0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Basha-lideri më i votuari i demokratëve

OpinionRamiz LUSHAJ
1.
Pamëdyshje e qartas, qyshse nga vizita e të parit president amerikan në detyrë Xhorxh Ë. Bush në Shqipëri më 10 qershor 2007, në skenën politike e në rrethe publike 33 vjeçari Lulzim Basha, kësokohe në moshën e martirizimit të Krishtit, po shihej në përditësi si pasardhës i Sali Berishës jo vetëm në Partinë Demokratike. Mediat e radarën dhe i paraprinin këtij realiteti në ecuri kohore deri me cilësime ndaj Bashës si “djalë i artë i Demokracisë”, “princ i integrimeve shqiptare”, etj., apo diplomacia amerikane si “një yll në ngjitje”. Këto, përveç sulmeve të kundërshtarëve politikë të majtë, i oazuan cmirë politike edhe brenda PD-së, aqsa ndokush në kryesinë e saj i artikulonte marazet e tallazet e veta me zë e figurë edhe në televizione, po antarësia demokrate e simpatizantë të Bashës nuk i vuni si kandidat rival “të rrezikshëm” në anën tjetër të peshores politike asnjanin prej këtyre figurave të së djathtës, veçse i artikulonin me thaniet: “ai/ajo e ka inat”, etj., dhe ndokujt këto qëndrime iu kthyen edhe në bumerang politik.

Në PD, tashma, në harkun kohor prej rreth shtatë vitesh, ekziston “Fryma Basha” për zgjedhjen e tij kryetar i saj, e cila është një frymë e shumëfishtë: kombëtare-shqiptare dhe euro-atlantike, politike e publike, e cila nuk është çështje vetjake e karierës së Bashës në protoganizmin e tij si kandidat potencial, nuk është në dëshirën apo në duart e Berishës ose ndonjë “klani oligarko-partiak!” (siç pretendon, kryesisht e majta).

“Fryma Basha” u shfaq në disa evente të mëdha: qyshse më 2005 kur PD ishte në opozitë dhe Lulzim Basha ishte kordinator i KOP, zëdhënës i fushatës së PD dhe u zgjodh deputet i Tiranës; qyshse më 2009 kur kryesonte fushatën e listën e PD-së në Qarkun e Elbasanit; qyshse më 2011 kur garoi fitimtar për kryetar i metropolit shqiptar përballë kryetarit të PS-së Edi Rama, të cilave iu dha fytyrën dhe formën e vet. Përkundrazi: rivali i tij Sokol Olldashi, ndonëse një vlerë e çmuar e PD-së, pavarësisht nga vitet e postet kontributive në PD, nuk ka arritë të krijojnë një frymë të tillë me emrin e tij.

Natyrisht “Fryma” të tilla tradicionalisht çojnë në fitore, prandaj dhe “Fryma Basha” është vet “frymëmarrja elektorale e PD” më 22 korrik 2013, është “Fillimi i Ri” dhe vizionet e reja të PD si për zgjedhjet vendore (2015) e ato parlamentare (2017), shpirti e ritme të së cilës prej kohësh po ravijëzohen edhe si “Frymëzimi Basha”.


2.
Kryeministri në detyrë Sali Berisha, krijoi epokë në historinë shqiptare, po me dorëheqjen nga kreu i PD-së, ky lider historik i saj, solli një boshllek të menjëhershëm e tejet të madh në këtë forcë politike historike mbi dydekadore. “Ndoshta, siç thotë Olldashi – mundej që Berisha ta caktonte vet pasardhësin dhe ne do ta pranonim realisht”.

Një kandidat i vetëm, qoftë edhe i formatit të madh si Lulzim Basha, në elektoriadën partiake nuk do ta mbushte krejtësisht këtë vakum shumëdimensional dhe fitorja e tij pa rival përballë do të ndiqej me bjerrje soliditeti, veçanarisht nga ndonjë oponent apo oponencë e tij brenda PD-së.
Prania në garë edhe e Sokol Olldashit, rreth 6 vjet ministër i Transporteve e Punëve Publike, i bante nder procesit elektoral, plotësonte ndjeshëm vakumin e lidershipit historik, po ky kandidat deri ditët e fundit të mbylljes së fushatës nuk ia arriti të krijonte një imazh real, të bindtte thellësisht e gjerësisht antarësinë (e publikun) se nuk ishte në “garë-lojë”, por në betejë elektorale.

Një nga arsyet elektorale të mos krijimit të imazhit si kandidat real ishte edhe fakti se në shumtën e rasteve Olldashi hulmonte e privatizonte ide nga platforma e Bashës dhe i ripërseriste pas tij si “të vetat” (!) Dy nga disa filozofi të elektoriadës së Lulzim Bashës u “privatizuan” nga Sokol Olldashi, aqsa në media e publik komentohej: “Çfarë thotë Luli e thotë Sokoli”. Filozofia “Fillimi i Ri” që Basha e artikuloj disa herë më 3 korrik 2013 në fjalën e tij të shpalljes së kandidaturës për kryetar i PD, Olldashi e bani pjesë të logos të fushatës së tij në të gjitha qarqet e Shqipërisë.

Filozofinë e elektoriadës së Bashës për kryebashkiak i Tiranës “Qytetari, i pari”, që e riformuloi edhe për antarësinë e Partisë Demokratike, e kapi edhe Olldashi dhe e tjerrnoi në këtë linjë.

Imazhi i liderit Lulzim Basha ishte i formësuar në vetëdijen politike partiake të demokratëve si kryetar i pritshëm i tyre (pas largimit të Berishës), sepse nga një gjimnazist në Lëvizjen Studentore të Dhjetorit ’90 arriti të jetë në dy vitet e fundit kryetar i bashkisë së kryeqytetit dhe prej shtatorit të sivjetëm do të jetë figura shtetërore-politike më e madhja e PD-së në opozitë si kryetari i bashkisë , arriti të jetë lideri më i votuar i demokratëve në kryesinë e partisë (2011), një nga ministrat ma të suksesshëm të 100 viteve të shtetit shqiptar të pas Pavarësisë.

Më Shumë

Aksident mes tri veturave në Kijevë të Malishevës, lëndohet një person

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e së premtes rreth orës 10:16 mes tri veturave në Kijevë të Malishevës. Lajmin për Front Online e...

24 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit, aty ku u vranë 21 ushtarë të UÇK-së

Sot bëhen 24 vjet nga masakra në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk...

Lajmet e Fundit