17.6 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Prizren: Policia nuk respekton urdhëresën e gjykatës, dështon gjykimi ndaj të akuzuarit për posedim të paautorizuar të narkotikëve

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka deshtuar të mbahet gjykimi ndaj të akuzuarit për veprën penale “blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge”, F. M.

Shkak i dështimit të kësaj seance ishte mungesa e të akuzuarit, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Ajser Skenderi bëri të ditur se gjykata, më 11 qershor 2020, ka lëshuar urdhëresë për sjelljen e të akuzuarit me dhunë, mirëpo tha se Stacioni policor në Prizren nuk ka vepruar sipas urdhëresës në fjalë.

Zyrtari policor Edmon Villa theksoi se para fillimit të seancës kanë qenë në shtëpinë e të akuzuarit, e kanë njoftuar të ëmën e tij lidhur me seancën, mirëpo i akuzuari nuk është paraqitur në gjykatë.

Pasi që nuk janë plotësuar kushtet për mbajtjen e shqyrtimit gjyqësor, trupi gjykues mori aktvendim që shqyrtimi i sotëm të nderpritet dhe seanca e radhës të caktohet më 24 korrik 2020, në ora 09:30 minuta.

Për të akuzuarin përsëri u lëshua urdhëresë për sjellje me dhunë, për seancën e radhës.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të 29 nëntorit 2019, F. M. akuzohet se pa autorizim ka poseduar substanca apo preparate të cilat janë shpallur me Ligj si narkotikë, substanca psikotrope apo analoge, me qëllim të shitjes apo shpërndarjes ose ofrimit për shitje.

Sipas aktakuzës, këtë e ka bërë në atë mënyrë që, më 23 gusht 2019, me dijen e të akuzuarit E. H., derisa ishin duke lëvizur me automjetin e këtij të fundit të markës “Rano Clio” më ngjyrë të bardhë, në orët e vona të mbrëmjes, është kapur nga policia në rrugën “Beteja e Vrrini” në Prizren, ku dhe i është gjetur në posedim një çantë krahu, në të cilin kishte 5 qese plastike me substanca narkotike të llojit “Kokainë” në peshë prej 3.88 gram, 1 qese plastike me substancë narkotike të llojit “Ekstazi” në peshë prej 15.77 gram, 18 qese plastike me substancë narkotike të llojit “Kokainë” në peshë prej 15.77 gram dhe një peshore me mbishkrimin “Constante”, që shërben për matjen e narkotikut.

Me këto veprime akuzohet se në bashkëkryerje ka kryer veprën penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analogë”, nga neni 267, paragrafi 1 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Kurse E. H. akuzohet se thelbësisht ka kontribuar në kryerjen e veprës penale në mënyrë tjetër, asisoj që me datë, kohë dhe vend të njëjtë, duke qenë në dijeni për planet për shitje, shpërndarje ose ofrimi për shitje të të akuzuarit F.M., për sasinë e narkotikëve që i kishte në çantë, të njëjtin e merr në automjetin e tij, të markës “Reno Clio” me ngjyrë të bardhë, ku ishin edhe dëshmitarët  lëvizin nëpër qytet ku edhe kapen nga policia dhe ndër të tjera në automjet i është gjetur në ulësen e pasme sasia e narkotikut e llojit “Marihuanë”, në peshë prej 0.57 gram.

Me këto veprime ai akuzohet se ka kryer veprën penale “Posedimi i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge” nga neni 267, paragrafi 1 e lidhur me nenin 31 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren/ Gjuajtje me armë zjarri në aheng familjar

Policia në Prizren ka marrë informacion për të shtëna me armë zjarri në një aheng familjar. Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 16:00, raporton PrizrenPress. Në...

Portreti i mikut, Bekim Fehmiu

Nga Ali Podrimja Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë “BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës” (2015). (“TEMA”,10.10.2008) Shpesh kam menduar si të shkruaj për Bekim Fehmiun....

14 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

“Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv”, ka njoftuar IKSHPK Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar...

ZYRTARE: Barcelona prezanton transferimin e parë këtë verë

Barcelona ka njoftuar për nënshkrimin e parë gjatë këtij afati kalimtar të verës. Futbollisti Gustavo Maia ka nënshkruar kontratë që e mban në Spanjë deri...

Ikja e Odisesë

(Shkrimi është marrrë nga monografia “BEKIMF EHMIU-Odiseu i Kosovës” i autorit Fahri Musliu) Shkruan: Salajdin SALIHU (21.06.2010) Kumti për shuarjen e Gjeniut më përcillej nëpërmjet një sms-i...

24 aksidente trafiku me të lënduar brenda një dite

Në 24 orëshin e fundit në Kosovë kanë ndodhur 24 aksidente trafiku me të lënduar dhe 42 aksidente trafiku me dëme materiale. Në statistikat e...

27 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 27 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Dasma në Kosovë në kushte pandemie: Secilit dasmor i matet temperatura

Edhe pse të ndaluara në kohë pandemie, dasmat në Kosovë po vazhdojnë të mbahen, madje disa kanë vendosur që të përkujdesën për mysafirët përmes...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...

Familja Beqiri nga Dragashi në hall me sëmundje dhe skamje (VIDEO)

Një familje nga Dragashi nuk po ka mundësi që ta dërgojë për shërim jashtë vendit anëtarin e vet 14 vjeçar. Ai vuan nga deformimi i...

5 raste të reja me koronavirus në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit,në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej443mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

Këta janë dy laboratorët e licencuar në Prizren për testime të COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se Bordi për Licencim të Institucioneve Private Shëndetësore ka licencuar 29 laboratorë për të kryer testime për COVID-19. Në Prizren...

Pas pesë muajve, Ronaldinho afër lirimit nga burgu në Paraguaj

Ikona e futbollit është afër që të fitojë lirinë e tij. Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldinho, është afër që të lirohet nga burgu në Paraguaj,...

Arrestohet i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë

Është arrestuar i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë. Policia njofton se pas intervistimit i arrestuari është liruar. “Lidhur me rastin është arrestuar i dyshuari mashkull...

MSh-ja ia ndalon Prizrenit të kryejë testimet serologjike

Ministria e Shëndetësisë nuk i ka lejuar Komunës së Prizrenit që të nisë testimin serologjik te qytetarët. Nënkryetari i kësaj komune, Visar Shehu, ka...

Morena puthet me një femër nën ujë

Kanë bërë not nën pishinë. Por, Morena Taraku ka bërë një veprim mjaft interesant dhe të papritur. Ajo në Instagram ka hedhur një video ku shihet...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...