18.4 C
Prizren
E mërkurë, 3 Qershor, 2020

Zafir Berisha: Haskuka ia humbi Prizrenit 500 mijë euro

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka lëshuar akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka.

Sipas tij, Haskuka ia ka humbur Prizrenit 500 mijë euro të grantit që Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL), ndan sipas performancës të të gjitha komunave.

“Qeverisja e keqe e LVV dhe Haskukës, ka bërë që Prizreni edhe njëherë të humbë rreth 500 mijë euro donacion investime në qytetin tonë, duke u radhitur në mesin e komunave të Kosovës me perfomancë jo të kënaqshme”, shkruan Berisha.

Në fund të vitit 2017, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL), në partneritet me Zyrën Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC), zhvilluan dhe u pajtuan të bashkë-financojnë një skemë të përmirësuar për ndarjen e grantit të performancës komunale për komunat, bashkë me treguesit e përditësuar.

Në pranverë të vitit 2018 është realizuar vlerësimi i performancës së komunave për performancën e vitit 2016 për grantin e vitit 2018, sipas skemës së përditësuar, ku 25 komuna janë kualifikuar dhe kanë përfituar grant të performancës komunale. Në verë të vitit 2018 është realizuar vlerësimi i performancës së komunave për performancën e vitit 2017 për grantin e vitit 2019, ku 19 komuna janë kualifikuar si përfitues të grantit.

Gjatë vitit 2019, MAPL dhe SDC përmes projektit DEMOS kanë rishikuar SMPK-në dhe kanë bashkuar skemat e granteve duke krijuar një grant të vetëm që synon përmirësimin e performancës së komunave në fusha të caktuara.

Kësisoj ne fundvitin e vitit 2019 është realizuar vlerësimi i performancës komunale për vitin 2018 të grantit 2020.

Njëzet e tre (23) komuna janë kualifikuar si përfituese të grantit.

Komuna me performancën më të lartë në 18 treguesit e performancës së vitit 2018 është Komuna e Pejës. Rezultati i përgjithshëm i performancës së Komunës së Pejës është 41 nga 58 pikë të mundshme (70.69%).  8 nga 38 komuna kanë arritur një performancë të përgjithshme ndërmjet 24 dhe 29 pikëve (40-50%).

18 komuna kanë arritur performancë mbi 50%.

Komuna e Leposaviqit ka rezultatin më të ulët mesatar në 18 treguesit e performancës.

Rezultati i përgjithshëm i performancës së Komunës së Leposaviqit është 2 pikë nga 58 pikë të mundshme (3.45%). Ky rezultat mund te jetë i ulët për shkak të mosraportimit të të dhënave në SMPK nga Komuna e Leposaviqit sikurse edhe komuna e Zubin Potokut që ka rezultatin e performancës së përgjitshmë 3 pikë nga 58 pikë të mundshme (5.17%).

Kryetari i Nismës, Zafir Berisha thotë ndwrkaq se,  Prizreni ka humbur 500 mijë euro për shkak “komisarëve politik të LVV”.

“Mungesa e ideve kreative si dhe mungesa e kuadrove profesionale që e duan qytetin e Prizrenit më shumë se gjepat e “komisarëve politik të LVV”, ka bërë, që të kemi një gjendje të rënd në qeverisjen komunale e cila po e dëmton rënd imazhin Prizrenit”.

“Paaftësia e Haskukës, qytetarëve të Prizrenit i ka kushtuar me miliona euro të humbura vetem për 2 vite!”,shkruan Berisha./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

NLB Banka ndihmon bizneset përmes hapësirës reklamuese në medie

Banka NLB ka filluar projektin të titulluar Korniza e Mbështetjes për bizneset të cilat kanë pësuar nga pandemia, duke u ofruar hapësirë reklamuese në...

Dështimet e Albin Kurtit

SEREMB GJERGJI Udhëheqja e Qeverisë së Kosovës nga z. Albin Kurti, u pa si një shpresë për një ndryshim pozitiv për të gjithë. Por tri...

Tërmet me magnitudë 3.2 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë ndjerë pak minuta më parë në Shqipëri, raporton TCH. Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter është ndjerë në orën 22:21. Mësohet...

Dy anëtarë të familjes Kasëmllari në Prizren sot kanë shpëtuar me lëndime nga shembja e shtëpisë së tyre

Dy anëtarë të familjes Kasëmllari, kanë shpëtuar nga më e keqja dhe kanë marrë vetëm lëndime të lehta pas shembjes së shtëpisë së tyre...

“Electrum”, monedha e parë në botë

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cila ka qenë...

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Rexhep Selimi – koalicionit: Ne po kthehemi te qytetarët, ju rrini mbrojeni Thaçin

Rexhep Selimi, shef i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje ka folur në seancën ku pritet të bëhet votimi i Qeverisë në krye me Avdullah...

Zyrtare: Serie A rifillon me 20 qershor

Serie A do të rifillojë dhe tashmë ka një datë. Në Itali gjithçka nis me Kupën, teksa me 13 do të luhen gjysmëfinalet, Milan-Juventus...

Kryetari i Suharekës e pinë kafen e mëngjesit me banorët e Mushtishtit

Mëngjesi e së hënës, pas lehtësimit të masave ndaj Coronavirusit, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj kafen e mëngjesit e ka pirë me banorët e...

Në Prizren dy burra sulmojnë fizikisht bashkëshorten e vëllait

Një rast i ri i dhunës familjare është raportuar të hënën në Prizren, transmeton PrizrenPress. Policia ka njoftuar se dy meshkuj kosovarë pas një mosmarrëveshje...

Këto lagje të Prizrenit sot do të mbesin gjashtë orë pa ujë të pijes

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se sot në gjashtë lagje të Prizrenit do të iu ndërpritet furnizimi me...

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

Pandemia ua humb 45 për qind të qarkullimit bizneseve

Në Administratën Tatimore të Kosovës nuk është arritur të realizohet plani i të hyrave për periudhën janar-maj për shkak të pandemisë Covid-19. ATK-ja për...

Aksion vullnetar për riparimin e memorialit të dy ushtarëve amerikanë në Prizren

Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi së bashku me veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sot kanë realizuar një aksion vullnetar për riparimin...

Vritet një protestues 19 vjeçar në SHBA

Një person është vrarë në Detroit gjatë protestave të dhunshme që kanë mbërthyer një numër të shteteve amerikane, raporton The Guardian. 19-vjeçari është vrarë pasi...

Lajmet e Fundit

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Haxhi Shala, “xhokeri” i Qeverisë së re

Vizita e mbrëmshme e presidentit Hashim Thaçi dhe e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj te deputeti Haxhi Shala ka qenë vendimtare në sigurimin e votës së...

Kurti: Nuk do ta bëj pranim-dorëzimin, s’mund të pranoj atë që e shkarkova

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se nesër nuk do të bëjë pranim dorëzimin e detyrës së kryeministrit tek Avdullah Hoti. “Aktgjykimi...

Haskuka nënshkruan peticionin “Duam zgjedhje!”

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka nënshkruar sot peticionin “Duam Zgjedhje”. Ky peticion ka nisur dje nga Lëvizja Vetëvendosje! Vetëvendosje kërkon zgjedhje të parakohshme. Ndërkaq, sot është...

19 raste me COVID-19- asnjë në Prizren

NËNTËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE NJËZET E KATËR TË SHËRUAR! Sot më 03 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...