19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Kreu i PD-së, Basha: Mbështesim presidentin për drejtësinë

Basha-pd-shqiperiLideri demokrat Lulzim Basha, gjatë mbledhjes së Grupit Parlamentar në ditën që përkon me 1-vjetorin e zgjedhjes si kryetar të Partisë Demokratike, ka folur me tone të ashpra ndaj mazhorancës, që sipas tij po kërkon të marrë nën kontroll sistemin e drejtësisë.

Për herë të parë, Partia Demokratike është deklaruar publikisht në mbështetje të veprimeve të presidentit, i cili sipas saj po përpiqet të mbrojë pavarësinë e drejtësisë.

“Dyshja oligarkike Rama-Meta me hapat që po merr në kuadër të reformës në Drejtësi po tentojnë të marrin në dorë sistemin, duke cenuar themelet”, tha Basha, shkruan Shekulli.

Duke u ndalur tek ligji për KLD-në, kreu demokrat theksoj se opozita, faktori Ndërkombëtar, opinioni publik ka ngelur i skandalizuar nga veprimi i fundit i qeverisë.

“Ne qëndrojmë për konsolidimin e Sistemit të Drejtësisë, nën asistencën e vendeve të BE-së. Në hartimin e këtij dokumenti do mbajmë parasysh rekomandimet e vendeve të Be-së. Kjo do bëjnë që gjyqtarët të shohin një ndarje të sistemit të drejtësisë, me pavarësi. Aktualisht, pas dixhitalizimit të sistemit, monitorimi është bërë shumë më i realizueshëm, dhe mund të luftohet korrupsioni. Shmangia e këtij fenomeni do sillte besimin e qytetarëve. Reforma duhet të përfshijë në pikëpamjet tona dhe transferimin e gjyqtarëve në Gjykatën e Lartë, sipas meritës. Këto dhe të tjera çështje janë në themel të reformës tonë në drejtësi. Do konsultohemi dhe më një sërë aktorësh të tjerë”, përfundoj fjalën e tij Basha.

PD sipas Bashës do jap kontributin për sistemin e drejtësisë. “Drejtësia e re shqiptare ka arritje dhe shumë probleme. Rama- Meta, nisen nga sindroma e vitit zero, duke njollosur dhe damkosur sistemin”, bëri me dije gjatë fjalës së tij Basha.

Më tej, duke u ndalur tek reforma në drejtësi, Basha theksoj se dyshja Rama-Meta po imponohen me arrogancë, duke cenuar pavarësinë e sistemit të drejtësisë. Duke u ndalur tek emërimet e gjyqtarëve, kreu demokrat Lulzim Basha theksoj se duhet të vendosen kritere për kalimin e tyre në Gjykatën e Lartë.

Sipas Bashës, sistemi i drejtësisë ka nevojë për reformim, por kjo nuk do të thotë që Rama të marrë në dorë drejtimin dhe të cenojë lirin e këtij pushteti.

“Nuk e personalizojmë me emra çështjen e sistemit të drejtësie, sa i takon ndëshkimit të gjyqtarëve. Fakti se ka korrupsion nuk mund të shërbejë për shtënien e këtij sistemi në dorë. Dyshja Rama-Meta, asnjë vizion për reformimin e sistemit të drejtësisë”, tha Basha.

Më Shumë

63 vjet nga vdekja e Ahmet Zogut – si u bë mbret dhe si iku nga Shqipëria!

Ahmet Zogu u lind në Burgajet të Matit, më 8 tetor 1895. Ishte politikan shqiptar, ministër i Brendshëm (30 janar, 1920 – 14 nëntor,...

Sot luhen dy ndeshje interesante në Ligën e Kampionëve, kryepërballja në Paris

Sot do të zhvillohen dy ndeshje në kuadër të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Kryepërballja kryesore e natës së mërkurës pritet të jetë ajo në...

Lajmet e Fundit