17.3 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Thashethemet

Blerim ÇOÇAJ

Thashethemet janë bërë pjesë e përditshme e jetës private, publike dhe politike në Kosovë. Ato interpretohen në mënyra të ndryshme, duke shkaktuar efekte të kundërt nga realiteti.

Interpretimi i tyre, shoqërinë dhe vendin tonë e ka kthyer prapa n’ kohë.

Të gjithë janë bërë pjesë “interesante” e thashethemeve.

Fuqia e thashethemeve në Kosovë, fatkeqësisht edhe sot po tenton të tregojë “pushtetin” e saj.

Kjo fuqi e thashethemeve, vazhdon t’i mbajë “peng” njerëzit.

Të gjithë e dimë se thashethemet nuk ekzistojnë vetëm në Kosovë.

Ato ekzistojnë edhe në shoqëritë evropiane. Por, mënyra e konceptimit të tyre në shoqëritë evropiane ku demokracia është e zhvilluar, është krejtësisht e ndryshme nga ajo që ka ndodhë deri më tash në realitetin e Kosovës.

Përhapja dhe interpretimi i thashethemeve dhe paragjykimeve nga njerëz llafazanë, shpirtvegjël e shpirtligë, të cilët marrin nëpër gojë të tjerët dhe nuk e kanë ndjenjën e përgjegjësisë edhe në mënyra të ndryshme, po vazhdon t’i shkaktojë dëme vendit tonë.

Fatkeqësisht, ato, tashmë kanë zbritur nga shtresa më e “ulët” e shoqërisë, te ajo më e “larta”, e cila po merret me politikë. Edhe pse dihet se interpretimi i thashethemeve është i dëmshëm dhe duhet t’u qëndrojmë sa më larg, të gjitha partitë politike në prag të zgjedhjeve të parakohshme të tetorit, kanë një tërheqje magnetike ndaj tyre.

Në mungesë të një vizioni dhe programi politik, në kuadër të fushatës parazgjedhore, shumë anëtarë dhe personalitete të këtyre subjekteve politike, po praktikojnë interpretimin e thashethemeve!

Por, sa mund të ketë efekte pozitive krijimi i thashethemeve ?

Vetë fakti që ato krijohen nga njerëz të ndryshëm dhe atë nga partitë politike, efekti i tyre nuk mund të jetë pozitiv.

“Krijimi i thashethemeve kërkon mençuri, por dhe mjeshtëri. Ato nuk mund të krijohen në treg nga kushdo, kurdo dhe kudo…”.

Pra, për të krijuar thashetheme, përveç, që duhet të jesh i ngritur intelektualisht, duhesh të jesh edhe ‘mjeshtër’ i mirë i tyre .

Në bazë të këtij shpjegimi, përfaqësuesit e partive tona politike, të cilët për interesa të ngushta politike, duke interpretuar thashetheme mundohen t’ia ngulin njëri-tjetrit, (s’e)kanë asnjërin nga elementet e shpjeguar .

Në mungesë të mjeshtërisë së krijimit të thashethemeve, ata janë bërë vetëm keqinterpretues të tyre, duke i lëshuar kurdo e kudo lloj-lloj, thashetheme për njëri-tjetrin. Shoqëria jonë çdo ditë e më shumë po mbahet peng nën dhunë të thashethemeve, shpifjeve, apo të inateve banale e egoiste të njerëzve të ndryshëm të partive politike.

Nën këtë dhunë të tmerrshme, ata po ia vrasin jetën çdo ditë njëri-tjetrit, më shumë se sa vrasja ekonomike. Për shumë njerëz, thashethemet që dëgjojnë, sidomos rreth vetes shkaktojnë një stres dhe presion të jashtëzakonshëm psikologjik. Nuk janë të rralla rastet kur vetëm për shkak të thashethemeve, janë shkaktuar konflikte, të cilat kanë përfunduar edhe në humbje të jetës së njerëzve.

Prandaj, interpretimi i tyre nuk do të duhej të praktikohet nga asnjë subjekt politik për marketing, gjatë fushatës zgjedhore të 6 tetorit. Krijimi dhe interpretimi i thashethemeve për njëri-tjetrin, apo njërën-tjetrën  mund tw ketw gjatë fushatws zgjedhore, por  nuk mund të prodhojnë rezultate të favorshme, e aq më pakë fitore të zgjedhjeve.

Partitë politikë këtë fushatë zgjedhore më mirë do të ishte sikur ta shfrytëzojnë për shpalosjen e vizionit, dhe programit të tyre.

Qytetarët (votuesit) më shumë se kurrë kanë nevojë të dinë se cila do të jetë perspektiva dhe e ardhmja e tyre në katër vitet e ardhshme.

Ata janë të ngopur me thashetheme të ndryshme.

Në këto zgjedhje, përveç shpalosjen e programeve konkrete për qeverisjen e vendit, qytetarët nga partitë politike po e presin edhe shpalljen e mortit të thashethemeve.

Vetëm morti i thashethemeve, shoqërinë dhe vendin tonë, do ta dërgojë përpara n’kohë.

- Advertisement -

Më Shumë

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...

Pamje të kristalta nga lumi i Shalës, ‘Tajlanda shqiptare” mes alpeve

I cilësuar si një “parajsë e vogël”, lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të...

Më së shumti vdekje nga COVID-19, janë regjistruar në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik mbrëmë ka njoftuar se janë regjistruar edhe tri vdekje. Deri tash, numri i viktimave nga koronavirusi në vend ka...

Kosovarët drejt bregdetit shqiptar, 8 mijë persona hynë vetëm mëngjesin e sotëm

Dogana e Morinës edhe këtë fundjavë përballoi një fluks të madh të automjeteve të vogla dhe autobuzave me targa të Kosovës me destinacion bregdetin...

Në spitalet e Kosovës, 301 pacientë me coronavirus, 29 në gjendje të rëndë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka njoftuar se 301 pacientë të konfirmuar me COVID-19, po vazhdojnë të marrin tretman shëndetësor në klinikat e...

Kaos tek Interi: Conte me valixhe në duar, kandidati emër intrigues

Antonio Conte dhe Interi mund të ndahen këtë verë. Javët e fundit kanë sjellë zhgënjim të madh në kampin zikaltër, edhe pse vendi i...

Pandemia nuk i ndal kosovarët të shkojnë në Shqipëri, këto janë statistikat për 11 ditë

Pavarësisht pandemisë kosovarët edhe këtë vit kanë vazhduar drejt Shqipërisë për t’i kaluar pushimet verore. Bazuar në të dhënat e Policisë së Kosovës drejtuar arbresh.info...

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Kadare bën bujë, me dy romanet “tipike”

“Droit et Liberté” ka botuar, më 1 prill 1979, në faqen n°23, një shkrim në lidhje me dy romanet e Ismail Kadaresë, botuar asokohe...

Tayna thekson linjat trupore duke pozuar nga plazhi

Këngëtarja kosovare Tayna, sot ka publikuar një fotografi në llogarinë e saj në Instagram, ku ka treguar linjat e saj trupore. Në këtë mot të...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Kryeministri thotë se janë të papranueshme dasmat dhe ahengjet

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë për media tha se në bazë të Ligjit për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, Inspektorati Sanitar do...

Për dy ditë, 15 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për dy ditët e fundit kanë ardhur në jetë 15 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Lajmet e Fundit

Nëse vdes

Sahit F. Osmani N'perëndim të diellit e dua vdekjen Kur prapa e lë shk?lqimin e tij Trëndafilin e kuq maje kreshtave Që çdo perëndim me dashuri të vij. Do...

Prizreni i mbushur me qytetarë, zyrtarët të shqetësuar

Edhe pse Komuna e Prizrenit renditet e para për nga numri i vdekjeve nga Covid-19, qytetarët nuk shqetësohen shumë. Këtë të diel, qendra e qytetit...

Kryeministri thotë se janë të papranueshme dasmat dhe ahengjet

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë për media tha se në bazë të Ligjit për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, Inspektorati Sanitar do...

Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshillin e Sigurisë ka thënë se do të ketë masa rigoroze gjatë ditëve në vijim “Sapo e...

Reagon Xhavit Ukaj: S’jam ngritur duke u viktimizuar, s’e kërcënova Osmanin që po lejon fyerjet ndaj LDK’së

Deputeti i LDK’së, Xhavit Ukaj, ka thënë se nuk e ka kërcënuar dhe as fyer Vjosa Osmanin por ka kërkuar shpjegime se pse po...