7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Jose Mourinho synon të bëhet trajner i Bayern Munich

Jose Mourinho raportohet se është i interesuar të zëvendësojë Thomas Tuchel-in si trajner i Bayern Munich-ut.

61-vjeçari është aktualisht pa punë pasi u shkarkua nga Roma muajin e kaluar, duke i dhënë fund mbretërimit të tij dy vjet e gjysmë me klubin e Serie A.

Mourinho kohët e fundit u lidh me një rikthim të mundshëm në Premier League, me një raport që pretendonte se portugezi ka “punë të papërfunduar” te Manchester United.

Një transferim i mundshëm te Barcelona, e cila do të përballet me dorëheqjen e trajnerit Xavi në fund të sezonit, është diskutuar gjithashtu, por gazeta gjermane e lajmeve “Bild” pretendon se Mourinho është i prirur të marrë drejtimin e Bayern Munich-ut.

Mourinho ka kaluar 24 vjet në menaxhim, por ai ende nuk e ka provuar veten në Bundesliga, dhe gazetari Christian Falk ka zbuluar se fituesi i dyfishtë i Champions League “po mëson gjermanisht”.

Duke folur për “Bild Sport”, Falk tha: “Kam dëgjuar se po mëson gjermanisht. Ai ka flirtuar me ata në të kaluarën. Ai do të ishte gati”.

Interesimi i supozuar i Mourinho-s për postin te Bayern-i vjen në një kohë kur trajneri aktual Tuchel është nën presion pasi skuadra e tij ka mbetur prapa në garën për titull në Bundesliga.

Gjigantët bavarez u mundën 3-0 nga liderët e Bayer Leverkusen-it fundjavën e kaluar dhe kanë rënë pesë pikë pas skuadrës së Xabi Alonso-s në renditjen e kampionatit.

Tuchel përdori çuditërisht një mbrojtje me tre lojtarë për herë të parë këtë sezon, një vendim që përfundimisht rezultoi i gabuar, ndërsa Matthijs de Ligt dyshohet se u la “i zemëruar” nga zgjedhja e 50-vjeçarit për ta lënë atë në stolin e zëvendësuesve.

Megjithëse trazirat e tifozëve po rriten në “Allianz Arena”, CEO i Bayern, Jan-Christian Dreesen ka hedhur poshtë sugjerimet se puna e Tuchel është në rrezik, duke thënë për “Bild”: “Asgjë nuk ndryshon. Ne e dinim që më parë se do të ishte e vështirë. Do të donim një rezultat të ndryshëm. Jemi të përqendruar në ndeshjet e radhës”.

“Nuk më pëlqen të përsëris veten (për të ardhmen e Tuchel), ajo mbetet ashtu siç sapo thashë”, shtoi ai.

Mourinho do të sillte një përvojë të pasur në nivelin më të lartë dhe një mentalitet fitues nëse ai do të merrte frenat në një klub si Bayern-i, pasi kishte fituar më parë çmime në Portugali, Angli, Itali dhe Spanjë.

Dy herë trajneri i vitit i UEFA-s ka fituar gjithsej 26 trofe me gjashtë klube të ndryshme, më së fundi duke festuar lavdinë e Conference League me Roma-n në sezonin 2021-22. Albanian Post

Më Shumë

Vetëvendosje: Mungesa e koordinimit, pasojë për bizneset në rrugën “De Rada” të Prizrenit

Asamblistët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Dafina Alishani, Selman Sokoli dhe Ilir Gashi, kanë vizituar bizneset në rrugën 'De Rada', ku po zhvillohen punimet e ndërtimit...

Kapet hajni që vodhi në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së në Prizren

Pas një bashkëpunimi të ngushtë të institucioneve të sigurisë, është kapur hajni që kishte vjedhur në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së, bëjnë të ditur...

Lajmet e Fundit