15.8 C
Prizren
E enjte, 2 Shtator, 2021

Intervista ekskluzive e Bekim Fehmiut për Paris-Presse: Unë kam një grua dhe një të dashur

Nga Aurenc Bebja

“Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 7 shkurtit 1970, në faqen n°20, intervistën ekskluzive të aktorit të talentuar shqiptar, Bekim Fehmiut, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Djali i Uliksit (18 muajsh) quhet Uliks, në kujtim të serialit “Odiseja”

Është e vështirë të njohësh në Uliksin me mjekër, heroin e “Odisesë”, serialin që transmetohet dy herë në muaj në kanalin e 2-të që do të shihni sonte, Bekim Fehmiun, yllin e “Kam takuar madje ciganë të lumtur”, një film që fitoi çmimin special të jurisë në 1967 në Kanë.

Belmondo jugosllav
(krahasim me aktorin e famshëm francez Jean-Paul Belmondo)

Megjithatë së shpejti Bekim Fehmiu, 33 vjeç, nuk do të kalojë më pa u vënë re në rrugë : filmi i tij i parë ndërkombëtar, “Meshkujt”, i frymëzuar nga jeta e diplomatit-playboy të famshëm latino-amerikan Porfirio Rubirosa, ku ai luan rolin e tij, del në mars në Shtetet e Bashkuara, në prill në Britaninë e Madhe, dhe në shtator në Francë. Ndërkohë, ai ka luajtur një western, “Shtylla kurrizore e Djallit”, dhe në shkurt të 1966 u martua me Branka Petriç, një aktore jugosllave.

“ Djali ynë, 18 muajsh, quhet Uliks për shkak të rolit tim në serial. Në fakt, unë kam një grua dhe një të dashur. Po, po, shkruajeni : është e njëjta. Unë vazhdoj ta konsideroj gruan time si të dashurën time sepse ne të dy jemi kundër martesës. Ne nënshkruam një kontratë për shkak të së ardhmes së djalit tonë, dhe pastaj, këtë kontratë, e harruam. Oh ! po, dashuria ime për të (Brankën) nuk ka kufi !”

Kur ai erdhi për të prezantuar tri vite më parë në Kanë “Ciganët e lumtur”, Bekim Fehmiun e quajtën unanimisht “Belmondo jugosllav”.

“— Duhet të jetë sepse ne ndodhemi në Francë, thotë ai. Belmondo është marrë me boks dhe unë gjithashtu. Këtë e dëshmon hunda e tij dhe e imja.”

Bekim Fehmiu është një nga tetë fëmijët e një familje shqiptare, shumë e bashkuar, dhe asnjëherë nuk është marrë me ndonjë punë tjetër përveç komedisë.

“— Kur mbusha 16 vjeç, thotë ai, pashë një film në anglisht. Ishte ky moment kur unë vendosa të bëhem aktor. Pas shkollës së mesme, shkova në Akademinë e Arteve, por më duhej të prisja një vit për të hyrë aty : Unë flisja vetëm shqip dhe frëngjisht dhe në akademi, tekstet thuheshin (lexoheshin) në serbisht.”

Ai dëshiron të ketë dymbëdhjetë fëmijë

Ai ka luajtur gjithçka, duke qenë në të njëjtën kohë pjesë e dy trupave të vendit të tij, të Teatrit Kombëtar që ngjason me Komedinë-Franceze, dhe të një teatri avangard. Ndër autorët (personazhet) e shumtë që ka interpretuar bëjnë pjesë: Eskili, Sofokliu, Shekspiri, Molieri, Racine, Sartrë, Vojnesko, Pinteri dhe Dostojevski.

Padyshim, dhe kjo e bën atë të qeshë shumë, ai u zgjodh çdo vit aktori më i mirë i ri në Jugosllavi, vend të cilin e përfaqësoi në Teatrin e Kombeve në Sarah-Bernhardt në 1964.

Problemi i tij i vetëm, aktualisht : ai ka vendosur të ketë dymbëdhjetë fëmijë. Gruaja e tij preferon të ndalet tek i gjashti. / J.W. / KultPlus.com

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1970-emri-i-djalit-krahasimi-me-belmondon-gruaja-dhe-e-dashura-e-tij-numri-i-femijeve-qe-deshiron-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun/

Më Shumë

20 të vdekur brenda 24-orëve nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 20 viktima nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 932 raste të reja të infektuara...

Infermierja nga Prizreni i gjen disa të holla, i dorzon në polici

  Një qytetare nga Prizreni, K.T, infermiere në qendrën e vaksinimit ”Sezair Surroi” në Prizren ka gjetur një shumë të caktuar të hollave. Sipas Policisë në...

26,525 raste aktive me coronavirus në Kosovë, Kurti takon sot kryetarët e komunave

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon në total numri i rasteve aktive është 26.525. Numri i...

Në një bankomat në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankomat në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Një femër ka njoftuar se një person i panjohur në bankomat ka deponuar...

Bali Muharremaj viziton Qendrën e Mjekësisë Familjare në Studençan

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj mëngjesin e sotëm ka vizituar Qendrën e Mjekësisë Familjare në Studençan, ku u njoftua me kushtet dhe shërbimet mjekësore...

Arrestohet i dyshuari i dytë për kontrabandimin e 6 emigrantëve në Vërmicë

Policia e Kosovës ka arritur që të arrestojë edhe të dyshuarin e dytë për kontrabandimin e gjashtë emigrantëve në Vërmicë, raporton Gazeta Sinjali. I arrestuari...

Bali Muharremaj thyen rekord, ndërton tetë çerdhe brenda katër viteve në Suharekë

Kryetari i Suahrekës, Bali Muharremaj ka thënë se ka dyfishuar premtimin e tij për ndërtimin e çerdheve, kishte premtuar katër, ndërsa ka ndërtuar tetë. “Unë...

Qeveria: S’ka vendim për shtyrjen e mësimit

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka konfirmuar se nuk është marrë ndonjë vendim për shtyrjen e procesit mësimor siç u raportua në...

Policia mbyll dy lokale dhe ndalon një dasmë në Prizren

Policia në Prizren, ka ndërmarrë masa për kontroll duke zbatuar vendimin qeveria,kundër COVID-19. Gjatë inspektimit dhe kontrollimit në rrugën Prizren-Landovicë, në dy lokale të kafiterive,...

Shkelën masat antiCOVID-19, policia në Prizren gjobit 191 qytetarë

Drejtoria Rajonale e Policisë ne Prizren, ka njoftuar se është duke vazhduar me aktivitete e saja ne zbatim te vendimit te fundit te Qeverise...

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 76-vjeçar nga Kosova

Një pushues nga Kosova është mbytur në Shëngjin. Policia e Lezhës njofton se rreth orës 17:25, në plazhin e Shëngjinit, Lezhë, dyshohet se është mbytur...

Lëshuan teste COVID negativ të falsifikuara, paraburgim për 3 të dyshuar në Prizren

  Gjykata Themelore e Prizrenit u ka caktuar nga një muaj paraburgim të pandehurve Xh.K., A.S., dhe Sh.K., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Si është gjendja me COVID-19 në Suharekë? – flet kryetari i komunës (Video)

Shifra alarmante në vend me të vdekur prej Covid-19, janë parë përsëri. Prej 36 sa u raportuan një ditë më parë, në 24 orëshin e...

Kombëtarja e Kosovës niset për në Batumi, nesër luan ndaj Gjeorgjisë

Ekspedita e Kombëtares së Kosovës është nisur sot në mëngjes për në Batumi të Gjeorgjisë, ku të enjten do ta zhvillojë ndeshjen e tretë...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të disa urdhëresave të lëshuara nga Gjykata,...

Tayna duket plot stil teksa pozon nga jahti luksoz në Turqi

Ajo është njëra nga reperet më të pëlqyera në tregun muzikor shqiptar. Bëhet fjalë për Taynën, e cila tashmë ka arritur të marrë vëmendje të...

Lajmet e Fundit