12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

16 vjet nga masakra në Reçak

Masakra e RecakutSot, më 15 janar 2015, bëhen 16 vjet nga masakra serbe në Reçak. Në atë ditë, më 15 janar 1999, nga forcat policore serbe u vranë mbi 45 civilë shqiptarë.

Atëherë kjo masakër kishte zënë vend në mediet dhe kancelaritë e shteteve më me ndikim në botë.

Shefi i misionit të OSBE-së, Wiliam Walker kishte shkuar në vendin e krimit shumë shpejt dhe kishte drejtuar gishtin nga lugina e masakrës duke e përcaktuar krimin me tri fjalë: krim kundër njerizimit.

Në 16 vjetorin e kësaj masakre në Reçak do të qëndrojnë kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.

Më Shumë

Pse iu bashkuan Masonerisë, presidentët amerikanë

Disa cituan Zotin, të tjerë folën për bamirësi, të mira për njerëzimin. 14 presidentë amerikanë kanë qenë Masonë, një shoqëri që rreket të forcojë...

A do të ekzekutohen pagat për mësuesit grevistë?

Ajo që vazhdon të mbetet e paqartë në këtë situatë është forma e ekzekutimit të pagave për grevistët. Drejtorët komunalë të Arsimit ka nisur...

Lajmet e Fundit