18.8 C
Prizren
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Drejtqëndrimi yt

Sahit Osmani

Ishe një hap a dy para vetes,
Arrite ta njohësh të dijes lartësi.

Padashur u gjete në shkretëtirën e gënjeshtrës,
Nuk u mashtrove
Nga përmasat e saj vrasëse,
Por shkove drejt oazave të së vërtetës.

Pasi e shove etjen me ujin e së vërtetës
U bëre diell e jetën fillove ta rrezatosh me dashuri.

Tash ngjitesh shkallëve të jetës,
E kthjellët, e pastër, e bardhë,
Hulumton gjithë universin,
Ardhmëria duhet të jetë e mbarë!

Me dashuri e mirësi rritet jeta,
Bëhet lis kurorë madh
Bëhet bjeshkë që s’përkulet.

Guximi njerëzor e mund të keqen
E jeta shndërrohet në kopsht
Më të madh se Kopshti i Edenit,
Ku çelin lulet me polenin e përjetësisë.

Dashuria qenka
Urë që i bashkon njerëzit!

Më Shumë

Luiz Ejllin e ndalojnë policia, i kërkojnë të bëjë foto me ta

Fituesi i Big Brother VIP Luiz Ejlli padyshim është personazhi i momentit në showbizit shqiptar. Rrjetet sociale të këngëtarit numërojnë me qindra mijëra ndjekës dhe...

Kaos në një shkollë tjetër në Serbi, arrestohet nxënësi pasi kërcënoi shokët dhe mësuesen me vrasje

Në një shkollë në komunën e Surcinit në Serbi gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një incident, pasi një nxënës kishte kërcënuar se do...

Moti sot me diell

Lajmet e Fundit