12.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

32 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit

Sot janë bërë 32 vjet nga vdekja e Llazar Gushos, i njohur si Lasgush Poradeci.

Ai lindi në Pogradec më 27 dhjetor të vitit 1899 ndërkaq ndërroi jetë në Tiranë më 12 nëntor, 32 vjet më parë, njofton Klan Kosova.

Ai la pas një pas një krijimtari të bukur që fitoi zemrën e lexuesit dhe kishte tërhequr vëmendjen e disa studiuesve të shquar të kulturës si Eqrem Çabej, Skënder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare dhe të tjerë.

Më Shumë

Arrestohet një person në Rahovec, dyshohet se në gjendje të dehur e ka sulmuar fizikisht gruan e tij

Një person është arrestuar dje në fshatin Xërxë të Rahovecit pasi dyshohet se nën ndikimin e alkoolit e ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima...

Ndërron jetë mësimdhënësja, Drita Zogaj -Krasniqi

Ka ndërruar jetë mësimdhënësja, Drita Zogaj Krasniqi Lajmin për vdekjen e saj e ka bërë vë ditur drejtoresha e Drejtorisë së Arsimit në Prizren, Luljeta...

Lajmet e Fundit