3.9 C
Prizren
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Krushjanët këtë vit po vjelin më pak speca

Si pasojë e breshërit e faktorëve të tjerë klimatike, krushjanët këtë vit po vjelin më pak speca. Bujq nga ky fshat që tradicionalisht merren me këtë kulturë bujqësore thonë se rendimentet janë përgjysmuar dhe se kjo do të dëmtoj ekonomitë e tyre familjare. Edhe përpunuesit e specave thonë se vërehet rënie e rendimenteve, cka sipas tyre, ka bërë që të ngriten edhe çmimet paksa.

Bujar Zeka, bashkë me 5 anëtarë të familjes, ashtu si edhe shumë krushjanë, edhe këtë vit, ditë të tëra i kalon në sipërfaqet e mbjella me spec. Por, mundi i tij, si pasojë e breshërit e kushteve jo të favorshme klimatike, duket se nuk do të shpaguhet. Në një prononcim për Radio Kosovën, ai thotë se rendimentet këtë vit janë përgjysmuar.

“Unë, këtë vit i kam 1 hektarë e gjysmë të mbjella me spec. Cmimi është sikur vitin e kaluar, s’ka ndryshuar. Rendimentet janë shumë më të ulta, janë përgjysmuar. Edhe cilësia këte vit është më e dobët, nëse e krahasojmë me vitin e kaluar”, tha ai.

Edhe Fahrije Hoti, drejtoreshë e Kooperativës ‘Krushe”, ku shumë bujq shesin specat të cilët përpunohen, pohon se ka rënie të rendimenteve.

“Viteve të kaluar edhe pse kemi punuar mbi 50 punëtorë, nuk kemi mund t’i hargjojmë specat, sa ka pasur furnizim. Këtë vit vërehet furnizim më i zbehtë. Nuk po flas për tregun gjeneral se si janë çmimet për kilogram, por ne i mbledhim me nga 25 – 30 cent, varësisht nga cilësia”, tha ajo.

Kryetari i Krushës së Madhe, pohon gjithashtu se bujqit nuk janë të kënaqur me rendimentet e kësaj verë, cka sipas tij, do të dëmtoj ekonomitë e fermerëve krushjanë.

“Është punuar pa ndërprerë për të patur një prodhim cilësorë, i cili fatkeqësisht këtë vit është shumë më i mangët në sasi. Kjo ka ndikuar që të dëmtoj mjaft shumë ekonomitë familjare, edhe ashtu të zhytura në borxhe e në kredi. Kjo ka ndikuar që edhe qytetarët kosovarë në përgjithësi të dëmtohen”, tha ai.

Në mungesë së përkrahjes institucionale dhe kushteve jo edhe të mira klimatike, viteve të fundit, shumë bujq nuk po punojnë tokat e tyre, thotë Selami Hoti, kryetar i fshatit që tradicionalisht merret bujqësi./RTK/

- Advertisement -

Më Shumë

Shkencëtarët gjermanë janë të bindur: Kjo bimë mund të shërojë të sëmurët nga coronavirusi?

Kjo bimë ka cilësi të pabesueshme shëruese, ka treguar një hulumtim Bota është në garë për zbulimin e vaksinës kundër coronavirusit, ndërkaq tani shkencëtarë nga...

Prizren, 5 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1028 mostra të...

Lëndohet rëndë një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar rëndë derisa ishte duke punuar në një shtëpi në Prizren. Dje rreth orës 08:40, një punëtor teksa ishte duke punuar në...

Dështon sërish votimi për heqjen e homologimit të veturave

Kuvendi i Kosovës, nuk ka miratuar heqjen e homologimit për veturat në seancën e së premtes, pikë kjo e cila nuk ishte miratuar  në...

Universiteti i Prizrenit dhe Yenilikci Admiral Dernegi nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi

Me rastin e përfundimit të konferencës ndërkombëtare “Eurasian Conference on Language & Social Sciences”, e mbajtur nga 16-18 tetor 2020, në Antaly të Turqisë,...

Policia gjobitë edhe ish-ministrin për mos mbajtje të maskës(Foto)

Nga fundi i gushtit ka hyrë në fuqi ligji Anti-Covid dhe me anë të tij tashmë edhe Policia e Kosovës shqipton masa për të...

Motra e Wandës flet për raportin mes tyre dhe pozat e saj provokuese në rrjete sociale

Zaira Nara ka folur lidhur me motrën e saj Wandën dhe imazhet tejet atraktive. Wanda Nara Icardi është një nga emrat që komentohet shumë në...

Prizreni mirëpret artistët nga Dibra

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren në zbatim të programit të saj vjetor të punës për vitin 2020 në fushën e veprimtarisë ndërkombëtare...

Limaj përkujton maturantët nga Malisheva që humben jetën tragjikisht në Shqipëri

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përkujtuar 15 maturantët nga Malisheva në 16-vjetorin e vdekjes së tyre tragjike. Ai ka thënë se si në...

Ushtarë të rinj amerikanë pritet të vijnë në Kosovë

Një numër i caktuar i ushtarëve të rinj amerikan pritet t’i bashkohen misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë. Disa prej tyre të cilët tashmë kanë...

Rikthehet kinemaja! Masa të rrepta: rezervim online

Krijuesit dhe jo vetëm, kanë protestuar pa reshtur, ndaj izolimit të gjatë artistik. Shumë prej tyre, i kanë konsideruar të tepërta bllokimin e deritanishëm...

29 mësues të shkollës ‘Emin Duraku’ në karantinë

Pas 7 rasteve pozitiv me Covid-19 në shklollën 9-vjeçare ‘Emin Duraku’ në Tiranë, 29 mësues të karantinuar janë ende në pritje të përgjigjes së...

Muriqi është gati për “magjinë” e tij me Lazion ndaj Sampdorias

Sot me fillim nga ora 18:00 do të zhvillohet takimi ndërmjet Sampdorias dhe Lazios, duel ky në kuadër të xhiros së katër në Serie...

Taktika “përçaj e sundo” e Erdoganit

Partia prokurde HDP ka luajtur rol të rëndësishëm në zgjedhjet e fundit të rëndësisë së madhe në Turqi. Posaçërisht zgjedhjet lokale, të mbajtura marsin...

Disa nga ngjarjet që shënuan javën që lamë pas-Sqarimi nga Trusti për 10 përqindëshin, vizita e Lajçakut, deklaratat e Thaçit, Osmanit e Mustafës

Në javën që lamë pas janë shënuar disa ngjarje. Miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Kuvendin e Kosovës është bërë të hënën më...

Shkuan për t’u takuar – ministri Zemaj i përzë dhe i quan rrugaçë inspektorët Shëndetësorë

Një incident ka ndodhur sot në Ministrinë e Shëndetësisë ndërmjet ministrit Armend Zemaj dhe inspektorëve shëndetësorë. Punëtorët e Inspektoratit Shëndetësorë shkuan sot në MSH për...

Lajmet e Fundit

33 vjeçari nga Suhareka është diagnostifikuar me leukemi akute, familjarët kërkojnë ndihmën tuaj

Valon Gashi nga fshati Reshtan i Komunës së Suharekës është diagnostifikuar me Leukemi Akute (AML). Trajtimi i tij kushton 150 mijë euro dhe në mungesë...

Policia hungareze arreston shoferin e autobusit nga Kosova, i gjen drogë në specat e kosovarëve

Kjo sasi e drogës, ishte fshehur brenda thasëve të specave. Policia hungareze, arreston shoferin e autobusit nga Kosova. Janë tregjet e vendit, ku rëndom qytetarët,...

Burdushi ia kërkon shtetit 10 milionë euro dëmshpërblim

Hysri Peqani, ka dorëzuar një kërkesë në KGJK, dhe ka paditur një person për dëshmi të rrejshme. Kërkesat e tij për kompensim, prekin milionat. E këtë...

Haskuka merr mbështetjen e shefit të BE-së për projekte zhvillimore

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot ka pritur në takim zyrtar shefin e ri të Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë/ Përfaqësuesin...

“Ismaili nuk po shkruan më”, thotë Helena Kadare

Shkrimtarja Helena Kadare rrëfen hollësi rreth librave dedikuar femrës shqiptare. Helena flet për marrëdhënien e bukur dhe të vështirë jetuar me Kadarenë. “Ismaili, aktualisht, nuk...