15.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Fotografi i luftës së Vietnamit, Tim Page, vdes në Australi

Fotografi legjendar i Luftës së Vietnamit, shkrimtari dhe dokumentuesi, Tim Page, vdiq të mërkurën në moshën 78 vjeçare në shtëpinë e tij në Australi.

Fotografi autodidakt, i lindur në Britani, vdiq nga kanceri në mëlçi.

Tim Page u plagos katër herë si reporter lufte që mbulonte konfliktet në Vietnam, Laos dhe Kamboxhia gjatë viteve 1960 dhe 1970.

Ai shquhej për personalitetin e tij ekstravagant si dhe talentin dhe angazhimin e tij si fotograf. Ai frymëzoi fotoreporterin e varur nga droga të luajtur nga Dennis Hopper në filmin e vitit 1979 për Luftën e Vietnamit, të drejtuar nga Francis Coppola, fitues i Oscarit, “Apocalypse Now”.

Page dokumentoi kulturën e drogës që nga vitet 1960 në Indokinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Më Shumë

Jennifer Lopez thotë këto fjalë për Ben Affleck, mes aludimeve për ndarje!

Mes spekulimeve të shumta për statusin e martesës së Ben Affleck dhe Jennifer Lopez, kjo e fundit ka dhënë një intervistë në Jimmy Kimmel...

Zyrtare: Ky është futbollisti që ftohet sërish në Kombëtare

Përfaqësuesja e Kosovës gjatë muajit qershor më datën pesë luan miqësore ndaj Norvegjisë. Nga skuadra austriake, LASK Linz mësohet se lojtari i parë që merr...

Lajmet e Fundit