17.6 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Varri i hapur nga drejtësia e kapur!

Shkruan: Avdi Ibrahimi

Për të flisnin gjithë njerëzit e qytezës Lumjeti, për tregtim të qenieve njerëzore edhe pse ishte në moshë të thyer, ai kishte vënë në kurthet e tij kënetore disa gra, dhe për fat të keq edhe disa vajza nxënëse të mitura! Murrashin s’po e ziente gjumi në dhomën e burgut të qytetit të Bardhasit, një klithmë vajzeje të mitur sikur ja ndalonte frymëmarrjen, ishte një klithmë gjëmimtare si rrufetë kur shkrepin nga qielli i përflakur. -Kush je ti që lëshon gjithë ato gjëmë? -iu dridh zëri atij.

-Pabesia jote më bëri t’i duroj gjithë ata djem e burra, që shisje trupin tim prej njomcakeje… I kishte thënë para trupit gjykues Kumria. Ajo femër që në dukje simpatike, dhe e këndshme po ta shikoje, vetëm se fytyra e saj shprehte shqetësim e ndrojtje tek fliste në gjykatore…!

I kujtohej Murrashit se si atë ditë iu zu gryka e frymarrjës, dhe mbuloi me duar sytë. Aty në gjykatore, ishte edhe i biri i tij, që punonte administrator në ministrin e shtetit në atë të drejtësisë. Ishte hera e pare në jetë që lakmoi më mire të ishte i vdekur, që mos ta dëgjonte i biri i tij këtë faqe të zezë të të jatit maskara! Kjo faqe e zezë të atin e tij do ta përcillte edhe në botën e përtejme. Për të lëshon mallkimin e gjithë qyteza dhe fshatrat e saja, i tingëllonin në veshë fjalët e Kumrisë. -Sa të mitura i bëre të qajnë me lotë çupërin e pangushëlluar me meshkuj të panjohur, e ti ishe more i mallkuar ai që shisje trupat tona njomcake për ca para të qelbura.

Kumria kishte zënë një dhomë me qira në qytetin Bardhasi, kishte ikur përgjithnji nga qyteza e saj e dashur ku kishte lindur. Mbi pemën afër banesës natën vonë ajo ishte zgjuar ku mbretëronte një qetësi varri s’pipëtinte asnjë zhurmë njeriu, në çast dëgjoi të këndonte një zë qyqe ndjellakeqe, ajo me këngën e saj vajtuese ju duk se po paralajmëronte hapjen e varrit. -Ja, kjo është jeta ime e nëmur prej mendjelehte që po më ngushllon ky zë qyqeje. Murrashi kishte marrur një denim sa për të thënë se u denua nga drejtësia për veprën kriminale të bërë për tregti me qenie njerëzore, që ishte denoncuar nga Kumria!
Pas disa muajësh vuajtje të dënimit ai ishte lëshuar në liri! Nga bisedat e mëvonshme me një shoqe mësova se ai po vazhdonte gjahun e tij të tmerrshëm atë të kusarisë së tregtimit përsëri me disa gra, e vajza të mitura, shoqja i kishte rrëfyer se ajo me sytë e saj e kishte parë në ëmbëltorën e qytetit Murrashin me një nxënëse të mitur që e kishte futur në kurthin kënetor të tij. Krimineli është kthyer në gjahun e vet nga aty ku ka zënë fillin!!! -Më erdhi të pështirë. Mu duk se hyra në atë varrin e hapur. Mu bë një lëmsh në grykë, e po ma ziente frymën, mu rrënqeth shtati e dridhesha nga frika… Pyeta vetën vajtueshëm, ç’është more me këta njerëz që ndajnë drejtësinë?! Si more kanë lëshuar kriminelin nga burgu pa e marrur denimin e merituar!!!

Ai, endet tani i lirë, ai krimineli është më i fuqishëm se drejtësia e shtetit, dhe jeton jetën plotë kënaqësi, pa pikën e mundimit, jeton për shtatë pal qejfe, një jet të shthurrur me disa viktima femra që tregton trupin e tyre, jeton me të ngrënë e më të pira nëpër restorante të shtrenjta, zgjate Zot për të, qejfe o qejfe me pushtetar të korruptuar! Kjo kënaqësi do t’i zgjasë për aq kohë sa është e kapur drejtësia nga njerëz të korruptuar, dhe për aq kohë ky gjahtar femrash do të gjejë gra të budallme, e vajza mendjelehta! Dhe Kumria, në mes të këtyre qenieve kobzeza me të cilat e kishte dënuar fati i zi, do t’i dukej vetja se jeton e varrosur për së gjalli… Kështu po jetonte çastet e fundit të jetës, me një heshtje drithëronjëse, me një ankth turpërues të pashprehshëm, po e ndjente veten se kishte hyrë në varrin përplot lagështi që e kishte dërguar mendjelehtësia, dhe kurthi kënetor që ja kishte përgaditur varrmihësi me pabesi Murrashi gjakprishur.

F

- Advertisement -

Më Shumë

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Mbi 200 persona mbesin pa pensione

Zyra për Çështjet e Kategorive të dala nga Lufta e UÇK-së, ka mbetur e mbyllur që nga dita kur në krye të Qeverisë ka...

6 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK...

Ish-futbollisti i Lirisë së Prizrenit transferohet te Kukësi

Futbollisti nga Kosova, Zenel Gavazaj, është transferuar te skuadra e Kukësit në Shqipëri. Gavazaj (20-vjeçar) që më parë ka luajtur në Kosovë te Liria e...

Presidenti nderon mjekët që humbën betejën me COVID-19

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka nderuar pesë mjekët të cilët humbën betejën me COVID-19 pasi paraprakisht ishin infektuar në krye të detyrës. Kreu i...

Zyrtari i lartë i Policisë në Prizren, kapet duke kryer marrëdhënie seksuale në një motel

Një zyrtar i lartë i Policisë së Kosovës, me gradën kapiten, është zënë gjatë orarit të punës në një motel në qytetin e Prizrenit,...

Ja sa litra shi për metër katror ranë këto ditë në Prizren

Më së shumë reshje të shiut nga një gushti, e deri më sot ka patur në Ferizaj, derisa në shumicën e qyteteve shiu po...

E motra në luftë me kancerin, vëllai pret flokët që të mos ndihet e vetme

Kohen Bowden nuk kishte nevojë për fjalë për t’i thënë motrës së tij të vogël Lula Beth, e cila është duke luftuar kancerin, se...

Ditë të zeza për bizneset në Kosovë

Ekonomia kosovare po kalon në turbulencën më të thellë që nga paslufta për të cilën asnjëherë as ndërmarrësit, e as institucionet shtetërore nuk janë...

I prekuri me COVID-19 shkoi në kishë, infektoi rreth 100 persona

Një i infektuar me COVID-19 shkoi në kishë në mesin e qershorit dhe pas tij u infektuan 91 persona, e 53 nga ta ishin...

Dasma në Lubizhdë: Rasti po hetohet nga Policia, ftohet për intervistë kryefamiljari

Dasma e cila u bë shumë e komentuar gjatë javës së kaluar ishte ajo e familjes Gigollaj në fshatin Lubizhdë të Prizrenit. Kjo pasi në...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, ndalohen tetë persona në Prizren

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar 8 persona në Prizren, të cilët nuk kanë respektuar vendimet e qeverisë për luftimin...

Pasuria milionëshe e Mytaher Haskukës (DOKUMENT)

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ndodhet në krye të listës së kryetarëve të komunave sa i përket pasurisë. Ai në formularët e deklarimit të pasurisë...

Vetëvendosje bëhet me televizion të vetin

Lëvizja Vetëvendosje është subjekti i parë politik që krijon një televizion të vetin. Albulena Haxhiu, nënkryetare e kësaj partie, ka thënë në Info Magazine në...

E fotografojnë teksa merr rreze, ja çfarë bëri Kejvina Kthella

Modelja e njohur Kejvina Kthella së fundmi ndodhet me pushime. Modelja e cila është dhe shumë aktive në rrjetin social Insgatam ka publikuar shumë foto...

Thaçi publikon pamje nga Prizreni: Kryeqyteti historik i shqiptarëve

Presidenti Hashim Thaçi ka publikuar videon e radhës të promovimit të bukurive vendore. Ai këtë herë ka zgjedhur qytetin e bukur të Prizrenit, të cilin...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...