9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

20 të vrarë gjatë luftimeve në Tripoli

tripol1Qeveria e Libisë, ka thënë sot se mbi 20 persona janë vrarë në përleshjet e fundit në mes të fraksioneve të ndryshme që duan të marrin aeroportin e Tripolit nën kontroll.

Fraksionet rivale të përkrahura nga brigada aleate nga Misrata dhe Zinatni, kanë luftuar për gati tri javë për të kontrolluar aeroportin e kryeqytetit. Këto luftime kanë qenë shpërthimi më i madh i dhunës prej luftimeve të vitit 2011 që çuan deri te fundi i regjimit të Muamer Gadafit.

Një numër i madh i të huajve ndërkohë janë evakuar nga shteti i Afrikës Veriore prejse nisen luftimet.

Të fundit që janë larguar janë 100 qytetarë të Britanisë së Madhe.

Qyteti ka qenë më i qetë mëngjesin e së dielës, me përjashtim të disa shpërthimeve sporadike, raporton Reuters.

Më Shumë

Policia në kërkim të një të dyshuari për “ngacmim” në Prizren

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim”, i cili ka ndodhur më datë  28/02/2023, ora...

Arrestohet një person në Prizren për dhunim

Një rast dhunimi ka ndodhur gjatë të dielës në Prizren. Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka njoftuar se ka arrestuar personin e dyshuar...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit