16.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Kaq i bukur, qyteti më i varfër shqiptar!

Në të vërtetë, fotografitë tregojnë një natyrë marramendëse…

Por, sipas Eurostatit, qyteti verior me lumin që e përshkon hershëm, Kukësi, renditet si më i varfri në të gjithë Evropën. Natyra e mrekullueshme, premton shumë për një turizëm, që mund ta rigjallërojë të gjithë zonën…

     

     

Dritëro Agolli e ka sjellë qytetin e vjetër e të ri, me notat lirike zgjuar buzë Drinit plak…

Ec unë buzë liqenit
Buzë Drinit të lashtë
Tek valë e tij shikoj
Lisat e lartë

Nusërojnë pemët
Në borën e bardhë
Ç’është ky liqen, që kurrë s’e kemi parë
Thonë ato, tek këndojnë

Mes valëve që shkojnë
Flenë gurët e shtëpisë dhe cdo prag
Ndaj këngët e djepit si një mall
Me dritë mbuluar aty flenë

U mbytën dhe vanë
Mbet në shpirt nostalgjia
Dhe unë ec e menduar
Dhe ëndërroj buzë Drinit të lashtë

Diçka do flijonim
Në emër të jetës
Brezat që vijnë
Për ne bukur të thonë

Dhe nuk ish e lehtë
E thjeshtë jo nuk qe
Që valët dritë ti kishte
Ky liqen të ndriçojë dhe kjo jetë

Më Shumë

Liria transferon sulmuesin e njohur evropian, ish-partnerin e Mbappes te Monaco

Liria nga Prizreni ka bërë goditjen e parë në tregun e transfereve pa u bërë një javë e plotë nga rikthimi në Superligë. Skuadra...

Vdes shkrimtari dhe gazetari Idriz Ulaj

Ka vdekur në moshën 81-vjeçare profesori Idriz Ulaj. Ai ishte shkrimtar. pedagog dhe studiues i folklorit. Ulaj ishte edhe lektor dhe gazetar i revistës “Zëri i...

Lajmet e Fundit