16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

S’ka pasur trafikim organesh të serbëve dhe as krim të organizuar nga UÇK-ja

Clint Williamson-prokurori amerikanNuk ka prova për trafikim të organeve të njerëzve, nuk ka prova për krim të organizuar dhe as papërgjegjësi nga Shtabi i Përgjithshëm i ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thuhet në hyrje të raportit të kryeprokurorit të Task Forcës, Clint Williamson, i cili është marrë me hetimin e akuzave të ish-senatorit zviceran në Këshillin e Evropës, Dick Marty, rreth pretendimeve se UÇK-ja ka kryer krime gjatë luftës në Kosovë.

E përditshmja serbe “Danas”, duke u thirrur në burime diplomatike në Bruksel, shkruan se pretendimet për trafikim organesh me serbët e zënë rob nga UÇK-ja janë hedhur poshtë, pasi nuk janë gjetur prova që vërtetojnë se pjesëtarë të UÇK-së janë marrë me krime të këtij lloji.

“Por, prokurori Williamson ka gjetur prova të mjaftueshme për të ngritur aktakuzë ndaj gjashtë deri në dhjetë ish-pjesëtarëve të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët pretendohet se kanë kryer krime lufte ndaj civilëve serbë në Kosovë”, shkruan e përditshmja Danas, raporton lajmi.net.

Raporti i prokurorit amerikan pritet të publikohet brenda pak ditësh, ndërsa aktakuzat ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së, nëse do të ketë të tilla, ato do të trajtohen nga Gjykata Speciale, e cila u themelua muaj më parë me vendim të Kuvendit të Kosovës, dhe e cila pritet të ketë selinë në Prishtinë dhe Hagë.

Më Shumë

Një muaj pas humbjes nga Usyk – Tyson Fury shihet shumë i dehur, goditi shtyllën me kokë posa doli nga lokali

Një muaj pasi humbi nga Oleksandr Usyk në luftën për kampionin absolut të botës në peshat e rënda, Tyson Fury u desh të nxirrej...

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Lajmet e Fundit