22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

VV bënë homazhe në Prekaz dhe qëndron në kullën e Jasharëve

VV-kulla e JashareveVizitat në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari” në Prekaz, dhe në familjen Jashari, me rastin e përvjetorit të 6 të shpalljes se pavarësisë së Kosovës, kanë filluar nga një delegacion i Lëvizës Vetëvendosje.

Delegacioni i udhëhequr nga nënkryetari Glauk Konjufca, pas homazheve në varrezat e heronjve ka qëndruar edhe në kullën e Familjes Jashari, ku është pritur nga përfaqësuesi i familjes, Murat Jashari.

Nënkryetari i VV-së, Glauk Konjufca, ka thënë se “vizita në Prekaz është rast i mirë për të rikujtuar projektin e madh të atyre që trasuan rrugën nëpër të cilën duhet të realizojmë idealet e dëshmorëve”, ndërkaq Gani Krasniqi (nga kryesia qendrore) ka thënë se “sinonim i sakrificës është familja Jashari, para së cilës përulet gjithë populli shqiptar, raporton korrespodenti i “Kohës Ditore”.

Nikoqiri, Murat Jashari, ka thënë se sakrifica i takon gjithë popullit shqiptar pa dallim ku ata janë dhe ka shprehur mendimin e tij se ka pasur mundësi të bëhet akoma më shumë në realizimin e synimeve shekullore dhe është shprehur i brengosur për aktualitetin.

“Ndodhemi në një situatë të cilën nëse nuk e tejkalojmë shpejtë dhe si duhet pasojat mund të jenë shumë të mëdha. Në shoqëritë ku tranzicioni zgjatë shumë pasojat jo vetëm se janë të paparashikueshme por edhe e dobësojnë sovranitetin e shtetit”, ka deklaruar Jashari.

Më Shumë

U vranë në ditën e parë të paqes në Kosovë, Rohde kujton dy gazetarët gjermanë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka kujtuar 25-vjetorin e vrasjes së dy gazetarëve gjermanë Gabriel Gruner, Volker Kramer dhe përkthyesit të tyre, Senol...

Brenda javës hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Shqipërinë

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit të kufitar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës në Qafë Morinës. Ndryshe nga regjimi i...

Lajmet e Fundit