16.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Vendoset pllakë falënderuese në shtëpinë e Isak Paçarizit që ishte në shërbim të UÇK-së

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë pjesë në vendosjen e pllakës falënderuese në shtëpinë e Isak Paçarizit që ishte në shërbim të UÇK-së.

“Në Dragobil të Malishevës, në shtëpinë e bacës Isak Paçarizi, e cila gjatë vitit 1998 ishte vënë në shërbim të UÇK-së dhe shërbente si bazë e batalionit të Rahovecit, komanduar nga Xhelal Hajda-Toni, sot në përvjetorin e 23-të të kujtimit të Epopesë së Rahovecit dhe nderimit të të rënëve për liri, së bashku me bashkëpunëtorë, bashkëluftëtarë e miq, nderuam sakrificën për liri, shpalosëm dëshmi të kujtesës historike përmes një pllake modeste të mermerit që do të shërbejë si dëshmi e përjetshme të historisë sonë më të re. Kjo pllakë mermeri është edhe një dëshmi që tregon për rolin dhe kontributin e madh të familjeve që shtëpitë e tyre dhe gjithçka patën i vunë në shërbim të luftës për liri e të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka thënë kryetari Latifi.

 

 

Ai ka thënë se duhet të jemi krenarë me të kaluarën tonë.

“Do të vazhdojmë pa u ndalur, edhe në këtë mënyrë me institucionalizimin dhe shënjimin e vlerave tona kombëtare dhe historike. Mirënjohje dhe vlerësim përjetë për familjet që i kthyen shtëpitë e tyre në baza të të luftës së UÇK-së”, ka thënë Latifi.

Më Shumë

SBASHK-u nuk ndryshon qëndrim: Greva vazhdon

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës  ka bërë të ditur se greva në arsim do të vazhdojë. SBASHK-u me anë të një...

Arrestohet personi i kërkuar në “Bajram Curr” të Prizrenit

Një person i kërkuar është arrestuar në lagjen “Bajram Curri” në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër ë gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së...

Lajmet e Fundit