18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Bredhje mendimi

Skender Berisha

Shpirti deshti këtë ëndje
unë u nisa udhës tënde
pak ka rëndësi a binte shi
ish e martë a ish e hënë

nisa të të them ç’të pata thënë
një herë moti kur isha i zoti
së koti nuk dilte lehtë loti
gjë për nesra nuk pata lënë

krejt u qulla djerse pa presje
shkoi çurg edhe në nënkrese
pak dhimbje t’hershme me vete
sa fort më deshe e më deshe

gjë nuk flas më për vete vete
që kur më ike dhe m’u trete
atëherë binte shi me rrëshekë
unë t’kërkoja bjeshkë më bjeshkë

Skender Berisha

Më Shumë

Sot është 147 vjetori i lindjes së Faik Konicës

Sot, 147 vjet më parë lindi rilindësi i letërsisë shqiptare, Faik Konica. Ai u lind më 15 mars 1876 në Konicë dhe vdiq më 14...

Arrestohet për kanosje një person në Damjan të Hasit, i konfiskohen dy revole me 30 fishekë

Një 32-vjeçar është arrestuar nën dyshimin se ka kanosur një person derisa Policia e Kosovës ia kanë konfiskuar dy revole me 30 fishekë. Ngjarja ka...

Lajmet e Fundit