22.6 C
Prizren
E martë, 4 Gusht, 2020

“Nata e Bardhë” vjen në Prizren

Aleanca Franceze prezanton edicionin e parë të Natës së Bardhë (Nuit Blanche) në Prizren, i cili fillon nga 14 shtatori, transmeton Klan Kosova.

“Nata e Bardhë” është një kremtim i përvitshem i artit dhe i eksplorimit të lirë të imagjinatës që shtrihet prej perëndimit deri në agim.

Nga ambasada e Francës njoftojnë se tema e këtij edicioni të parë të Nuit Blanche në Prizren është qyteti i hapur.

Nata e Bardhë organizohet nga Aleanca Franceze mes partneritetit të Komunës së Prizrenit dhe Komunës së Parisit, mbështetur nga Instituti Francez, Fondacioni Lumbardhi, Bashkimi Europian, Ambasada Franceze dhe Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës.
“Nuit Blanche është një format i nisur nga qyteti i Parisit”.

Programi i Natës së Bardhë (Nuit Blanche):

Prizren “Open” City

20:00-07:00

Doruntina Kastrati, Driton Selmani, Naïmé Perrette, Olson Lamaj dhe Yo – Yo Gonthier janë artistët e ftuar dhe të cilëve iu është komisionuar te realizojnë një punë apo intervenim artistik për të hapur një dialog mes asaj që shihet dhe asaj që perceptohet si hapësirë e përbashkët e qytetit.

Në Vend Të

20:00 – 05:00

“In Place Of” është një ekspozitë e vendosur në rrugët e qytetit. Ekspozita përbën një përzgjedhje të fotografive dhe të ndërtesave kryesore historike të Prizrenit, duke projektuar aty ku kanë qenë të vendosura fillimisht. Në këtë mënyrë, duke shtruar pyetje nëse ato ende ekzistojnë ose jo, dhe shtresat dhe ndryshimet që qyteti ka përjetuar. Kjo përzgjedhje është kryer nga hulumtuesi Senat Haliti.

Proto Cinema prezanton “Of Our Oën Making” te Lumbardhi

20:00 – 07:00

Përzgjedhja e punëve të video artit të komisionuar nga Protocinema “Of our Oën Making” thekson temen e kufijëve të jetës urbane të konstruktuar dhe ndikimin psikologjik të zhvillimeve shoqërore – antike, historike dhe të së ardhmës – nga perspektiva të ndryshme.

Dedication – Performancë muzikore

21:00 – 22:00

Katedralja Katolike Zoja e Ndihmës së Përhershme do të qëndrojë e hapur për publikun për një pjesë muzikore, përkatësisht një përformancë duo të gitarës. Përformanca do të realizohet nga Elvis dhe Gjulian Bytyqi, kitaristët nga Prizreni.

Nate Poetike me Ndricim Ademaj

22:00 – 23:00

Ndiriçim Ademaj do të lexojë poezitë e tij nga libri “Rruga e Farketareve” në Halveti Tekke të shekullit 16-të, në rrugën ku poezitë e tij kanë marrë formë. La Mère de l‘eau: Performancë audio – vizuale

23:00 – 05:00

Një pjesë audio-vizuale e punuar nga grupi francez Flashback dhe artisti Kosovar Liburn Jupolli, kjo performancë rizbulon praninë e ujit dhe gjithcka ujore në jetën e Prizrenit.

Pazari i Mbrëmjes

20:00 – 23:59

Në këtë mbrëmje nuk do të mungojnë shijet karakteristike të qytetit, në një treg të hapur artizanët dhe shitësit ftohen të sjellin të mirat e tyre ndërkohë që publiku mund të degustojë dhe të marrë njohuri mbi prodhimet vendase.

Aktivitetet Paralele: Muzeu i Lidhjes së Prizrenit, Muzeu Arkeologjik, Muzeu Etnologjik dhe ekspozita të Autostrada Bienale do të jenë të hapura gjatë natës me hyrje falas, ndërsa qëndrojnë të hapura edhe kafetë, restorantet dhe dyqanet në qendrën historike të qytetit.

- Advertisement -

Më Shumë

LAJMI I FUNDIT: Vdes nga COVID-19 vëllai i Kryetarit të Rahovecit

Vëllai i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifaj ka ndërruar jetë pas infektimit me Covid-19. Anëtari i AAK’së, Muharrem Nitaj përmes një postimi në Facebook ka...

Qeveria nga sot mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër për bashkatdhetarët

Ministrja Financave, Hykmete Bajrami, ka bërë të ditur se nga sot (1 gusht 2020), e deri në fund të këtij viti, Qeveria e Kosovës...

Korriku i zi në Kosovë: COVID-19 ua mori jetën 173 personave

Vetëm gjatë muajit korrik kanë vdekur gjithsej 173 persona nga Covid-19 në Kosovë. Nga të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, me datë...

Rrahen mes vete babë e bir në Prizren

Gjatë ditës së djeshme në Prizren, janë rrahur mes vete babë e bir. Përmes raportit 24 orësh është bërë e ditur se ngjarjen e ka...

Smajl Latifi reagon pas vdekjes së vëllait nga coronavirusi

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka reaguar pas vdekjes së vëllait të tij Adem Latifit, si pasojë e coronavirusit. Ai në një postim...

258 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 12 në Prizren

258 raste me COVID-19 janë shënuar të enjten në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...

Pesë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të orës policore

Pesë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të mërkurën për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Në Prizren nuk respektohen masat kundër Covid-19, restorantet e stërmbushura gjatë mbrëmjes

Në qytetin e Prizrenit, saktësisht në qendrën tregtare Abi Çarshia, qytetarët kanë zgjedhur të kalojnë mbrëmjen përkundër faktit se pothuajse cdo ditë konfirmohen më...

Jim Morrison: Dashuria fshihet

Dashuria fshihet në vende të çuditshme, Dashuria fshihet në fytyrat që ti njeh, Dashuria fshihet ngado, Dashuria fshihet në struktura molekulare, Dashuria vjen kur ti pak e pret, Dashuria...

Deputetët votojnë kundër ngritjes së pagave për mjekët e policët

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar kundër amendamenteve që planifikonin ngritjen e pagës për profesionistët shëndetësorë, policët dhe inspektorët. Fillimisht deputeti i PDK-së, Bekim...

Foshnja që shpëtoi mrekullisht nga aksidenti në Prizren, dyshohet se po dërgohej te një familje për adoptim

Në aksidentin qe ka ndodhur pak më parë në autostradën “Ibrahim Rugova”, dyshohet se foshnja një muajshe po dërgohej nga punëtorët social tek një...

Në drejtim të detit, fluks i lartë lëvizjesh në Morinë, mungon kontrolli mjeksor

Edhe sot, ditë e dielë, në doganën e Morinit në orët e mëngjesit ka patur fluks të ngjeshur të lëvizjes.  Efektivët e Pikës së Kalimit...

Pesë raste me COVID-19 në Malishevë, njëri kishte vdekur para 2 dite

Në Komunën e Malishevës sot janë regjistruar edhe pesë raste të reja me COVID-19. Megjithatë në një komunikatë për media të dërguar nga Komuna thuhet...

Vdes ish-kryetari i KB Prishtina

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka dhënë një lajm të keq duke njoftuar se mbrëmë në orët e vona ka ndërruar jetë ish kryetari dhe...

Ndahet nga jeta “Partizani i vogël Velo”

Në moshën 90-vjeçare është ndarë nga jeta Konstandin Ropi, heroi i letrarizuar i subjektit të filmit “Partizani i vogël Velo”. Mbetur jetim që në...

Hoti shpreh ngushëllime për vdekjen e vëllait të kryetarit të Rahovecit

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Adem Latifit, vëllait të kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smalj Latifit. “I pikëlluar nga...

Lajmet e Fundit

Haskuka: Situata me menaxhimin e pandemisë ka dalë jashtë kontrollit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar lidhur më situatën aktuale të menaxhimit të pandemisë. Ai ka thënë se situata ka dalë  jashtë kontrollit dhe...

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e...

Nusja, dhëndri dhe 21 dasmorë infektohen me koronavirus

Një darkë festive ka përfunduar me 21 persona të infektuar me COVID-19 gjatë një dasme në Selanik. Mes të infektuarve janë nusja, dhëndri dhe 21...

Dragash: Nëntë të vdekur nga Coronavirusi në komunën më të vogël në Kosovë

Nëntë qytetarë të Dragashit kanë humbur jetën qysh nga fillimi i pandemisë Covid-19, si pasojë e këtij virusi, raporton Front Online. Këtë e ka bërë...

13 të vdekur nga COVID-19 që nga dje

13 persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit...