7.8 C
Prizren
E enjte, 25 Nëntor, 2021

“Fotografitë e mia nudo në internet – është një traumë për jetën”

Aktorja Jennifer Lawrence ka folur për “traumën” që ka ende pas vjedhjes dhe publikimit të fotove të saj nudo në internet. “Kushdo mund të shkojë dhe të shikojë trupin tim të zhveshur pa pëlqimin tim, në çdo kohë të ditës. Trauma ime do të ekzistojë përgjithmonë”, tha Jennifer Lawrence, duke kujtuar momentin kur llogaria e saj në iCloud u hakua në vitin 2014.

Jennifer Lawrence foli edhe për ish-producentin dhe përdhunuesin e dënuar Harvey Weinstein. Ajo ka thënë se ka arritur ta shmangë në masë të madhe, por se meshkujt përreth saj janë sjellë në mënyrë të papërshtatshme gjatë karrierës së saj.

“Viktimat e Harvey-t ishin gra që besonin se ai do t’i ndihmonte. Fatmirësisht, në kohën kur takova edhe Harvey-n në karrierën time, kisha pas vetes ‘Lojërat e urisë’. Kështu që e shmanga atë situatë specifike”, tha ajo.

Aktorja ka folur më herët për fotot që kanë dalë në internet, duke thënë për “Vogue” se “mendoj se njerëzit e kuptuan që ky sulm hakeri ishte në të vërtetë një krim seksual, por nuk munda ta largoja atë ndjenjë”. Në janar 2017, një haker 29-vjeç u dënua me nëntë muaj burg pasi pranoi se kishte hakuar llogaritë e 30 personazheve të famshëm, por nuk u dënua për publikimin e fotove në internet.

Më Shumë

Lustruesi i këpucëve në Prizren që di më shumë se dhjetë gjuhë

Rifet Laroshin të gjithë e njohin në Prizren. Ai qysh në fëmijëri kishte dëshirë të mësonte gjuhë të huaja, prandaj iu përvish punës shumë shpejt. Laroshi...

Arrestohet një burrë në Rahovec, sulmoi fizikisht nusen e djalit

Është arrestuar një burrë pasi ka sulmuar fizikisht nusen e djalit të tij në Rahovec. Gruaja ka marrë trajtim mjekësor në QKMF. “Është arrestuar i dyshuari...

Ankesa e PDK-së në Dragash, PZAP urdhëron KQZ-në të mos i përfshijë në rezultat votat me postë

Paneli Zgjedhor për ankesa dhe Parashtresa e ka pranuar si të bazuar ankesën e kandidatit për kryetar të Komunës së Dragashit nga radhët e...

Arrestohet personi i katërt për tentim grabitjen dhe plagosjen në Prizren

I dyshuari i katërt për grabitjen në Prizren që ndodhi të hënën në mbrëmje është arrestuar sonte. Këtë e ka konfrimuar Shaban Osmanollaj, zëdhënës për...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë për një rast tentim dhunimi në Prizren

Është arrestuar një shtetas i Shqipërisë, i dyshuar për një rast tentim dhunimi në Prizren që ka ndodhur më 9 nëntor. Policia e Kosovës ka...

Shikoni se si shoferi vozitë në korsinë e kundërt në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një qytetar ka rrezikuar veten dhe të tjerët teksa ka vozitur në shiritin e gabuar në autostradën “Ibrahim Rugova”. Në një video të dërguar në...

OBSh e shqetësuar për rritjen e shkallës së infeksionit në Europë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se është e “shqetësuar” për rritjen e shkallës së infeksioneve me koronavirus në të gjithë Europën. Austria është vendosur...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, i sekuestrohen mbi 14 mijë euro që dyshohet të jenë të falsifikuara

Një shtetas i Republikës së Shqipërisë është arrestuar në pikën kufitare në Vërmicë. Në veturën e tij janë gjetur dhe sekuestruar 14 mijë e 300...

Kryetari i ri i Dragashit do të vendoset nga 1,090 votuesit e diasporës

Kandidati i PDK-së pas numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, ka avantazhin prej 17...

Këndellet Malisheva, fiton në udhëtim te Feronikeli

Malisheva ka fituar në udhëtim te Feronikeli me rezultat 1-0 në kuadër të javës së 14-të në Superligën e Kosovës. Mysafirët e filluan më mirë...

Qeverisja e Shaqir Totaj në Prizren: Nisma do t’i marrë tri drejtori

Partia Demokratike e Kosovës dhe Nisma Socialdemokrate në Prizren e kanë ndarë ‘kulaçin’ e qeverisjes në këtë qytet. “Tri drejtori do t`i ketë Nisma në...

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke...

Sigurimi: Hrushovi iu drejtua Enverit me gisht

Publikohet një dosje arkivore voluminoze e nxjerrë nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhen me qindra dokumente...

“Fotografitë e mia nudo në internet – është një traumë për jetën”

Aktorja Jennifer Lawrence ka folur për “traumën” që ka ende pas vjedhjes dhe publikimit të fotove të saj nudo në internet. “Kushdo mund të...

Rrahman Jashari: Nuk ka kryeministër që nuk ia kam plas pak barkun

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, i cili ka paralajmëruar greva e protesta nëse nuk implementohet Ligji i Pagave,...

Kopertina e albumit të ‘Radiohead’, e inspiruar nga një fotografi e luftës në Kosovë

Rok-bendi anglez, “Radiohead”, ka mbi 5 vite që nuk ka publikuar asnjë album apo këngë të re, ndonëse ka pasur paraqitje në skenën e...

Lajmet e Fundit