9.7 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Protestojnë transportuesit e Prizrenit (Video)

Operatorët e transportit të udhëtarëve që janë pjesë e shoqatës “Kosova e lirë” të martën kanë shprehur pakënaqësinë rreth moszbatimit të vendimit të Kuvendit të Prizrenit për subvencionimin e tyre me nga 5 mijë euro.

Në pamundësi të organizimit të protestës, ata kanë bërë xhiro me autobusë para ndërtesave komunale.

Nënkryetari i shoqatës “Kosova e Lirë”, Islam Ukimeri, ka theksuar se vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit, i datës 2 korrik 2020, nuk po zbatohet njëanshëm nga drejtoria e Ekonomisë, ani pse është obligativ për të.

Sipas tij, vendimi i Kuvendit ka specifikuar numrin e 26 operatorëve për përkrahje me nga 5 mijë euro, ndërsa kanë rezultuar që të jenë 33 operatorë dhe 7 operatorë kanë mbetur në listë të pritjes.

“Prandaj shoqata ‘Kosova e Lirë’ dje ka mbajtur mbledhje me të gjitha kompanitë dhe kërkojnë unanimisht që nga AK që të merret një vendim i ri, që edhe këta 7 operatorë të përkrahen njëjtë si të tjerët, dhe mos të tentohet të ndryshohet vendimi i datës 2 korrik, pasi që kjo përpos që ul vlerën e subvencionimit, shkakton edhe vonesa të mëdha derisa të aprovohet ligjshmëria nga ministria përkatëse”, ka thënë Ukimeri.

Ndërsa drejtoresha e Ekonomisë, Leonora Çerreti, ka theksuar se lidhur me vendimin e kontestuar kanë hasur në vështirësi në aspektin ligjor dhe i njëjti duhet të plotësohet.
“Edhe është e vërtetë që njëherë e kemi marrë një listë, kanë qenë 26 operatorë, më pastaj edhe një listë tjetër dhe kanë dalë edhe 7 apo 8 operatorë që nuk kanë qenë të përfshirë në atë listë. Pastaj kemi pranuar edhe ankesa, sikurse ne edhe asamblesitët, që i diskutuam dje në mbledhjen në Komitet. Kështu që kemi ardhë në përfundim që lista që është votuar në Asamble në korrik nuk ka qenë e definuar, prandaj ka nevojë që ky vendim të plotësohet”, tha ajo.

Kuvendi i Prizrenit në korrik pati miratuar vendimin për subvencionimin e 26 operatorëve të transportit rrugor me nga 5 mijë euro, duke ndarë 130 mijë euro për këtë qëllim.

 

Protestojnë transportuesit – Transportuesit e Prizrenit kërkojnë të përfshihen në listën e subvencioneve

Protestojnë transportuesitTransportuesit e Prizrenit kërkojnë të përfshihen në listën e subvencioneve

Gepostet von RTK am Dienstag, 29. September 2020

- Advertisement -

Më Shumë

Hapet konkursi për pranimin e studentëve në konvikte, këto janë kriteret

Qendra e Studentëve ka njoftuar se është hapur konkursi për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë. Konkursi do të...

Duda Balje kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë

Deputetja Duda Balje po kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë. Balje këtë kërkesë ia ka bërë kryeministrit Avdullah Hoti dhe...

Ta ndihmojmë Murrlanin nga Prizreni të ecë përsëri

Murrlan Asllani, 17 vjeçar nga Prizreni kishte pësuar një aksident në qershor të vitit të kaluar duke lënduar kurrizin, i cili aksident e la...

Atraksion: Gurra e Poslishtës

Gojëdhënat për lokacionin janë të shumta. Nga to e deri tash, Gurra e Poslishtës është një nga pikat më atraktive të këtij fshati. Përveç që konsiderohet...

Një i vdekur dhe 284 raste me COVID-19 sot në Kosovë

Në 24 orët e fundit, në Kosovë, ka vdekur një person si pasojë e COVID-19, derisa janë regjistruar 284 raste pozitive, tri më shumë...

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Veseli zbulon pllakën përkujtimore të UÇK-së në Bresanë të Sharrit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka zbuluar sot në Bresanë të Sharrit pllakën përkujtimore kushtuar luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli...

Duda Balje mahnit me foton e fundit, e quajnë 19 vjeçare

Duda Balje është deputetja më e komentuar në Kuvendin e Kosovës. Ajo shquhet edhe si femër me linja perfekte, ku përkundër moshës që ka, vazhdon...

Dragash: Mungojnë të akuzuarit, shtyhet seanca për vjedhje të rëndë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ka dështuar të mbahet seanca  në rastin e të akuzuarve për vjedhje të rëndë,...

Vazhdojnë punimet për Muzeun e Dëshmorëve në Landovicë

Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik (DTZHE) në Prizren njofton se punimet për restaurimin e Kompleksit Memorial të Dëshmorëve në Landovicë, po vazhdojnë me...

Dështon të mbahet seanca ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, i akuzuar për korrupsion

Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore, ndaj Nexhmedin Musliut, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, i akuzuar për...

Kim Kardashian dhe Kanye West në prag divorci

Reperi amerikan kërcënon me nxjerrjen e sekreteve të familjes Kardashian. Megjithëse zyrtarisht ende të martuar, divorci i Kanye West e Kim Kardashian, është fare pranë....

Manifestimi Letrar -Kulturor “Shpata e fjalës” në Prizren/ Hapet konkursi për poezi

Është hapur konkursi për Manifestimin letrar e kulturor “Shpata e fjalës”. Krijuesit pjesëmarrës do të mund t’i dërgojnë poezitë e tyre deri më 2...

Haskuka: Në janar do të bëhet hapja e impiantit të ujërave të zeza

Kreu i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në emisionin Desku në KTV ka thënë se në janar do të bëhet hapja e impiantit të...

Prizreni me 2 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të martën janë regjistruar dy raste të reja të infektimit me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Ministria e Infrastrukturës e mbajti 10 ditë të fshehur skandalin e 2 milionëshit, dëshmojnë dokumentet

Një ditë pas vjedhjes dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit, Zyrtari Kryesor i Financave të Ministrisë së Infrastrukturës, i ka njoftuar krerët e...

Lajmet e Fundit

Ministri i AAK-së paralajmëron dorëheqjen nga Qeveria Hoti

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka thënë se do ta shqyrtojë dorëheqjen nëse Autoriteti Kosovar i Konkurrencës vlerëson se ka konflikt interesi...

2,869 raste aktive me coronavirus, nëse vazhdon rritja e të infektuarve do të ketë masa të reja kufizuese

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 18.910 raste nga 91.098...

Çka do të ndodhë sot në Prizren ?

09:00 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj, vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në...

Bashkimi me mund fiton ndaj Trepçës, Ylli i revanshohet Pontes

Mojeed Ewuosho dështoi në aksionin e fundit të Trepçës për t’i mundësuar skuadrës së Bashkimit që edicionin e ri në Superligën e Kosovës në...

Haskuka i gatshëm edhe për një mandat si kryetar i Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka i cili vjen nga partia Lëvizja Vetëvendosje, pohon se do që të rikandidojë edhe për një mandat të dytë...