5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

AGK dënon dhunën e ushtruar ndaj gazetarëve të RTK-së

AGPK-logoEdhe Asociacioni i Gazetareve të Kosovës ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj gazetareve të RTK-së

Shpreh shqetësim për dhunën e ushtruar gjatë protestës së sotme në Prishtinë, ku si pasoj u lëndua kolegu Aleksandra Jovanovic dhe kameramani Bojan Koshani nga RTK2.

Dhuna e shfrenuar grupore ndaj gazetareve është akt i shëmtuar, qyqar dhe skandaloz i cili nuk përkon me një shoqëri të lirë dhe demokratike.

Sulmet ndaj gazetarëve, të çfarëdo lloj përkatësie etnike qofshin ata, janë të papranueshme. Vlerësoj se aktet e tilla nuk janë të drejtuara vetëm ndaj individëve, por ndaj lirisë së mediave, fjalës së lirë dhe ndaj të drejtës së qytetarëve për të qenë të informuar.

Më Shumë

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë, pasi i ofroi policit në Kosovë 20 euro ryshfet

Policia e Kosovës ka arrestuar të hënën në mbrëmje në pikë-kalimin kufitar të Vermicës një shtetas të Shqipërisë. Policia ka njoftuar të martën, se arrestimi...

Lista me 10 këngët e dashurisë që i dëgjon kryeministri Kurti

Deputetja e Vetëvendosjes, Tinka Kurti, e ka publikuar listën me 10 këngët e dashurisë që dëgjohen nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Duke qenë se...

Lajmet e Fundit