7.8 C
Prizren
E enjte, 25 Nëntor, 2021

Përurohet shtëpia muze e heroit Fadil Vata

Vendlindja e heroit të kombit, Fadil Vata, Sallagrazhda e Suharekës, ka mirëpritur të enjten shumë bashkëveprimtarë, shokë, miq dhe idealist të heroit, të cilët kishin shkuar për ta bërë përurimin e shtëpisë muze të tij.

Në ceremoninë inauguruese të kësaj shtëpie muze ishte edhe ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Me këtë rast, kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, pasi ka përshëndetur të pranishmit me një fjalë rasti, ka folur për veprën dhe heroizmin e Fadil Vatës. Me nga një fjalë rasti janë paraqitur edhe Ramush Haradinaj dhe shoku e bashkëveprimtari  i Fadil Vatës, Halil Selimi.

Haradinaj dhe Selimi kanë vlerësuar lartë kontributin e Vatës për çështjen kombëtare.

Ndërsa në emër të familjes Vata, të pranishmit i ka përshëndetur vëllai i Fadilit, Ramë Vataj. Në këtë ngjarje është mbajtur edhe një program i kulturor-artistik.

Shtëpia muze e heroit Fadil Vata është ngritur me iniciativën e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj dhe është financuar nga kjo komunë.

May be an image of one or more people, people standing and outdoorsMay be an image of 9 people, people standing and outdoorsMay be an image of 5 people, people standing and outdoorsMay be an image of 2 people, people standing and outdoorsMay be an image of 12 people, people standing and outdoors

Më Shumë

Florian Marku-Jorick Luisetto, statistikat e dy boksierëve para ndeshjes së sotme

Boksieri i mirënjohur shqiptar, Florian Marku do të rikthehet sonte në ring.Marku do të përballet sonte me francezin Jorick Luisetto në Londër. Gjegjësisht, boksieri nga...

Vdes një person në Prizren, rrëshqiti në një humnerë

Një vdekje e dyshimtë nga policia ka ndodhur në qytetin e Prizrenit. Sipas policisë viktima mashkull derisa ishte duke ecur në një shteg malor...

Si ndodhi tentim-grabitja në Prizren? Flet dëshmitari që pa ngjarjen

Një ngjarje si në filma ndodhi të hënën në Prizren, pasi tre të dyshuar, të armatosur, gjatë tentimit për ta grabitur një argjendari në...

John Fury akuzon Jake Paul-in se nuk donte të bënte testin e dopingut

Babai i Tommy Fury, John, ka ndezur polemika me komentet e tij të fundit, pasi ai akuzoi Jake Paul për shmangien e testeve antidoping...

E dhimbshme/ Vajza dëbon nënën nga shtëpia: Jam rrugëve në shi

Kjo është Samaetka Rushiti nga Kërçova e cila në moshën 70-vjeçare rrezikon të mbetet rrugëve. Ajo deri tani ka jetuar me të bijën e...

Rrëfimi i Sylës nga Prizreni: “Njërin binjak ma morën në kufi, tjetrin ma mori Zoti!”

Syla, burrë nga Prizreni, kishte gruan dhe dy djem binjakë. Të voglin ia ndalën paramilitarët në Vërmicë në mars të vitit 1999, kurse tjetri...

Kryetari i ri i Dragashit do të vendoset nga 1,090 votuesit e diasporës

Kandidati i PDK-së pas numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, ka avantazhin prej 17...

KQZ-ja tregon datat kur mund të votohet me postë për kryetar të Dragashit

omisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendim që periudha për përsëritjen e votimit përmes postës për raundin e dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës...

Hajdutët hyrën në një dyqan në Çikago dhe vodhën gjithçka që iu dilte përpara – pamjet tregojnë momentin dramatik

Një bandë prej 14 hajdutësh vodhën mallra me vlerë prej rreth 120 mijë dollarë në mes të ditës nga një dyqan Louis Vuitton në...

49 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 49 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm...

Arrestohet një burrë në Rahovec, sulmoi fizikisht nusen e djalit

Është arrestuar një burrë pasi ka sulmuar fizikisht nusen e djalit të tij në Rahovec. Gruaja ka marrë trajtim mjekësor në QKMF. “Është arrestuar i dyshuari...

Kongresi i Manastirit bashkoi shqiptarët

Mbajtur prej 14 deri më 22 nëntor 1908, Kongresi i Manastirit unifikoi alfabetin e shkronjave shqip. Kuvendi më i rëndësishëm kombëtar në historinë politike dhe...

“Ibrahimin e njoh nga burgu…”/ Çka deklaroi në Gjykatë Leotrim Latifi, i dyshuari për tentim grabitjen në Prizren

Leotrim Latifi, Ibrahim Qadraku dhe Ruzhdi Fejzullahu janë tre të dyshuarit që u arrestuan dje, nën dyshimet për tentim grabitjen dhe plagosjen e dy...

Ekrem Kastrati i pari kryetar i ri komune që merr detyrën

Është bërë pranim dorëzimi i detyrës së Kryetarit të Komunës së Malishevës. Kryetari i zgjedhur i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati e mori detyrën nga...

Ankesa e PDK-së në Dragash, PZAP urdhëron KQZ-në të mos i përfshijë në rezultat votat me postë

Paneli Zgjedhor për ankesa dhe Parashtresa e ka pranuar si të bazuar ankesën e kandidatit për kryetar të Komunës së Dragashit nga radhët e...

Italiani e ngacmonte seksualisht, shqiptarja e vret me thikë të kuzhinës

Një shqiptare 51-vjeçare e identifikuar si Mide Andreu ka vrarë me thikë kuzhine një italian 68-vjeçar pasi ky i fundit e ngacmonte vazhdimisht seksualisht. Mediat...

Lajmet e Fundit