18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Bastet, mbi 1300 ndeshje të dyshimta përgjatë vitit 2023

Në vitin 2023 u identifikuan 1329 ndeshje të dyshimta (+9% krahasuar me 2022), në 12 sporte të ndryshme dhe në 105 vende, nga mbi 850 mijë ngjarje të monitoruara nga “Sportradar Integrity Services”, njësia “Sportradar” që publikoi raportin e dytë vjetor, “Baste Korrupsioni dhe trukimet e ndeshjeve në 2023”.

Numri i përgjithshëm i ndeshjeve të dyshimta tregon se trukimi i ndeshjeve përfaqëson një përqindje të ulët të ngjarjeve sportive globale. Të dhënat konfirmojnë se 99.5% e ndeshjeve nuk janë të përfshira në trukim ndeshjesh. Dhe, asnjë sport i vetëm nuk ka një raport më të lartë të ndeshjeve të dyshimta se 1%.

Nga 1,329 dërgesat e dyshuara, afërsisht gjysma (667) vijnë nga Evropa. Pjesa e mbetur vjen nga katër kontinente të tjera, ndërsa në Oqeani nuk është zbuluar asnjë aktivitet i dyshimtë.

Sa i përket kombeve, Brazili kryeson me 109 raporte, 44 më pak se në vitin 2022, përpara Republikës Çeke (67) dhe Filipineve (65).

Në Ballkan janë dy vende në “top 10”, përkatësisht Greqia në vendin e pestë me 46 ngjarje të dyshuara dhe Serbia në vendin e shtatë me 36.

Përparimet e vazhdueshme në inteligjencën artificiale kanë lejuar rritjen e efikasitetit në kontrollin e ngjarjeve sportive. Në vitin 2023 janë identifikuar 977 raste nga IA, një rritje prej 123% krahasuar me vitin 2022.

Të dhënat e basteve të ofruara nga operatorët përfaqësojnë gjithashtu një mjet themelor në identifikimin e ngjarjeve anormale, duke lejuar identifikimin e 51% të totalit të ndeshjeve të dyshimta të zbuluara.Albanian Post 

Më Shumë

Lumbardhi merr rrugën për të Kaderi në Prizren me motor

Çifti i njohur Lumbardhi dhe Kaderi po e shijojnë romancën e tyre që pas daljes nga ‘Big Brother VIP Kosova’. Një video që ka ngjall...

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet për dhunë në familje

Është arrestuar një person në Prizren. Ai akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe psikike ndaj anëtarëve të familjes së tij dhe gjithashtu ka dëmtuar dhe demoluar...

Lajmet e Fundit