1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

AKV “Gjilani” u kthye nga Bullgaria, pati katër paraqitje të suksesshme

AKV GjilaniAnsambli i Këngëve dhe Valleve “Gjilani” është kthyer nga Bullgaria, ku mori pjesë në ,,Festivalin e të rinjve të Ballkanit” në qytetin turistik, Sandanski. Ky ansambël atje pati katër paraqitje të suksesshme, veçanërisht në natën finale, kur para mbi 5000 shikuesve interpretoi valle e lojëra burimore, me koreografi e veshje kombëtare dhe kolorit të pasur. Ansambli u prit jashtëzakonisht mirë nga publiku.

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Gjilani” është kthyer nga Bullgaria, ku mori pjesë në ,,Festivalin e të rinjve të Ballkanit” në qytetin turistik, Sandanski. Ky ansambël atje pati katër paraqitje të suksesshme, veçanërisht në natën finale, kur para mbi 5000 shikuesve interpretoi valle e lojëra burimore, me koreografi e veshje kombëtare dhe kolorit të pasur. Ansambli u prit jashtëzakonisht mir nga publiku.

Në këtë ngjarje kulturore Ansambli i Këngëve dhe Valleve ,,GJILANI” është paraqitur krahas pothuajse të gjitha shteteve ballkanike.

Festivali kishte karakter revyal dhe program të larmishëm .

Pjesëmarrja e Ansamblit, si përfaqësues i Komunës së Gjilanit dhe Republikës së Kosovës, u vlerësua jashtëzakonisht e suksesshme.

Pjesëmarrja e AKV “Gjilani” në këtë Festival u mundësua nga Komuna e Gjilanit – Zyra e Kryetarit dhe Drejtoria për Kulturës, Rinisë dhe Sport.

Më Shumë

Xhaka “Ylli i Javës”

Federata e Futbollit e Kosovës dhe sponsori i Superligës, Albi Mall vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i Javës”.   Ky çmim për javën e 16-të në...

Mbahet punëtoria për hartimin e planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit

Të martën është mbajtur punëtoria “Hartimi i planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit për vitin 2024”, që parashihet me kornizën ligjore...

Lajmet e Fundit