11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Dialogu të kushtëzohet me zbatimin e Marrëveshjes

Thaci, Ashton, Dacic ne brukselSerbia refuzon t’i zbatojë pikat kryesore të Marrëveshjes së Brukselit.Shumë pika të Marrëveshjes së 19 prillit të vitit të kaluar, të cilat tanimë do të duhej të ishin përmbushur, kanë ngecur për shkak të refuzimit të Serbisë që t’i zbatojë ato.

Analistët thonë se formati aktual i dialogut me Serbinë është shteruar dhe nuk ka logjikë të vazhdojë më tej pa u implementuar pikat më të rëndësishme, të cilat dalin nga Marrëveshja e 19 prillit, sikurse është ajo për shuarjen e strukturave ilegale të Serbisë dhe krijimin e Gjykatës Themelore në veri.

Fisnik Korenica, nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, ka thënë se faj shumë të madh për ngecjet gjithashtu ka edhe Qeveria e drejtuar nga Hashim Thaçi, e cila vazhdon të ketë komunikim me Serbinë, edhe pse kjo e fundit nuk ka zbatuar parimet bazike. Madje, sipas Korenicës, situata vetëm sa është tensionuar edhe më shumë në veriun e Kosovës me vendosjen e barrikadave. Ka përmendur dy gjëra themelore që rrjedhin prej kësaj marrëveshjeje,, shkruan sot Koha Ditore.

Analistët thonë se e ardhmja e dialogut do të varet edhe nga ajo se kush do të udhëheqë Qeverinë e ardhshme dhe nëse aty do të jetë faktor kryesor Lista Serbe

Më Shumë

Peja vazhdon me fitore, triumfon kundër Bashkimit

Peja ka shënuar fitoren e shtatë radhazi në elitë, duke mundur kësaj radhe, Bashkimin me rezultat 95:79 (33:14, 14:25, 25:25, 23:15), sfidë kjo e...

Malishevë: Qatar Charity shpërndau 300 pako ushqimore dhe miell për familjet malishevase në nevojë

Nuk është ndihma e parë e Qatar Charity në komunën e Malishevës. Kjo organizatë me programin e vet përmes hapjes së puseve për ujë...

Lajmet e Fundit