33.8 C
Prizren
E enjte, 29 Korrik, 2021

Edhe Kryesia Qendrore e LDK-së kundër Eqës

Eqrem KryeziuKryetari i Degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren Eqrem Kryeziu do të largohet nga drejtimi i kësaj dege menjëherë pas përfundimit të zgjedhjeve nacionale. Një anëtar i Kryesisë së LDK-së i ka thënë Gazetës Blic në kushte anonimiteti ka thënë se kjo tashmë është punë e kryer.

“Nëse Kryeziu nuk jep dorëheqje ai do të shkarkohet pas mbajtjes së zgjedhjeve, për faktin se ai ka dështuar që t’i fitoj zgjedhjet dhe nuk ka arritur që ta drejtoj ashtu si duhet këtë degë të partisë”, ka thënë ky burim.

Ndërkohë, ditë më parë Gazeta Blic ka raportuar se edhe shumë anëtarë të Kryesisë së Degës së LDK-së, në Prizren janë shprehur të pakënaqur me Eqrem Kryeziun, por kanë marrë “urdhra” nga lartë që mos të bëjnë zhurmë derisa të përfundojnë zgjedhjet nacionale.

Ndërkaq, vetë Eqrem Kryeziu nuk ka pranuar që të komentojë në lidhje me shkarkimin e mundshëm të tij. Ai ka thënë se nuk i komenton shkrimet e medieve të cilët thirrën në anonimitet.

“Ka një problem këtu: Ju operoni me anonimë. Në qoftë se mendoni se unë hyj në debat me maska, atëherë ju them se kjo nuk mund të bëhet”, ka thënë Kryeziu kur i është kërkuar që të komentojë kërkesat për largimin, gjegjësisht shkarkimin e tij nga Kryesia e Degës së LDK-së.

Ndërkohë, njëri prej asamblesitëve të LDK-së në Kuvendin Komunal të Prizrenit, i ka thënë gazetës Blic, se tashmë shumica e kryesisë së kësaj partie në këtë degë është pajtuar për një kandidat të përbashkët, i cili do ta pasojë Kryeziun.

“Do ta kemi kandidatë për kryetar dege, një njeri i cili do të jetë i pranueshëm nga të gjitha nëndegët. Tashmë e kemi edhe emrin e tij, por s’do ta publikojmë deri në përfundim të zgjedhjeve nacionale”, ka thënë ky asamblesit i LDK-së.

Zyrtarisht askush nga kryesia e LDK-së nuk ka pranuar të flasë. Gazeta ka provuar që të kontaktojë me Vjosa Osmanin, Ismet Beqrin dhe Haki Rugovën, por asnjëri prej tyre nuk ka shprehur gatishmëri që të flasë në lidhje me këtë çështje.

Ndryshe, Eqrem Kryeziu në zgjedhjet e fundit lokale ishte kandidati i LDK-së për kryetar i komunës së Prizrenit, por që ishte mundur nga kandidati i PDK-së Ramadan Muja. Problemet në këtë degë të LDK-së kanë filluar edhe para zgjedhjeve lokale, mirëpo zërat për largimin e Kryeziut u shtuan sidomos pas zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit.

Më Shumë

Mposhtet Akil Gjakova, mbetet pa medalje

Xhudisti kosovar Akil Gjakova është mposhtur nga azerbajxhanasi Rustam Orujov duke e humbur kështu mundësinë që ta fitoj medaljen e bronztë në Lojërat Olimpike...

Komuna e Prizrenit shlyen mbi 300 mijë euro borxhe të mbeturinave pa ankesa të evidentuara të qytetarëve

Komuna e Prizrenit ka fshirë borxhet e mbeturinave pa formuar komision për shqyrtimin e ankesave të qytetarëve. Sipas raportit të auditorit, shlyerja e këtyre borxheve...

Fjalët prekëse për të rejën nga Rahoveci që vdiq në Kroaci: Krusha t’ka prit me i pri valles e me ia hijeshu dasmat

Në mesin e viktimave në aksidentin e djeshëm në Kroaci, është edhe e reja Anjeza nga komuna e Rahovecit. Një familjare e saj ka shkruar...

LDK-ja, Haskukës: Boll me fyerje!!!

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren është revoltuar me gjuhën që kryetari i Komunës Mytaher Haskuka, ka përdorur kundër opozitës në këtë qytet. Sipas këtij...

Përmbytje edhe në Turqi, dhjetëra persona të zhdukur

Edhe Turqia është përfshirë nga përmbytjet e fundit, që kanë ‘zaptuar’ Europën. Reshjet kanë bërë që rrugët të mbushen me baltë e të jenë...

Rikthehet i nxehti afrikan në Kosovë, nga e hëna temperaturat mbi 35 gradë

Nga fillimi i javës së ardhshme, vapa afrikane do të arrijë në vendin tonë. Në ditët e ardhshme pritet të ketë ngritje të temperaturave maksimale...

Projekti për COVID-19, Kosova nënshkruan marrëveshje prej 15 milionë euro me Bankën Botërore

Ministri i Financave, Punvs dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtoresha për Ballkanin Perëndimor e Bankës Botërore Linda Van Gelder, pas negocimit të suksesshëm kanë...

Baldedaj (AAK): Cilin rol duhet ta luajmë ne kur kryetari i Prizrenit nuk vjen në seanca e më pas na ofendon

Asamblisti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Prizren, Ilir Baldedaj, ka folur për debatin e sotëm që ndodhi në sallën e Kuvendit Komunal...

Punonjëset e seksit më të vjetra në Amsterdam, që kanë ‘shërbyer’ mbi 300,000 burra

Motrat binjake Louise e Martine Fokken janë tashmë punonjeset më të moshuara të seksit në Amsterdam, me gjysmë shekulli eksperiencë në industrinë e seksit,...

Asfaltohen dymbëdhjetë rrugë në Drenoc të Malishevës

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në vendbanimet e komunës së Malishevës dhe në kuadër të realizimit të projekteve kapitale, krahas investimeve në...

Kryetari i Rahovecit niset drejt Kroacisë: Do t’u qëndrojmë afër të lënduarve

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë rrugën për në Kroaci ku ka ndodhur aksidenti tragjik me autobus ku humbën jetën 10 udhëtarë shqiptarë...

Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit

Ministria e Kulturës ka bërë të ditur se sot do të përurohet shtatorja e ikonës të futbollit shqiptar, Fadil Vokrrit. Përurimi do të bëhet në...

Avokati Hodaj: Turqia mund të jetë njëri nga shtetet që garantoi për Thaçin

Avokati Taulant Hodaj ka thënë se në bazë të të dhënave nga gjykata për shtetet që kanë dalë garantuese për lirimin e përkohshëm të...

Driton Kuka me mesazh emocionues: Po më duket si në ëndërr

Ka përfunduar aventura fantastike e ekipit olimpik të Kosovës në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’. Xhudo si gjithmonë, ka qenë krenaria e vendit tonë pasi kishte...

Manjola Nallbani poston videon seksi të Jennifer Lopez, fansat: Më super femër je ti se JLo

Një ditë më parë, Jennifer Lopez,festoi 52-vjetorin e lindjes. Në profilin e saj në “Instagram”, këngëtarja dhe aktorja e famshme postoi një video ku...

Politikanët rrihen live në emision: Më pas i zgjasin dorën njëri tjetrit

Dy politikanë nga Moldavia , Sergio Tofilat dhe Ghenadie Cosovan tronditën shikuesit me një përleshje gjatë një shfaqje televizive. Tofilat, një ish këshilltar i presidentit...

Lajmet e Fundit