1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Akademi Përkujtimore në përvjetorin e vdekjes të Prof. Dr. Sabahajdin Cena

Në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren, të premten është mbajtur Akademi Përkujtimore në 1-vjetorin e vdekjes të Prof. Dr. Sabahajdin Cenës, organizuar nga Fakulteti i Filologjisë. Në këtë akademi përkujtimore përpos menaxhmentin të universitetit, stafit, studentëve e ish-studentëve, për të nderuar figurën e tij kanë marr pjesë edhe shumë intelektual, bashkëveprimtar e bashkëvendës përfshirë edhe familjarët e profesor Cenës.

 

Rektori i Universitetit, Prof. Asoc. Dr. Mentor Alishani, në fjalën e tij para të pranishmëve e vlerësoi lartë figurën e profesorit Cena, i cili njëkohësisht e kishte edhe profilin e eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Rektori Alishani theksoi se, edhe pse nuk e ka njohur personalisht, shpesh kujtohet ai nga kolegët e tij mësimdhënës të Universitetit dhe se ka arritur ta njoh përmes veprës dhe kontributit të tij të çmuar me vepra, që i ka mbetur trashëgim brezave të ardhshëm.

Dekani i Fakultetit të Filologjisë, Prof. Asoc. Dr. Xhafer Beqiraj, theksoi se Profesor Cena nuk ishte thjesht një pedagog, por një misionar i arsimit, një udhëheqës i pasionuar dhe një frymëzues i vërtetë për brezat e rinj. “Ai nuk kufizohej vetëm në sallat e mësimit, por shtrihej edhe në rolin e hulumtuesit e shkencëtarit. Me karrierën e tij të pasur, prof. dr. Sabahajdin Cena nuk është thjesht një emër në historinë e arsimit shqiptar, por një dritare që na tregon se si dija, guximi dhe përkushtimi mund të ndikojnë thellë në shoqëri dhe në formimin e brezave të rinj.”, theksoi Dekani Beqiraj.

Prof. Asoc. Dr. Flamur Shala, kryetar i këshillit organizativ të Akademisë Përkujtimore theksoi se Profesor Sabahajdin Cena ishte intelektual, atdhetar, studiues e profesor e luftëtar, kronikan i betejave luftarake, orator i zoti me fjalime motivuese atdhetare në luftë, orator i zjarrtë nëpër manifestime, tubime përkujtimore, tribuna shkencore, përherë. “Ishte frymëzues për të krijuar e për të luftuar për më të mirën, për të ardhmen. Ai konsideronte se përherë ka një të tashme që të shtyn të punosh për të ardhmen. Pjesë e rëndësishme e së tashmes është kujtesa. Pa kujtesë nuk ka të ardhme”, theksoi profesor Shala.

Prof. Asoc. Dr. Vjollca Dibra, ish-asistente në lëndët që ka mbajtur profesori i ndjerë, e kujtoi bashkëpunimin e tij me emocione.

“Çdo kujtim, a rikujtim, në të vërtetë, s’është veçse një seancë përshpirtjeje, një takim spiritual me ata që më s’janë, me ata që shkuan në botën e përjetshme. Nganjëherë mendoj se fjalët vërtet janë të pafuqishme për të dhënë profilin tënd. Ti s’je më midis nesh në kuptimin fizik, por do të jesh përherë me ne e në ne me mirësinë tende, shpirti yt është një dritë që do të na udhëheqë gjithmonë. Prandaj e kujtojmë, prandaj e rikujtojmë, prandaj e përkujtojmë. Qoftë i përjetshëm kujtimi për të!”, u shpreh e emocionuar prof. Dibra.

Ndërkaq, kryetari i komunës së Rahovecit, theksoi se profesori Cena shkroi shumë artikuj shkencor, botime e kronika, për të gjallët e të vdekurit, duke na lënë një trashëgimi të pasur kombëtare. Arkivi i tij përbëhet nga aq shumë dosje e artikuj, sa që do të duhet kohë e ekipe hulumtuesish për t’i analizuar e sistemuar. Ishte “enciklopedi në lëvizje”, prandaj boshllëku që ka lënë është e zorshme të përmbushet.

Duke qenë i tillë, Profesor doktor Sabahajdin Cena u bë sinonim i njeriut të angazhuar në shkencë, sinonim i njeriut të odave të burrave, i njeriut të përkushtuar në profesionin e edukatorit të brezave, i njeriut që i kishte hije vendi e kuvendi, i njeriut që në kohën kur u dha kushtrimi i lirisë u bë një me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës dhe u bë kronisti e historiani i luftës dhe i qëndresës së luftëtarëve të lirisë dhe popullit shqiptar.

“E njihte Atdheun cep më cep. Thënë me pak fjalë – ishte arkiv i gjallë i luftës çlirimtare dhe i pasluftës. Dhe ai dinte ta gdhendte fjalën e ta nxirrte të duhurën për secilin dëshmor, për secilën betejë e përpjekje, për secilën zemër të lënduar nëne, babai, motre, gruaje, djali apo vajze të të rënëve. Ua shëronte plagët e shpirtit duke i ngushëlluar me fjalët më të zgjedhura, “bijtë tuaj nuk ju kanë koritur, prandaj mbajeni kokën lart”, u thoshte Profa. Ashtu siç e thoshte shpesh edhe vetë; “fundi stolis veprat”. Këtë mesazh e kam edhe unë për familjarët e Profës, për shokët e bashkëpunëtorët e tij të shumtë: krenohuni me punën, përkushtimin, luftën dhe bëmat e profesorit tonë të nderuar Prof. dr. Sabahajdin Cena, emri i të cilit do të jetojë edhe përtej jetëve tona të shkurtra”, theksoi  Latifi.

Alfredi, djali i profesorit të ndjerë, u shpreh mirënjohës për Universitetin “Ukshin Hoti” për kujtimin e jetës dhe veprës së profesorit Sabahajdin Cenës, në njëvjetorin e shkuarjes në amshim.

 

Më Shumë

Gjendja e Lirisë/ Durak Thaçi kërkon largimin e Ramadan Kiçes

Njëri nga anëtarët e komisionit për dhënien në menaxhim privat të KF “Liria”, Durak Thaçi, ka reaguar përmes një postimi në Facebook, rreth gjendjes...

Rrezikon deri në katër vite burg, ja kur pritet që gjykata të marrë vendimin për Luiz Ejllin

Luiz Ejlli gjithashtu edhe fituesi i “Big Brother VIP 2”, ende nuk i ka mbyllur problemet me drejtësinë. Gjykata e Fierit më datën 26...

E përsosur je

Lajmet e Fundit