2.6 C
Prizren
E diel, 24 Janar, 2021

Arben Fetoshi: PDK-ja përfaqëson vetëdijen politike

Profesori Arben Fetoshi ka aderuar në Partinë Demokratike të Kosovës.

Ai tregon arsyet pse vendosi të bëhet pjesë e këtij subjekti politik.

Postimi i plotë

Sot kam marrë një vendim jo të lehtë por besoj të drejtë, duke u bashkuar me Partinë Demokratike të Kosovës dhe ekipin e profesor Enver Hoxhajt për sfidën e zgjedhjeve të 14 Shkurtit.

Me shpresën që kjo datë të simbolizojë një fillim të ri të politikës, për më shumë UNITET, guxim dhe përkushtim në shërbimin ndaj vendit, angazhimin tim publik do ta vazhdoj në sferën më komplekse të komunikimit ku projektohen orientimet dhe dinamikat e proceseve shoqërore, me bindjen se duhet të bashkohemi të gjithë për t’i përballuar me sukses kërcënimet aktuale ndaj shëndetit, demokracisë dhe shtetndërtimit.

Duke e kuptuar plotësisht pezmin e qytetarëve, të akumuluar ndër vite si pasojë e gabimeve jo të pakta, më lejoni të shpreh po ashtu brengën time të thellë për tendencat rrënuese ndaj republikës.

Angazhimi sistematik me metoda të sofistikuara propagandistike i Serbisë dhe Rusisë konsiston në dy qëllime: – ta thellojë mosbesimin, pashpresën e demoralizimin qytetar, dhe – ta dëmtojë themelin e shtetit përmes goditjeve ndaj UÇK-së. Këto qëllime serbo-ruse mund t’i pengojmë vetëm të bashkuar, duke punuar për rritjen e mirëqenies qytetare, përmes nxitjes së talentit, kompetencës, sundimit të ligjit, por dhe përmes një sistemi vlerash që sublimon sakrificën e brezave dhe gjakun e dëshmorëve të UÇK-së.

Në frymën e përkushtimit që kemi dëshmuar bashkë me shumë shokë e shoqe gjatë luftës për t’i BASHKUAR forcat çlirimtare në frontin e UÇK-së, shpresoj të gjej mbështetjen për të vazhduar edhe sot, në frontin e PDK-së.

PDK-ja përfaqëson vetëdijen politike shtetërore dhe forcën transformuese të vendit e të vetevetes. Kur lideri i saj, Kadri Veseli ndërmori hapa të rëndësishëm në rrugën e reformës, ajo u godit padrejtësisht nga Gjykata Speciale. Por, aktakuza ndaj krerëve të UÇK-së, nuk është përndjekje ndaj tyre si individë, por ndaj shtetit të Kosovës.

Vizioni i Kadri Veselit nën shembujt e nismave të tij si ajo për hetimin e Privatizimit, partia që përfaqëson artikulimin politik të vlerave të UÇK-së, konsistenca politike ndaj partneritetit me SHBA-të dhe Bashkimin Europian si orientim dhe qëllim, si dhe besimi në lidershipin e Kryeministrit në Ardhje, Enver Hoxhajt, kanë qenë shtytjet kryesore drejt kësaj adrese politike. Prandaj, i falënderoj sinqerisht për vlerësimin dhe për ftesën.

Si profesor i komunikimit, uroj që këto zgjedhje të shënojnë kthesë cilësore edhe sa i përket diskursit e gjuhës politike, në mënyrë që t’i kursejmë qytetarët nga polarizimi dhe degradimi i debatit publik.
Juaji,

Arben Fetoshi
#pdk

- Advertisement -

Më Shumë

Nisma Sociademokrate pritet ta bëjë sot publike listën e kandidatëve për deputetë

Nisma Socialdemokrate është e vetmja parti që ende nuk e ka bërë publike listën e kandidatëve për deputetë. Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj thotë...

Përballje shumë interesante në elitën e basketbollit

Në mesjavë zhvillohet xhiroja e 16-të në Superligën e Kosovës në basketboll, ndërsa në program do të jenë takime tejet interesante. Takimi i parë do...

Dua Lipa flet për mënyrën se si u përhapën thashethemet për “shtatzëninë” e saj

Dua Lipa qeshi me thashethemet e shtatzënisë së mundshme, duke këmbëngulur se nuk po pret fëmijën e saj të parë me të dashurin Anwar...

Qeveria ndan 30 euro shtesë për pensionistet që marrin deri në 100 euro

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot, ka marrë vendim që të ndahen 30 euro shtesë për pensionistet që marrin deri...

Banorët e fshatit Nushpal të Rahovecit ankohen për mungesë të trotuarit: Po rrezikohen fëmijët

Banorët në fshatin Nushpal në Komunën e Rahovecit, po ankohen se rruga “Liria” ka mungesë të trotuarit, gjë kjo që po rrezikon fëmijët dhe...

Xhavit Ukaj zëvëndësohet me djalin e tij

Xhavit Ukaj, kandidat për deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), nuk do mund të kandidojë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen...

Nezir Çoçaj i ftuari i radhës nga Specialja

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së Has, sot ka bërë të ditur se ish pjesëtari i UÇK-s, Nezir Çoçaj është i ftuari i...

Dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë nga orteku në Zvicër

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës. Ende nuk dihet identiteti...

Qeveria dhe SBASHK-u arrijnë marrëveshje për Kontratën kolektive, sot pritet të nënshkruhet

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se sot me përfaqësuesin e Sindikatës së Bashkuar të Arismit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj...

Gjykata dënon dy ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Gjykata ka shpallur aktgjykim dënues ndaj dy (2) të akuzuarve për veprën penale keqpërdorim i pozitës apo autoriteti zyrtar. Gjykata Themelore në Prizren, ka shpallur...

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

225 raste të dhunimeve seksuale në gjashtë vjetët e fundit në Kosovë

Në gjashtë vjetët e fundit, në Kosovë kanë ndodhur 225 raste të dhunimeve seksuale, të cilat janë raportuar në Policinë e Kosovës. Vitin e...

Zhduket një vajzë në Prizren, rasti lajmërohet nga babai

Është zhdukur një vajzë në Prizren. Rasti është lajmëruar nga babai. ”Ankuesi ka raportuar se vajza e tij viktima femër kosovare është larguar nga shtëpia dhe...

Ish-prokurori Hoxha tregon pse iu kthye politikës

Ish-kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, në Interaktiv të KTV-së ka dhënë arsyet pse ka vendosur t’i kthehet politikës dhe të garojë...

Nëntë të vdekur dhe 294 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Nëntë persona kanë vdekur dhe 294 raste me COVID-19 janë regjistruar sot në Kosovë. Sipas njoftimit nga IKSHPK-ja, gjatë 24 orëve të fundit, në...

Kërkohet nga Belgjika, arrestohet në Morinë 52-vjeçari nga Kosova

Një qytetar 52-vjeçar nga Kosova është arrestuar në Morinë për llogari të autoriteteve belge. Sipas policisë në pranga është vënë A.V., 52 vjeç, banues...

Lajmet e Fundit