21 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

QRTK-ja në Prizren: Ish- objektit të “Farmakos”-it, i ka mbetur vetëm struktura e oxhakut

Ish- objekti i fabrikës së barnave “Farmakos” në Prizren, është djegur tërësisht.

Në të ka mbetur vetëm struktura e oxhakut.

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore(QRTK) në Prizren, kërkon nga komuna që të bëjë pastrimin e vendit.

“Të bëhet pastrimi i lokacionit, me qëllim të ofrimit të kushteve për të bërë incizimin e gjendjes aktuale”, thuhet në kërkesën e QRTK-së në Prizren, shkruan “PrizrenPress”.

“Pastrimi të bëhet në mënyrë manuale, me kujdes të shtuar, nën mbikëqyrjen e ekipit të QRTK-së së Prizrenit”.

“Të merren masat për sigurim të parcelës, me qëllim të mënjanimit të hyrjes së pakontrolluar në vend të ngjarjes”.

“Pas pastrimit të terrenit dhe krijimit të kushteve të përsheshëm për punë, zyrtarët e QRTK-së në Prizren, do të angazhohen për hartimin planit të gjendjes ekzistuese, si dhe do të hartohet projekti i rikonstruimit të ndërtesës, duke u bazuar në të dhënat arkivore”.

Më datën 08.02.2020, rreth orës 19:30, për arsye ende të panjohura, është djegur objekti i “Farmakosit”

“Ndërtesa, është ndërtuar gjatë viteve 1923-1929, dhe ka shërbyer si Stacioni Bakteriologjik, e cila më vonë është quajtur Enti i Shëndetit Popullor”.

“Sipas burimeve, ndërtesa është ndërtuara nga fondi i dëmshpërblimit ushtarak të Austro-Hungarisë, dhe njihej si Ndërtesa Austriake”.

Ndërtesa ka qenë e ndërtuar nga konstruksioni i drurit, në bodrum, përdhese dhe kat.

“Nga tiparet arkitektonike shquhej fasada nga druri e ngjyrosur me ngjyrë të gjelbër, dhe kulmi i pjerrtë dy ujor”.

“Pas themelimit të fabrikës për prodhime farmaceutike dhe kimike “Farmakos” në vitin 1963, kjo ndërtesë është përfshirë në kuadër të fabrikës, ku ka shërbyer sektori Komercial”.

“Ndërtesa gjatë 10 viteve të fundit ka qenë e pashfrytëzuar, ku pas kaplimit të zjarrit është dëmtuar tërësisht, dhe tani më ka mbetur vetëm struktura e oxhakut nga tullat e argjilës”.

“Parcela në fjalë, gjendet në kuadër të ish-fabrikës së barnave “Farmakos”, e cila gjithashtu gjendet në kuadër të Kompleksit Nënkalaja, Pantelija dhe Potokmahalla”./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Rrokulliset një veturë në Krushë të Madhe(FOTO)

Një vetaksident ka ndodhur në fshatin Krushë e Madhe. Siç shihet nga fotografitë, një veturë është rrokullisur, ndërkaq nga Policia është bërë e ditur se...

Përshëndetje emocionuese e Vedat Muriqit me Fenerbahcen – presidenti dhe legjenda e klubit turk me fjalë të mëdha për sulmuesin

Largimi i Vedat Muriqit nga Fenerbahce është përcjell me respekt, por edhe mërzi nga klubi i madh turk. Si rrallë herë në futboll, ndarja e...

Detajet e Prokurorisë, si e goditi gruan me grushte i dyshuari nga Pirana e Prizrenit

Gjykata  e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin S.Sh., nga fshati Piranë i Komunës së Prizrenit nën dyshimet...

Befasuese: Eto’o nuk i paguan detyrimet si prind, përballet në gjykatë me të birin

Samuel Eto’o do të përballet me njërin prej fëmijëve të tij në gjyq.Ish-ylli i futbollit botëror është denoncuar nga i biri Marian se nuk...

Erdogan kapet me Macronin: Do të kesh edhe më shumë probleme me mua personalisht

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an ka deklaruar se “Ne në këtë botë nuk kemi parë, nuk kemi njohur dhe nuk njohim asnjë fuqi...

Një i vdekur e 71 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe 71 raste pozitive janë konfirmuar sot me COVID-19 nga 608 mostra të marra. Numri total i rasteve pozitive është 14.763 raste...

Vdes këngëtari i folklorit, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76-vjeçare. Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet...

Aksident në Rrugën e Kombit, viktima nga Prizreni

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti mëngjesin e së dielës, në aksin rrugor Morinë-Milot. Njoftohet se janë përplasur një automjet me një...

Mbi dy mijë raste aktive me koronavirus, në Kosovë

Gjatë ditëve të fundit numri i të infektuarve me COVID-19 ishte thuajse gjatë gjithë kohës nën 100. Teksa muajt e kaluar numri i të infektuarve...

Prizren, 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 561 mostra...

Kabashi i Prizrenit elektrifikohet për turizëm (VIDEO)

Një pjesë e fshatit Kabash të Prizrenit nuk ka fare energji elektrike. Megjithatë tek tani me kërkesë të Komunës së Prizrenit, korporata e furnizmimit me...

Neymar shërohet nga COVID-19, ky është postimi i tij

Sulmuesi i Paris Saint-Germain, Neymar, ka deklaruar se është “super i lumtur” që është testuat negativ për COVID-19. “Jam kthyer në stërvitje, super i lumtur,...

Qazim Qeska zgjidhet kryetar i degës së PDK-së në Rahovec

Partia Demokratike e Kosovës – dega në Rahovev, ka zgjedhur Qazim Qeskën kryetar të kësaj.Siç ka njoftuar kjo parti, Qeska u zgjodh me vota...

Grave të Krushës së Madhe iu premtohen nga 300 euro prej Qeverisë

Gratë e Krushës së Madhe, kanë pritur ministrin e Bujqësisë Besian Mustafa, deputetin e LDK-së Xhavit Ukaj dhe kryetarin e komunës së Rahovecit Smajl...

Aksident me fatalitet në rrugën Prizren–Gjakovë, vdes një i ri, lëndohen tre të tjerë

Një person ka vdekur dhe tre të tjerë janë lënduar si pasojë e një aksidenti të rëndë që ndodhi sonte, në rrugën Prizren –...

Kapen dy hajna duke vjedhur në Prizren

Dy persona janë kapur duke vjedhur në një lokal në Prizren. Ata janë dërguar në mbajtje. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë, pasi që të...

Lajmet e Fundit

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

SER: Gareth Bale është i Tottenhamit

Përfundon gjithçka. Gareth Bale do të luajë në Tottenham sezonin tjetër në formë huazimi nga Madridi. Pas një dite të gjatë mes klubit anglez dhe Real...