16.5 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

Zbulohet letra e vetëvrasjes së Hitlerit

Ajo që shumë dyshohet se është “shënimi i vetëvrasjes” ose mesazhi final i Adolf Hitlerit, është publikuar, dhe do të shkojë në ankand këtë vit.

 

Në këtë letër, lideri nazist që e udhëhoqi Gjermaninë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka shkruar se Gjermania duhet të insistojë që trupi i tij të mbetet e të varroset në Berlin.
Image

“Unë dua të mbetem në Berlin, që kështu të marr pjesë, në betejën përfundimtare të Gjermanisë, dhe të jap një mesazh të mirë për ata që do të mbeten më pas” shkroi Hitleri më 24 prill të vitit 1945. “Në këtë mënyrë mendoj që i shërbejë më së miri Gjermanisë”.

Këtë letër ai ia ka dërguar Gjeneralit Ferdinand Schorner, i cili ka qenë një njeri i besuar i ideatorit të holokaustit.

Lideri gjerman vazhdoi “Për ju të tjerët, çdo përpjekje duhet të bëhet për ta fituar Berlinin. Ju mund t’ia dilni, duke bërë presion në frontin verior, sa më shumë që është e mundur”

Kjo letër është shkruar një javë para se Hitleri të bëjë vetëvrasje, ose të paktën ashtu mendohet, për shkak se ekzistojnë ende dyshime se ai ka arritur që të ikë në Argjentinë.

Sipas raportit zyrtarë, ai kreu vetëvrasje së bashku me gruan e tij, Eva Braun, më 30 prill të vitit 1945.

Ankandi Historik i Aleksandrit, ka vendosur në ankand këtë letër, me një çmim fillestar prej 30.000 euro. Ndërsa ofertat e para janë 60.000 deri më 80.000 euro.

Presidenti i kompanisë, Bill Panagopulos, e përshkroi letrën si një gjetje të rrallë, dhe si një mesazh para vetëvrasjes.

Kjo letër, gjithashtu e ka edhe shtesën, e cila është përgjigjja e Schornerit për Hitlerit, ku ndër tjera ai i kërkon që Furheri të largohet nga Berlini përmes frontit jugorë.

“Ju jeni garancia e vazhdueshmërisë së kombit tonë; vetëm nga ju çdo gjerman merr urdhëra, dhe prej teje udhëhiqet ushtria jonë” shkroi Schorner më 23 prill, 1945, duke shtuar “Ti je vetë Gjermania, nëse ju bini, bie e tërë Gjermania”.

Ankandi do të fillojë më 30 prill, dhe do të përfundojë më 1 maj, raporton Fox News.

(Kosova Sot)

- Advertisement -

Më Shumë

Bordi i përkohshëm i Postës: Ulëm pagat e menaxhmentit, limituam përdorimin e veturave zyrtare

Përmes një komunikate për media Bordi i Përkohshëm i Postës së Kosovës ka prezantuar të arriturat për periudhën prill – maj 2020. Sipas kësaj komunikate,...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Ekskluzive: Tërhiqet Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër në Qeverinë e re që pritet të votohet nesër. Klankosova.tv mëson se kjo ndodhi...

Pezullohet vendimi për dezinfektimin e mauneve që vijnë në Kosovë

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike prej sot ka pezulluar kontratën për pagesën e tarifës prej 22 eurove për dezinfektim të mauneve...

Gashi i LDK’së i kërkon Hotit të mos i shkarkojë anëtarët që i emëroi VV në borde

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës, prej ku ka dhënë një...

Kosovarët të pakënaqur me drejtirmin aktual të politikës në vend

Shtetasit e Kosovës janë të pakënaqur me drejtimin aktual të politikës në vend, kështu thuhet në anketën “Pulsi Publik 18” i realizuar nga Programi...

Kryeministri në ardhje paralajmëron shfuqizimin e vendimeve të Kurtit

Avdullah Hoti, i dekretuar për Shef të ri të Qeverisë, ka thënë se do të shfuqizojnë vendimet që pengojnë rifillimin e dialogut me Serbinë. Këtë...

Vazhdojnë gjysmëfinalet e Kupës së Kosovës, sot Ballkani – Feronikeli

Pritja e gjatë për ndeshje të futbollit të drejtpërdrejta në Kosovë mori fund të martën, kur Prishtina dhe Drenica u takuan në “Fadil Vokrri”....

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Saktësisht 53 raste aktive me koronavirus janë shtuar për një javë në Kosovë. Nga 199 sa ishin të shtunën e 30 majit, e shtuna...

Prizren, 27 fëmijë vijnë në jetë për tri ditë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 27 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Prizren: Aktakuzë kundër tetë personave për falsifikim të dokumenteve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve M.H., D.G., A.R., M.B., D.M., E.Xh., F.Xh., dhe B.A., për shkak...

Vajza e ish-deputetes pozon nga plazhi, mahnit me fotot e nxehta

Ada Deda, vajza e ish-deputetes demokrate Albina Deda është vënë shpeshherë në qendër të mediave, për shkak të fotove provokuese që ajo ndan me...

Lëvizja Vetëvendosje nuk hyn në seancë

Ka nisur seanca për votimin e Qeverisë së Avdullah Hotit.Në Kuvend mungon i gjithë Grupi Parlamentar i Lëvizjës Vetëvendosje. Më herët LVV nuk e kishte...

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Richard Grenelli edhe zyrtarisht ka dhënë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit. Ai do të mbetet i dërguar i posaçëm i administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi. “Sot...

Lajmet e Fundit

“Koronavirusi ka humbur fuqinë”, mjeku italian: Klinikisht nuk ekziston më

Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Pittsburgh thonë se koronavirusi duket se po dobësohet gjithnjë e më shumë. Dr Donald Yealy, kryetar i...

Brescia i ndërpret kontratën Mario Balotellit

Klubi i Brescia-s i ka ndërprerë kontratën Mario Balotellit, pasi sulmuesi nuk u paraqit për asnjë ditë në qëndrën stërvitore, pas rikthimit. “Il Messaggero”dhe “Gazzetta...

Prizren: Arrestohet grupi që merrej me falsifikimin e diplomave shkollore (Video)

Tetë persona që merreshin me falsifikimin e diplomave të shkollës së mesme dhe aftësimit profesional, kanë rënë në duart e autoriteteve të rendit. Prokurori nga...

“Çfarë pamje”, Wanda Nara provokon fansat me postimin e fundit

Wanda Nara nuk mund të mos provokojë. Herë me deklaratat e saj në media, herë me postimet në rrjetet sociale. Në llogarinë e saj...

Kosova nuk bën teste për COVID-19 për ata që udhëtojnë jashtë

Qytetarët e Kosovës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe u duhet testi nëse janë të sëmurë me sëmundjen COVID-19, nuk mund ta bëjnë...