8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Aprovohet kërkesa që të ridëgjohet dëshmitari në rastin ku ish-inspektori Komunës së Prizrenit po akuzohet për korrupsion

Gjykata Themelore në Prizren ka aprovuar kërkesën e prokurorisë që të ridëgjohet dëshmitari Fahil Hoxha në rastin ku ish-inspektori i Ndërtimtarisë, Nexhmedin Musliu po akuzohet për korrupsion pasi nuk e ka ndaluar një ndërtim që ka tejkaluar lejen.

Kërkesa e Prokurorisë është aprovuar pas pranimit të dokumentacionit lidhur me pranim dorëzimin e lëndëve pranë Drejtorisë së Inspektorateve, sektori i ndërtimtarisë,

Prokurorja Ervehe Gashi tha se nga shkresat e datës 5 korrik 2021, të nënshkruara nga Fahil Hoxha koordinator i Drejtorisë së Inspektorateve dhe Edon Muqaj, drejtor, rezulton se Komuna e Prizrenit, respektivisht sekretariati i kësaj drejtorie nuk ka procesverbal për pranimin dhe dorëzimin e lëndëve ashtu siç ka deklaruar dëshmitari Hoxha.

Sipas saj, dokumentet zyrtare kanë ardhur prej Komunës së Prizrenit shihet se shkresën e ka nënshkruar edhe dëshmitari Hoxha, për të cilin ka thënë duhet të ftohet edhe një herë të dëshmojë.

Më pas kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Raima Elezi, ka aprovuar kërkesën e prokurores Gashi për ridëgjimin e dëshmitarit Hoxha, si dhe kërkesën e mbrojtjes për dëgjimin e ish-inspektorit të ndërtimit Bashkim Krasniqi në cilësi të dëshmitarit.

Në anën tjetër, mbrojtësit e të akuzuarit Musliu, avokatët Blend dhe Gent Gjini, kanë kundërshtuar propozimin e prokurores Gashi.

Sipas avokatit Gent Gjini, dokumenti zyrtarë i siguruar nga gjykata nuk përkon me propozimin të cilin e ka parashtruar mbrojtja.

Ai i ka propozuar gjykatës që  dokumentin e siguruar të mos e administroj si provë me arsyetimin se periudha kohore në dokumentin zyrtarë të Drejtorisë së inspektorateve ka datë tjetër, me dispozitivin e aktakuzës.

Po ashtu edhe i akuzuari Musliu e ka kundërshtuar administrimin e këtij dokumenti si provë.

“Dokumenti i siguruar nga Drejtoria e Inspektorateve fletë për një objekt tjetër të Mehmet Palushit, për një kohë tjetër, do të thotë prej 23 maj 2016, ndërsa unë jam i akuzuar për një objekt tjetër” tha i akuzuari Musliu.

Seanca e radhës për këtë rast u caktua me 27 gusht 2021 me fillim në ora 09:00.

Ndryshe, në aktakuzën e Prokurorisë Themelore Prizren, të ngritur më 25 shtator 2019, i pandehuri Nexhmedin Musliu akuzohet për veprën penale të keqpërdorimit të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Ai akuzohet se prej datës 21 nëntor 2016 e në vazhdim, në Prizren, në cilësinë e personit zyrtar-inspektor komunal i ndërtimit, duke shfrytëzuar detyrën zyrtare apo autoritetin zyrtar, nuk i përmbush detyrat zyrtare të tij me qëllim të përfitimit të dobisë për tjetrin.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari nuk e inspekton dhe nuk ndërmerr veprime kundër mbindërtimit pa leje të bërë nga investitori Mehmet Palushi, i cili duke ndërtuar objektin e tij ka tejkaluar lejen për një etazhitet, leje kjo e lëshuar nga Drejtoria për Urbanizëm dhe Planifikim Hapësinor në Komunën e Prizrenit.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Musliu, duke mos ndërmarr veprime, i ka mundësuar Mehmet Palushit ndërtimin edhe të një kati dhe mos pagesën e taksave komunale, ndërsa Kuvendit Komunal i ka shkaktuar dëm në vlerën e taksave të papaguara dhe ka dëmtuar infrastrukturën e qytetit në zonën e ndërtimit “Qylhan”.

Me këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorim i detyrës apo autoritetit zyrtar”.

Ai është i përfshirë edhe në disa raste të tjera në procese gjyqësore që kanë të bëjë me veprën e njëjtë penale./BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

Raffaella Fico tani e quan vëlla, por dikur jo: “Nuk kam dashuruar askënd si Balotellin”

Nga Shtëpia e Vëllait të Madh Vip, Raffaella Fico, njëra nga konkurrentet e programit, ka folur për cështjet e dashurisë dhe modelja ka vecuar...

Tre gjigantët anglezë planifikojnë të testojnë vendosmërinë e Dortmundit për Bellinghamin

Klubet e mëdha të Ligës Premier janë të bindura se Borussia Dortmund do të shesë mesfushorin Jude Bellingham në verën e ardhshme. Bellginham ka befasuar...

MPB: Nga sot qytetarët mund të pajisen me targa të përkohshme në të gjitha Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve

Nga e marta qytetarët mund të pajisen me leje të përkohshme për targa në të gjitha Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve. Kështu thuhet një njoftimin...

Romagnoli: Ky është Milani im më i fortë

Për shkak edhe të menaxherit, në ditët e fundit është përfolur për një kalim te Juventusi pas një viti kur t’i ketë skaduar edhe...

Aksident në Prizren, ka të lënduar rëndë

Një aksident trafiku  i rëndë ka ndodhur para disa minutash në rrugën Prizren-Reqan. Sipas informacioneve, nga ky aksident kanë mbetur disa persona të lënduar rëndë. Të...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Vajzat e Kosovës me suksese edhe në karate

Rinesa Osmani nga klubi i karatesë “Fushë Kosova”, këtë fundjavë është shpallur nënkampione në kategorinë junior deri në 59-të kilogramë, në Ligën Botërore të...

Kandidati i PDK-së për Kuvend të Prizrenit, Islam Ukimeri: PDK-ja do të bëjë me shumë për artin

Kandidati i PDK-së për Kuvend të Prizrenit, Islam Ukimeri ka takuar Arbnor Gashin një talent i ri i muzikës. Postimi i plotë Pas një dite të...

Erdogan dhe Putin pritet të takohen për të biseduar për Sirinë

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, brenda këtij muaji pritet ta vizitojë Rusinë dhe do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Ata do...

Duda Balje, serbëve: Provokimet tuaja për ne janë frymëzim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka shpërndarë në llogarinë e saj në Facebook pamje të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga pikat...

Nëntëvjeçari sulmohet për vdekje nga pitbulli

Një nxënës u sulmua për vdekje nga pitbulli i një mikeje të familjes pasi ishte lënë vetëm me të. Frankie MacRitchie, nëntëvjeçar, pësoi plagë vdekjeprurëse...

Policia shqiptoi mbi 1,400 gjoba për shkelësit e masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shqiptuar 1,438 tiketa për shkelësit e masave anti-COVID në tërë...

Prizren, 30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar sot masën nga një muaj paraburgim ndaj të pandehurve F.R., dhe SH.B.., për...

Totaj takoi veteranët e UÇK-së në Piranë

Kandidati i PDK-së për kryetar të komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj ka takuar dje veteranët e UÇK-së të fshatit Piranë. Ai vlerësoi lartë kontributin e...

Shqiptohen 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shqiptuar 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID, raporton Policia e Kosovës. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuar...

Lajmet e Fundit