13.8 C
Prizren
E hënë, 1 Qershor, 2020

Munishi: Po bëjnë hajgare me jetët tona, askund në botë si në Kosovë!

Ismet Munishi nuk ka të ndalur. Ai po vazhdon ta kundërshtojë rinisjen e aktiviteteve futbollistike në Kosovë me lejen që institucionet shëndetësore ia dhanë para pak ditësh Federatës së Futbollit të Kosovës, shkruan Gazeta Express.

Si një ish futbollist i famshëm, tani trajner, Munishi thotë se edhe vet mezi e ka pritur rikthimin në futbollit që ishte ndërprerë që nga marsi shkaku i koronavirusit. Por, jo në këtë mënyrë siç po ndodh në Kosovë.

“Kemi filluar të ushtrojmë pa kurrfarë protokolli, pa kurrfarë kontrolli. Nëse ma gjeni një vend të botës ku kanë filluar kështu si ne, ma thoni. Kemi filluar stërvitjet pa bërë teste për koronavirus. Do ta fillojmë edhe kampionatin. Futbolli është lojë kontakti. Për shembull, njëra skuadër i bën testet, tjetra jo. Cka nëse ai ekip e ka një lojtar të infektuar. Do t’i infektojë të gjithë. Jam tepër i shqetësuar sidomos nga dje kur një lojtar i Dritës rezultoi me koronavirus”, thotë Munishi në një bisedë me Gazetën Express.

Ai është trajner i Ballkanit. Me këtë ekip e ka bërë mrekullinë në Superligë duke kryesuar pas 22 xhirove të zhvilluara. Deri në fund të kampionatit janë edhe 11 ndeshje për t’u zhvilluar.

Kërkesa e Munishit për anulim të kampionatit nga rivalët e titullit dhe disa analistë është konsideruar se “interes” i trajnerit për t’u mbyll sezoni dhe për ta marrë Ballkani në tavolinë trofeun e titullit. Sepse në fushë nuk e ka të sigurt, ngase e ka veç një pikë më shumë sesa Drita dhe tri më shumë sesa Gjilani e Prishtina.

“Kjo është absurde. Un e kam për ruajtjen e shëndetit, për të mos i rrezikuar jetët e njerëzve. Të gjithë ne si trajnerë e futbollist kemi familjarë dhe mund të bëhemi bartës të virusit tek ata. Unë kam në ekip futbollist që e ka djalin me probleme kronike. A është duke i menduar ndokush këto”, thekson Munishi.

“Nëse kampionati zhvillohet ekipi im do t’i fitojë të tre trofetë, do t’u japim leksion siç u kemi dhënë gjatë gjithë kampionatit. Por, nëse koronavirusi Eskalon përgjegjësisë nuk do të mund t’i ikin të papërgjegjshmit që po na rrezikojnë të gjithëve”, shton ai.

Munishi thotë se grupet e interesit kanë ndikuar që futbolli të kthehet edhe në këtë formë absurde vetëm shkaku i arritjes së interesave.

“Por, unë nuk e kam ndërmend t’ua imponojë futbollistëve të mijë daljen në stërvitje. Nëse dy-tre apo katër futbollistë refuzojnë të dalin shkaku i rrezikut nga pandemia atëherë unë nuk do të marrë pjesë fare në kampionati. Por, nëse marrë të tre trofetë do t’i fitojë”, u shpreh Munishi.

Këto ditë Ministria e Shëndetësisë kërkoi nga FFK-ja t’i respektojë këshillat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës dhe vetëm duke i respektuar ato klubet t;i rifillojnë stërvitjet. Pas kësaj, FFK vendosi që garat e Kupës t’i rifilloje më 2-3 qershor, kurse kampionati do të rifillojë 7 qershor.

- Advertisement -

Më Shumë

“U dashurova me të, por pas 5 vitesh burri vendosi të jetonte me dikë tjetër”, historia e dhimbshme e gruas

Jeta duket se nuk ka qenë aspak e lehtë për të, por Edlira, nëna e një djali, duket se ja ka dalë. Ajo ka rrëfyer...

Ragip Begaj: Presim ndihmë nga niveli qendror

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka konfirmuar se nga 76 rastet e regjistruara me koronaviurs, 73 prej tyre tashmë janë shëruar. “Malisheva është...

Për tri ditë, vijnë në jetë 40 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 40 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Sylë Hoxha: Nëse dikush ka hyrë në dhomën e përgjimeve të PTK-së, duhet të përgjigjet

Ish- prokurori i shtetit, Sylë Hoxha, ka deklaruar se qasje në dhomën e përgjimeve të Postës së Kosovës ka vetëm kryeprokurori i shtetit dhe...

199 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Deri tash në Kosovë janë 199 raste aktive me koronavirusin COVID-19. Gjatë së shtunës në Kosovë u shënuan edhe 6 raste të reja me infeksion...

Shembet një shtëpi e vjetër në Prizren, lëndohen dy persona

Pak pas orës 11:00 në rrugën “Saraçët”, është shembur një shtëpi e vjetër banimi dhe janë lënduar dy persona në moshë. Në vendngjarje ka dalur...

A po hapen shkollat, ekspertët përmendin si mundësi shtatorin

Që nga 11 Marsi, për shkak të rrezikut nga pandemia COVID-19, Qeveria e Republikës së Kosovës mori vendim për mbylljen e institucioneve shkollore. Kanë kaluar...

Nëntë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se sot 9 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, kurse 3 persona janë shëruar. Sipas IKSHPK, në...

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

Komisioni i Venecias i gatshëm t’i përgjigjet Kurtit: Nëse vjen kërkesa, do të marrim vendim

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë dje vendim pro dekretit të Thaçit. Një verdikt i tillë ka shkaktuar nervozizëm të madh tek zyrtarët e...

Bankat të gatshme për dhënien e kredive, varet nga kërkesa e bizneseve

Rimëkëmbja e bizneseve të cilat kanë pësuar humbje nga masat emergjente të qeverisë në detyrë të Kosovës për parandalimin e pandemisë së shkaktuar nga...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...

Të kapur dorë për dore, Jonida dhe Romeo shfaqen më të dashuruar se kurrë

Jonida Maliqi dhe aktori Romeo Veshaj kanë qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, për shkak të thashethemeve të shumta se dyshja është...

Çeku: Vendimi i Kushtetueses, goditje brutale për demokracinë

Deputeti i Vetëvendosjes, Hajrulla Çeku, vlerësoi se Gjykata Kushtetuese ka tejkaluar kompetencat e saj me aktgjykimin e marrë të enjten për dekretin e presidentit...

Prizren, aktakuzë ndaj tre personave për armëmbajtje pa leje dhe përdorim të armës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet K.B., L.C., dhe Sh.Z., për shkak të...

Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve

Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook...

Lajmet e Fundit

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”

“Koronavirusi mund të ketë mbërritur në Evropë në fillim të nëntorit të vitit të kaluar”. Ky eshte zbulimi i bere nga shkencëtarët francezë, saktesisht...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Këto lagje të Prizrenit sot do të mbesin gjashtë orë pa ujë të pijes

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se sot në gjashtë lagje të Prizrenit do të iu ndërpritet furnizimi me...

Nis faza e tretë e lehtësimeve, Kryetari i Prizrenit thotë se tani varet nga disiplina individuale

Nga sot Kosova ka hyrë në fazën e tretë të lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për...

Kolona të gjata në Morin, vëllezërit shqiptar ia mësyjnë Kosovës (Video)

Qindra qytetar nga Shqipëria me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytezuar hapjen e kufinjeve pas një periudhe izolimi thuajse tre mujore....