17.2 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Policia e Prizrenit tregon se ku u “avulluan” ditarët shkollorë

Gjashtë ditarë të Shkollës së Mesme të Muzikës “Lorenco Antoni”, në Prizren janë “avulluar” dje gjatë ditës. Ditarët dyshohet se janë marrë dhe asgjësuar nga dy nxënës të po kësaj shkolle, të cilët edhe janë shoqëruar në Polici për intervistim.

Policia Rajonale e Prizrenit ka bërë me dije se deri tash dy prej ditarëve janë gjetur në lumë.

Togeri Shaban Osmanollaj i ka thënë Gazetës Express se ata janë njoftuar dje gjatë ditës për vjedhjen dhe asgjësimin e ditarëve. Deklaron se për këtë rast janë shoqëruar në Polici disa nxënës të kësaj shkolle.

“Me datën 04.11.2019 rreth orës 12:20 jemi njoftuar se në shkollën e lartcekur janë vjedhur disa ditarë të shkollës. Patrulla policore i është përgjigjur rastit, kanë kontaktuar me drejtorin e kësaj shkolle i cili i ka njoftuar se disa nxënës të kësaj shkolle nga salla e arsimtarëve kanë marrë dhe asgjësuar gjashtë ditarë të shkollës. Janë siguruar dhe kamerat e sigurisë te shkollës, ku gjatë analizimit të video-incizimeve, për momentin janë identifikuar dy të dyshuarit, nxënës”, ka thënë Osmanollaj.

Osmanollaj ka treguar edhe për vendin ku janë gjetur ditarët. Sipas Policisë, nxënësit i kishin hedhur ditarët në lumë.

“Njësitet relevante te policisë kane siguruar informacione për vendin e hedhjes se ditarëve shkollor, ku kanë arritur te gjejnë dy ( 2 ) ditarë shkollor ne lumë. Për te gjitha veprimet hetuesit policor kanë njoftuar Prokurorin ku i njëjti ka rekomanduar qe rasti te shkon në procedurë te rregullt. Hetimet lidhur me rastin janë duke vazhduar”, thuhet në përgjigjet e Osmanollit për Express.

Asgjësimi i ditarëve, përkatësisht shkresave zyrtare dënohet edhe me Kodin Penal të Republikës së Kosovës.

Në bazë të Nenit 407 të Kodit Penal, dënimi për këtë vepër shkon deri në tre vjet.

“Kushdo që në mënyrë të kundërligjshme merr, fsheh, asgjëson, dëmton apo në ndonjë mënyrë tjetër e bën të papërdorshme vulën, regjistrin, shkresat apo dokumentet zyrtare që i përkasin ose janë në posedim të organit publik apo personit tjetër juridik i cili ushtron autorizime publike, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre (3) vjet”, parasheh Kodi Penal. /Gazeta Express

- Advertisement -

Më Shumë

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Pas Haxhi Shalës, AAK-së i bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së në Malishevë

Asamblisti komunal i Malishevës nga radhët e Nisma Socialdemokrate, Luan Kryeziu ka aderuar në Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Lajmin e ka bërë të...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Zyra e OKB-së ndihmon Malishevën me mjete mbrojtëse anti Covid-19

Zyra e Misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot e ka përkrahur Komunën e Malishevës, me një donacion me maska dhe...

U shpall i vdekur, çfarë ndodhi pas dy muajsh i habiti të gjithë

Kinezi Jiao (43), kur mjekët e shpallën si të vdekur, u kthyen në shtëpi i gjallë, gjë që tronditi familjarët e tij. I ndjeri u...

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Juventus i propozon Tottenham-it shkëmbimin e lojtarëve

Juventusi po kërkon të shpejtojë që të formojë sa më shpejt skuadrën për sezonin e ardhshëm dhe përforcimi i repartit të mesfushës është i...

Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme. Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja...

Ndihmoi zviceranen që u grabit në Kosovë, nderohet polici nga Suhareka

Është pjesëtar i stacionit policor në Suharekë. Por Blerim Kuqin tash e njeh edhe Zvicra. Krejt kjo për shkak të një veprimi që ka...

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për tentim vrasje, kanosje e armëmbajtje pa leje

Të merkurën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor kundër Florim Kallabës, i akuzuar për tentim vrasje, kanosje dhe armbajtje...

Këto janë rastet e vetme kur mund të dilni nga shtëpia në Prizren, pas orës 21:00

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim, që nga mbrëmë, duke filluar nga ora 21:00 deri në orën 05:00, të ndalohet çfarëdo qarkullimi i personave...

Mungojnë të pandehurit, shtyhet për kohë të pacaktuar gjykimi për sulm në një lokal në Suharekë

Ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor i paraparë për të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, ndaj të pandehurve për sulm,...

Adelina Berisha zgjedh resortin luksoz ‘Grande Blue Fafa’ për të kaluar pushimet

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Berisha, ka nisur pushimet këto ditë në Shqipëri. Si destinacion të pushimeve të saj, artistja ka zgjedhur resortin luksoz ‘Grande...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Tre të vdekur sot nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 82 numri i viktimave

Gjatë ditës së martë tre persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë, duke e çuar në 82 numrin e përgjithshëm të vdekjeve. Në Laboratorin e...

Lajmet e Fundit

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...