20.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Kurti viziton ‘Hardh Fest’, merr pjesë në orën poetike për Xhevdet Bajrën

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot ka marrë pjesë në orën poetike “Hardh ora poetike Xhevdet Bajra” në kuadër të festivalit “Hardh Fest” në Rahovec.

Nëpërmjet kësaj ore poetike është shpalosur krijimtaria e pasur që Bajra ka lënë pas, si poet me renome botërore. Gjatë ceremonisë është promovuar vepra “Eja në ëndërr” nga Drita Popaj.

Ndërkaq kryeministri i Republikës gjatë orës letrare ka folur për përgjegjësinë letrare e sociale të autorëve.

“Nëse këtë e bëjnë me një preokupim social të angazhuar, atëherë unë besoj se para se dikush të provoj të shkruaj këngën e radhës është mirë ta lexoj të vërtetën”, ka thënë Kurti para të pranishmëve.

Pas orës letrare, Kurti ka vizituar prodhuesit vendorë të cilët kanë ekspozuar prodhimet e tyre.

“Hardh Fest” është shndërruar në identifikim kulturor e bujqësor në Rahovec, duke gërshetuar artin muzikor me atë të vreshtarisë./rtk

Arrestohet personi i kërkuar në Malësi të Re të Prizrenit

I kërkuar A. A. është arrestuar sot në fshatin Malësi e Re të Prizrenit. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Pas arrestimit dhe...

Superliga vazhdon sot/ Liria i bën ‘konak’ Feronikelit ’74

Superliga e Kosovës në futboll, do të vazhdojë sot pasdite me tri ndeshjet e fundit të javës së gjashtë. Kryendeshja e kësaj fundjave luhet në...

Lajmet e Fundit