16 C
Prizren
E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Si të rihapen shkollat: Mësimet nga shkenca dhe shtetet e tjera

Pasi që shkollat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po konsiderojnë rifillimin e mësimit në klasa, sfida e tyre po komplikohet me disa pasiguri bazike: Asnjë shtet nuk ka menduar t’i rikthejë nxënësit në shkolla, e veçmas me një shkallë të infektimeve siç e ka Amerika, si dhe duke pasur parasysh se hulumtimet shkencore nuk rekomandojnë që fëmijët t’i kthehen mësimit në klasa.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se virusi bartet më lehtë në vende të mbyllura me shumë njerëz e me ambiente pa ventilim. Si në mjedisin e shkollave amerikane. Por ekziston një presion i madh për t’i kthyer fëmijët në shkolla. Ky presion bëhet nga prindërit, nga specialistët dhe pediatret për fëmijë, si dhe nga një insistim të tillë që e bën edhe presidenti amerikan Donald Trump.

Herë në klasa, herë online

“Më duhet ta them se nëse insistojmë që fëmijët t’i kthejmë në shkollë i bie se po i kërcënojmë ata dhe stafin e shkollës”, ka thënë Robin Cogan, një infermiere në shkollën Yorkship në Camden, New York. Cogan shërben në komitetin e shtetit për rihapjen e shkollave.

Të dhënat nga e mbarë bota qartazi tregojnë se fëmijët shumë më pak ka gjasa të sëmuren rëndë nga koronavirusi sesa të rriturit. Por ekzistojnë disa pyetje për të cilat nuk dihen përgjigjet, përfshirë se sa shpesh fëmijët mund të sëmuren me koronavirus dhe çfarë roli kanë ata në bartjen e virusit. Disa shkencëtarë sugjerojnë se fëmijët e vegjël shumë më pak i infektojnë të tjerët sesa tinejxherët, e cila bën që hapja e shkollave fillore do të ishte më pak e rrezikshme se e shkollave të mesme, por që kjo nuk paraqet ndonjë provë deri më tani.

Eksperienca në vende të tjera tregon se masa të tilla, si mbajtja e distancës dhe vendosja e maskës në publik e bën diferencën. Tjetër fakt i rëndësishëm është se sa shumë është i përhapur virusi në komunitet, pasi që kjo tregon se sa nxënës potencialisht mund ta sjellin virusin në shkollë.

Për disa shkolla zgjidhja akoma nuk është menduar. Disa sisteme, duke përfshirë qytetin e madh të New Yorkut, po konsiderojnë që mësimin ta ndajnë për disa ditë në klasa dhe disa ditë online.

“Ju duhet të bëni më shumë sesa të shmangeni nga përgjegjësia dhe të thoni ‘Veproni’”, ka thënë dr. Joshua Sharfstein, profesor në Universitetin John Hopkins. “Fillimisht ju duhet ta kontrolloni komunitetin tuaj dhe përhapjen e koronavirusit pastaj të mendoni mirë mbi hapjen e shkollave”.

Zinxhiri i bartjes së virusit

Edhe pse fëmijët nuk sëmuren rëndë me koronavirus në krahasim me të rriturit, nuk do të thotë se rezultati është i kënaqshëm. Një numër i vogël fëmijësh kanë vdekur dhe disa të tjerë kishin nevojë për përkujdesje intensive pasi që kishin komplikime me frymëmarrje ose me ndonjë sindromë tjetër inflamatore, të cilat shkaktuan probleme në zemër ose probleme të qarkullimit të gjakut.

Sa më i madh që është shqetësimi për hapjen e shkollave, aq i lartë është edhe potenciali që fëmijët të infektohen. Disa nga fëmijët mund të mos kenë simptoma dhe mund ta shpërndajnë virusin te fëmijët e tjerë, pastaj ata te familjet e tyre, te stafi dhe punonjësit e shkollës e kështu me radhë. Disa dëshmi tregojnë se edhe nëse fëmijët nën moshën 12-vjeçare janë të infektuar në nivel të njëjtë me të rriturit, ata kanë më pak gjasa ta bartin virusin te të tjerët. Akademia Amerikane e Pediatrisë ka cituar se disa nga këto të dhëna rekomandojnë që shkollat të rihapen duke i respektuar rregullat e sigurisë.

Rihapje, me kusht

Por pjesa më e madhe e dëshmive shkencore është mbledhur nga shtetet që ishin të izoluara ose kishin filluar zbatimin e masave parandaluese. Dhe disa shtete në mënyrë sistematike kanë testuar fëmijët e tyre për virusin ose antitrupat e tyre për të parë nëse fëmijët i janë ekspozuar virusit ose jo.

Specialistët e sëmundjes infektive kanë modeluar ndikimin e shkollave në përhapjen e koronavirusit në komunitete duke filluar që nga muaji shkurt.

Në mars shumica e vrojtuesve u dakorduan që mbyllja e shkollave do të ngadalësonte përhapjen e infeksioneve. Por masat më të gjera, si distanca shoqërore, dëshmuan se kishin një efekt shumë më të madh, duke treguar rezultatet e mbylljeve të shkollave, sipas analizave të fundit.

- Advertisement -

Më Shumë

Pesë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të orës policore

Pesë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të mërkurën për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Morena Taraku: Më pëlqejnë mesazhet e ish-të dashurve të mi kur ata dëshirojnë një shans të dytë

Morena Taraku, modelja dhe këngëtarja e njohur shqiptare po kalon pushimet e saj në Turqi, nëpërmjet rrjetit social Instagram ka postuar nja foto provokative...

Vdes reperi i njohur amerikan

Ka vdekur anëtari i njërit nga rep grupet e para në Shtetet e Bashkuara të Amerikës “The Roots”. Malik Abdul Basit, ka vdekur në moshën...

Prizreni pa çerdhe publike, OJQ-të të shqetësuara rreth çmimit (Video)

Prizreni prej vitesh nuk ka asnjë çerdhe publike. Autoritetet lokale kanë paralajmëruar se me fillimin e vitit të ri shkollor do të nisë punën...

Ja vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 20 persona...

Shtatë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Shtatë vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend. Me këto raste, numri i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë ka...

Hoti bën diagnozë nga distanca: Me gjasë kushdo që ka marrë pjesë në tubimet e mbrëmshme është prekur me COVID-19

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se kushdo që ka marrë pjesë nëpër qendrat në kundërshtim me vendimet e Qeverisë me gjasë është prekur nga...

Jep dorëheqje u.d. së kryeshefit ekzekutiv të Postës

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit ekzekutiv të Postës, Salih Morina, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë. Të njëjtën e ka bërë edhe Enver Govori...

Infermierët kërkojnë dyfishim të pagës së kujdestarisë

18 infermierë dhe mami protestuan në këtë numër me një arsye. Ata po kërkojnë që pikërisht nga 18 euro pagesa e tyre e ndërrimit të...

Dragash: Kryeministri Hoti premton mbështetje për prodhuesit

Gjatë një vizite nëpër bizneset e komunës së Dragashit, kryeministri Avdullah Hoti the se qeveria e tij është e përkushtuar që t’i mbështesë prodhuesit...

Gjykata anulon aktvendimin e pezullimit për mësimdhënës në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit ka anuluar aktvenimin e pezullimit të konkursit për mësimdhënës që ishte shpallur më 4 nëntor të vitit të kaluar. Drejtoria e...

“Me mendje te Championsi, e përmbysim Lyon. Titulli? Duam të dhjetin radhazi”

Paulo Dybala pësoi një lëndim muskulor në fitoren 2-0 kundër Sampdorias, rezultat që i dhuroi zyrtarisht titullin e nëntë radhazi Juventusit. Argjentinasi po punon...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Nuk iu ndahet stilistëve shqiptarë, Beyonce i zgjedh për veshjet e filmit të saj

Diva e muzikës ndërkombëtare, Beyonce nuk heq dorë nga stilistët shqiptarë. Pak muaj më parë, ajo u vesh nga stilistët shqiptarë Kujta dhe Meri,...

COVID-19/ 6 raste në Prizren dhe nga një në Gjonaj, Romajë, Nashec, Zhur, Poslisht dhe Atmaxhë

Në komunën e Prizrenit janë shënuar 12 persona të infektuar me COVID-19. Në qytet janë 6 raste, Poslisht 1, Romajë 1, Zhur 1, Nashec 1,...

Lajmet e Fundit

Zyrtari i lartë i Policisë në Prizren “kapet” duke kryer marrëdhënie seksuale në një motel

Një zyrtar i lartë i Policisë së Kosovës, me gradën kapiten, është zënë gjatë orarit të punës në një motel në qytetin e Prizrenit,...

Rregullohen tri rrugë në Carrallukë të Malishevës

Kanë filluar dhe po vazhdojnë punimet në rregullimin e tri segmenteve rrugore në fshatin Carrallukë të Komunës së Malishevës. Këto rrugë ndërtohen në kuadër...

Policia ndërhyn në një aheng familjar në Suharekë

Pavarësisht situatës alarmante me pandeminë, kosovarët po vazhdojnë të mblidhen nëpër ahengje. Policia e Kosovës, të martën rreth orës 23:10, ka ndërhyrë në një aheng...

Për dy ditë, 16 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duke prodhuar më shumë antitrupa,...