23 C
Prizren
E premte, 3 Korrik, 2020

Rikthehen në Durrës të strehuarit në ish-kampin e KFOR-it në Prizren

Të mërkurën, në mënyrë të organizuar, vullnetarisht janë rikthyer në shtëpitë e tyre në Shqipëri të strehuarit në ish kampin e KFOR-it dhe në sallën e edukatës fizike të gjimnazit “ Gjon Buzuku”. Dashamir Zekaja bashkë me familjen e tij dhe dhjetëra banorë të prekur nga tërmeti nga Qarku i Durrësit, pas disa ditë qëndrimi në ish kampin e KFORi-t gjerman në Prizren dhe sallën e edukatës fizike të gjimnazit ” Gjon Buzuku”, të mërkurën vullnetarisht po riktheheshin në shtëpitë atyre.

Ai është falënderuar për mikpritjen dhe strehimin që i është bërë në Prizren, pas tronditjes psikologjike që kishin pësuar nga tërmeti shkatërrimtar. Edhe i moshuari, Mustafa Tahiri, është falënderues për strehimin dhe përkujdesjen që i është bërë në Prizren banorëve të prekur nga tërmeti, dhe thotë se edhe pse kthehet në shtëpinë e tij, ai ende nuk ndjehet i qetë nga traumat dhe dridhjet e e shpeshta të tokës në vendlindjen e tij.

Ritkthimi i këtyre personave është bërë në mënyrë të organizuar duke i rikthyer në shtëpitë e tyre me autobus nën përcjellje të policisë. Sipas informacionëve që i siguruam, numri i të kthyerve gjatë ditës së sotme ka qenë rreth 70 persona, ndërsa një gjë e tillë pritet të ndodh edhe ditëve në vijim./TV Prizreni/

FILLOI KTHIMI VULLNETAR I TË STREHUARVE NGA TËRMETI QË ISHIN SISTEMUAR NË ISH KAMPIN E KFOR-it DHE SALLËN E EDUKATËS FIZIKE NË GJIMNAZIN E PRIZRENIT

FILLOI KTHIMI VULLNETAR I TË STREHUARVE NGA TËRMETI QË ISHIN SISTEMUAR NË ISH KAMPIN E KFOR-it DHE SALLËN E EDUKATËS FIZIKE NË GJIMNAZIN E PRIZRENITTë mërkurën, në mënyrë të organizuar, vullnetarisht janë rikthyer në shtëpitë e tyre në Shqipëri të strehuarit në ish kampin e KFOR-it dhe në sallën e edukatës fizike të gjimnazit “ Gjon Buzuku”. Dashamir Zekaja bashkë me familjen e tij dhe dhjetëra banorë të prekur nga tërmeti nga Qarku i Durrësit, pas disa ditë qëndrimi në ish kampin e KFORi-t gjerman në Prizren dhe sallën e edukatës fizike të gjimnazit " Gjon Buzuku", të mërkurën vullnetarisht po riktheheshin në shtëpitë atyre. Ai është falënderuar për mikpritjen dhe strehimin që i është bërë në Prizren, pas tronditjes psikologjike që kishin pësuar nga tërmeti shkatërrimtar. Edhe i moshuari, Mustafa Tahiri, është falënderues për strehimin dhe përkujdesjen që i është bërë në Prizren banorëve të prekur nga tërmeti, dhe thotë se edhe pse kthehet në shtëpinë e tij, ai ende nuk ndjehet i qetë nga traumat dhe dridhjet e e shpeshta të tokës në vendlindjen e tij. Ritkthimi i këtyre personave është bërë në mënyrë të organizuar duke i rikthyer në shtëpitë e tyre me autobus nën përcjellje të policisë. Sipas informacionëve që i siguruam, numri i të kthyerve gjatë ditës së sotme ka qenë rreth 70 persona, ndërsa një gjë e tillë pritet të ndodh edhe ditëve në vijim.

Gepostet von Televizioni Prizrenit am Mittwoch, 4. Dezember 2019

- Advertisement -

Më Shumë

OVL e UÇK’së organizon protestë më 9 korrik, kërkon shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK’së ka paralajmëruar protestë më 9 korrik në Prishtinë. Përmes një komunikate për media, OVL-UÇK ka thënë se pas...

Ish-deputetja e Vetëvendosjes kërkon dorëheqjen e Thaçit

Ish-deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje! Drita Millaku, kërkon dorëheqjen e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas saj, Thaçi duhet të mbrojë luftën e pastër të UÇK-së. “Presidenti,...

Zvicër: Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë

Të mërkurën, më 1 korrik, rreth orës 8:30 të mëngjesit, një 30-vjeçar, shtetas i Kosovës është gjetur duke punuar si punëtor i paligjshëm në...

Dy vëllezër nga Reçani i Suharekës vdesin natyrshëm brenda 20 orëve (VIDEO)

Familja Reçani nga Suhareka është në zi shkaku vdekjeve të njëpasnjëshme të dy vëllezërve kryefamiljarë. Musliu që vdiq i pari dhe Imeri që nuk i...

Adrola Dushi në një lidhje dashurie? Kush ia ka rrëmbyer zemrën modeles

Pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Adis Patushi, modelja e njohur Adrola Dushi është komentuar shumë në media për jetën private. Shpeshherë, modelja ka ndarë foto...

Liberalizimi i vizave, shpresën te Gjermania?

Shteti gjerman sot merr kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, ndërsa qytetarët e Kosovës të cilët vazhdojnë të jenë të izoluar dhe...

Basketbollistja seksi çmend fansat nga pishina me foto “hot” mbi kosh

Basketbollistja seksi italiane Valentina Vignali vijon të magjepsë fansat e saj me fotot “hot” që publikon në rrjetet sociale. Dy fotot më të fundit vijnë...

Aeroporti i Prishtinës ka një njoftim me rëndësi për udhëtarët

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, “Adem Jashari”, ka njoftuar se nuk ka ndalesa në pranimin e udhëtarëve pavarësisht nacionalitetit të tyre Kjo është bërë e ditur...

Bukuroshja shqiptare ‘ndez’ Instagramin, poston foto ‘hot’

Joana Grabolli, vajza e cila në vitin 2017 është shpallur Miss World Albania dhe ka përfaqësuar Shqipërinë në konkurse ndërkombëtare bukurie, vijon të jetë...

Anton Quni fillon përgatitjet për ta rikthyer LDK-në në Prizren

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka filluar përgatitjet për të marrë vitin e ardhshëm qeverisjen në Prizren. Ai, paralajmëron aktivitete dhe zgjerim të...

Gjykata ndalon mbesën e Trump ta publikojë librin me sekretet e presidentit

Një gjykatë e lartë e Nju Jorkut ka bllokuar përkohësisht mbesën e presidentit amerikan, Donald Trump, të publikojë librin që tregon detaje pikante dhe...

Shuhet mjeshtri i valleve popullore, Besim Zekthi

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, mjeshtri i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi. Artisti Besim Zekthi, humbi betejën me një sëmundje të rëndë, në...

21 vjet nga masakra e Pastaselit të Rahovecit

Të mbijetuarit e fshatit Pastasel të Rahovecit, bien e zgjohen me kujtimet tronditëse të masakrës së vitit 1999. Ata tregojnë se si u masakruan të...

Bikinet e Abbyt që ngjajnë sikur maska

Abby së fundmi na ka habitur me një video që e hodhi në Instagram. Nëse keni pritur të zhivshet derisa xhiroi video, jeni gabim, ajo...

Bayerni arrin marrëveshje me Cityn për Sanen

Raportohet se Bayerni ka arritur të sigurojë shërbimet e yllit të Manchester Cityt, Leroy Sane. Bild raporton se klubet kanë arritur marrëveshje, dhe gjiganti bavarez...

ZYRTARE: Kriza e rezultateve, shkarkohet trajneri i Valencias

Trajneri i Valencias, Albert Celades është shkarkuar pas një seri rezultatesh të këqija. Klubi ka konfirmuar se Voro Gonzalez do të marrë përgjegjësinë e përkohshme...

Lajmet e Fundit

Edhe sot asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19! Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Këtë muaj ngrihet aktakuzë për rastin e shpërthimit në Zhur ku humbi jetën një polic

Një incident i rëndë kishte ndodhur në fillim të këtij viti në Zhur të Prizrenit, atje nga shpërthimi që ndodhi në shtëpinë e Iran...

Emrat e 46 zëvendësministrave të Qeverisë Hoti

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti ka nisur t’i përngjajë përbërjes së Qeverisë së dikurshme të Ramush Haradinajt, për nga emërimi i zëvendësministrave. LDK-ja...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...