9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Dueti Kadesha në “Vera e Ohrit”

20140727122532120600Në vitin 2004, Kadesha bëri debutimin e tij në Wieniawski Violin Concert N:2 në Siena. Që nga ajo kohë Jonian Kadesha ka performuar me Orkestrën e Athinës, atë të Televizionit Shqiptar, Orkestrën e Kosovës, të Vjenës, të Selanikut e të Munihut.

Dueti i muzikës kamertale “Kadesha”, që përbëhet nga violinisti i njohur Jonian Ilijas Kadesha dhe pianisti i ri Florian Glemser, patën një paraqitje të shkëlqyer në Ohër, në kuadër festivalit “Vera e Ohrit”.

Në paraqitjen e tyre në kishën Shën Sofia, e cila shquhet me akustikë perfekte, dueti Kadesha interpretoi vepra të njohura të kompozitorëve më të mëdhenj të muzikës klasike botërore. Nga ana e organizatorëve, ata u prezantuan ndër fytyrat më të njohura të festivalit të sivjetmë.

Kadesha dhe Glemser janë shprehur të kënaqur nga organizimi i festivalit poashtu edhe nga mënyra se si janë pranuar nga publiku.

Në vitin 2004, Kadesha bëri debutimin e tij në Wieniawski Violin Concert N:2 në Siena. Që nga ajo kohë Jonian Kadesha ka performuar me Orkestrën e Athinës, atë të Televizionit Shqiptar, Orkestrën e Kosovës, të Vjenës, të Selanikut e të Munihut. / KultPlus.com

Më Shumë

I dha fund marrëdhënies me Kristin, Keisi komenton raportin me djalin e aktorit: Nuk kishim kimi!

Të shumta kanë qenë aludimet për ndarjen e menjëhershme të tyre. Disa mendojnë se shkaku ishte Sabiani, disa të tjerë thonë se ata nuk...

Sot takimi në Ohër, a do të ketë marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë?

Sytë sot do të jenë kah Ohri i Maqedonisë së Veriut, aty ku do të mbahet dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe...

Lajmet e Fundit