës...

Në Pulmologji trupi i vdekur i pacientit lihet që 5 orë në dhomë me pacientët tjerë

Në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK trupi i një pacienti të vdekur ka mbetur që 5 orë në dhomë me pacientët. Qytetari Nesim Maxhuni ka...

Asfaltohet edhe një rrugë në fshatin Bellanicë

Në kuadër të realizimit të investimeve kapitale dhe në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në Komunën e Malishevës, sot është asfaltuar një rrugë...

E jashtëzakonshme, Adem Mikullovci dha shfaqje para familjes dhe vdiq në krahët e bashkëshortes

Adem Mikullovci aktor i njohur dhe ish-deputet, është varrosur sot në Prishtinë. Ai vdiq në moshën 81 vjeçare. Për shkak të pandemisë COVID-19, numri i...

“Bomba” e merkatos, Milan akord me Gareth Bale

“Pas zyrtarizimit të Tonalit dhe Brahim Diaz, Milan është gati të plas “bombën” e kësaj merkato. Nga Anglia vjen lajmi se kuqezinjtë kanë një...

Rasti i vdekjes së Agon Musliu, javën e ardhshme intervistohet ish-ministri Vitia

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit Covid-19 nga ana e Qeverisë se Republikës se Kosovës ka pranuar materialet nga...

Liria e Prizrenit i dërgon letër Lazios në lidhje me situatën e Vedat Muriqit

Vedat Muriqi është njëri prej shumë futbollistëve që ka dalur nga futbolli i Kosovës dhe sot po shkëlqen në arenën ndërkombëtare. Sulmuesi prizrenas është produkt...

Erdogan kapet me Macronin: Do të kesh edhe më shumë probleme me mua personalisht

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an ka deklaruar se “Ne në këtë botë nuk kemi parë, nuk kemi njohur dhe nuk njohim asnjë fuqi...

Dragash: Mungon i pandehuri, shtyhet seanca për blerjen e telefonit të vjedhur

Mungesa e të pandehurit Ardian Sali, i cili po akuzohet se ka kryer veprën penale “pranim ose fshehje e sendeve të përfituara me anë...

Përshëndetje emocionuese e Vedat Muriqit me Fenerbahcen – presidenti dhe legjenda e klubit turk me fjalë të mëdha për sulmuesin

Largimi i Vedat Muriqit nga Fenerbahce është përcjell me respekt, por edhe mërzi nga klubi i madh turk. Si rrallë herë në futboll, ndarja e...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

Lajmet e Fundit

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

SER: Gareth Bale është i Tottenhamit

Përfundon gjithçka. Gareth Bale do të luajë në Tottenham sezonin tjetër në formë huazimi nga Madridi. Pas një dite të gjatë mes klubit anglez dhe Real...