30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

500 policë në ditën e zgjedhjeve në veri, ROSU në gatishmëri

Policia kosovesNë veri të Kosovës, me rastin e mbajtjes së nesërme të zgjedhjeve parlamentare, do të angazhohen 500 policë të Policisë së Kosovës që do të përkujdesen për mbarëvajtje të votimeve dhe që çdo gjë të kalojë pa probleme.

Shefi rajonal i Policisë së Kosovës Zhelko Bojiq i ka thënë Tanjugut se drejtoria rajonale e Policisë së Kosovës “Mitrovica – veri ” e ka bërë planin operativ me të cilin është paraparë angazhimi i 476 policëve gjatë mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare.

“Afër çdo vendvotimi do të angazhohet një numër i madh nëpunësish policorë detyrë e të cilëve është të përkujdesen për sigurinë e qytetarëve. Veç kësaj, do të shtohen edhe patrullat mobile e këmbësore policore”, ka thënë Bojiq.

Ai ka shtuar se në gjendje gatishmërie do të jenë edhe pjesëtarët e njësisë speciale (ROSU) të cilët në rats nevoje do të jenë të gatshëm për ndërhyrje.

Sigurinë gjatë zgjedhjeve, pos Policisë së Kosovës do ta kryejnë edhe ushtarë të KFOR-it e policë të EULEX-it.

 

Më Shumë

Limaj merr pjesë në inaugurimin e “Kalasë së UÇK-së” në Prizren

Fatmir Limaj, kryetari i Nismës Socialdemokrate, mori pjesë në inaugurimin e kompleksit "Kalaja e UÇK-së" në Arbëri të Vërrinit në Prizren. Në këtë ceremoni...

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Lajmet e Fundit