-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Kerry uron Mustafën, i thotë ta luftojë korrupsionin

kerry5Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry ka dërguar një mesazh urimi për Kosovën për zgjedhjen e institucioneve të reja, duke vënë në pah faktin se këto dalin nga organizimi për herë të parë i zgjedhjeve që gjithë territorin e Kosovës.

“E përgëzojmë presidenten Jahjaga për lidershipin e saj të palëkundur për të siguruar tranzicionin politik që ndodhi në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. Ne gjithashtu e urojmë kryeministrin Mustafa dhe presim të bashkëpunojmë ngushtë me të dhe kabinetin e tij teksa ata përballen me shumë sfida të Kosovës dhe rajonale”.

Në të kryediplomati amerikan thotë se SHBA do të përkrahë vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe kërkon krijimin sa më të shpejtë të Gjykatës Speciale për të punuar në bazë të raportit të Williamsonit. “Ne presim që qeveria të punojë në mënyrë gjithë-përfshirëse me të gjitha komunitetet, dhe me seriozitet ta adresojë çështjen e korrupsionit”, thuhet në letrën e Kerryt.

Më Shumë

Projektligji i ri për lirinë fetare është rigoroz sa i përket mbarëvajtjes fetare në Kosovë

Faik MIFTARI Në Republikën e Kosovës për momentin në fuqi është Ligji Nr. 02/L-31 për lirinë fetare në Kosovë i aprovuar qysh në vitin 2006...

Lëndohet një punëtor në vendin e punës në Korishë të Prizrenit

Në fshatin Korish të Prizrenit, një person derisa po punonte, ka rënë nga lartësia. Viktima është dërguar në spital për trajtim mjekësor dhe në vend...

Lajmet e Fundit