19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Këtë muaj kontrata kolektive

BSBKMinistria e Arsimit pritet që shumë shpejt ta nënshkruajë kontratën kolektive pesëvjeçare, e cila do t’i mbrojë të drejtat e të gjithë mësimdhënësve në Kosovë

Vendimi i Qeverisë për rritjen e pagave për 25 %, sipas Rrahman Jasharajt, kryetar i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, do të shikohet vetëm si një ofertë nga SBASHK-u – shkruan gazeta Tribuna.

“Do të konsultohemi me kryetarët e sindikatave nëpër komuna dhe do të presim sinjalin e tyre”, ka thënë ai. Ndërkaq nuk pajtohet me vendimin që mësimdhënësit që i kap sistemi i Bolonjës, nga viti 202 e këndej, të kryejnë edhe nivelin master nëse dëshirojnë të vazhdojnë punën e tyre.

“Unë besoj që me vullnetin e mirë të ministrisë, marsi mund të sjellë kontratën kolektive, por çështja është se edhe një herë duhet të tërheqim tekstin në mënyrë që komisioni ynë negociues ta analizojë edhe njëherë me komisionin e MASHT-it. Ndoshta kjo merr pak kohë, sepse kanë punuar grupe të ndryshme, në këtë kontratë, dhe pa e parë tekstin e kontratës përfundimtare unë nuk mund ta nënshkruaj”.

Më Shumë

KEDS-i: Lahuni nga dy veta, kurseni rrymën

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala,ka folur rreth situatës së krizës energjetike duke dhënë një propozim për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Për të kursyer energjinë, Buzhala thotë...

Punime në rrjet/ Këto fshatra të Hasit nuk do të kenë rrymë të shtunën

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike të shtunën në disa fshatra të Hasit të Prizrenit, raporton PrizrenPress 01.10.2022 Punime të domosdoshme për siguri të...

Bota sot

Lajmet e Fundit