18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Gjyqësori heq dorë nga Stema e Republikës

Gjykata-qekiqiGjyqësori ka hequr dorë nga përdorimi i Stemës së Republikës së Kosovës. Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) i ka urdhëruar të gjitha gjykatat që në komunikimin e brendshëm dhe të jashtëm të përdorin vetëm stemën e vet.
Vendimin për heqje e ka marrë më 30 dhjetor 2013 pas ndryshimit të stemës së vjetër, kurse nga 3 janari ka hyrë në fuqi ky vendim.

KGJK i ka njoftuar gjykatat se prej 3 janarit nuk përdoret më stema e vjetër dhe ajo e Republikës së Kosovës.

Heqjen e stemës KGJK-ja e ka bërë dy muaj pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kishte hequr elementet e shtetit, duke përfshirë stemën nga fletëvotimet. Këtë e kishte kërkuar pala serbe në bisedimet që po zhvillohen në Bruksel. Kishte kërkuar që një gjë të tillë ta bëjë edhe gjyqësori, çka ishte kundërshtuar. /Koha Ditrore/

Më Shumë

139 vite më parë Statuja e Lirisë mbërrin në portin e NewYork-ut

Sot 139 vite më parë, simboli i lirisë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka mbërritur në portin e New York-ut. Statuja e Lirisë është...

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur sot në orët e hershme të mëngjesit në autostradën Prishtinë-Prizren. Vetura është djegur rreth orës 02:40. Telegrafi ka kontaktuar me Policinë e...

Lajmet e Fundit