33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Kosova, pjesëmarrëse në takimin e Vjenës

Enver HoxhajjKosova merr pjesë në takimin e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Nismës së Evropës Qendrore që nisi në Vjenë të Austrisë.

Ka nisur në Vjenë takimi i Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Nismës së Evropës Qendrore në Vjenë ku e pranishme do të jetë edhe Kosova. Pjesëmarrës janë 18 ministrave të jashtëm të vendeve anëtare dhe të ftuarë të tjerë nga nivele të larta nga Komisioni Evropian, Këshilli i Evropës, si dhe një varg organizatash e institucionesh të tjera aktive në rajon, transmeton RTK.

Delegacionin e Republikës së Kosovës, e kryeson ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj. Në këtë konferencë të nivelit të lartë, ku pritet të marrin pjesë edhe Komisioneri Shtefan Fyle, si dhe ministrat e jashtëm të Greqisë e të Italisë, në emër të presidencës aktuale dhe të ardhshëm e BE-së, do të diskutohet në temën: “Bashkimi Evropian si projekt për paqen -Hapat e ardhshëm në Procesin e zgjerimit” si dhe për “Situatën Ekonomike në Ballkan – Sfida dhe Mundësi”.

Më Shumë

Aksident mes dy automjeteve në fshatin Mrasor të Rahovecit, lëndohen shtatë persona

Shtatë persona kanë pësuar lëndime si pasojë e një aksidenti mes dy automjeteve në fshatin Mrasor të Rahovecit, rruga Gjakovë – Klinë. Rastin për Klankosova.tv,...

Zafir Berisha: Kurban Bajrami, festë e respektit dhe solidaritetit

Kryetari i NISMA Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha, ka vizituar Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren për të shprehur respektin për festën e Kurban...

Lajmet e Fundit